Sądowe ustalenie ojcostwa polega na udowodnieniu w sądzie, że dany mężczyzna jest lub nie jest ojcem danego dziecka. Konieczne jest wniesienie pozwu o ustalenie ojcostwa i przedstawienie odpowiednich dowodów, z których najpewniejszym jest test DNA. Aby móc ustalić ojcostwo, dziecko nie może mieć innego ojca prawnego. Sprawdź, jak ustalić ojcostwo w sądzie ✅
Na dole artykułu znajdziesz bezpłatny wzór pozwu o ustalenie ojcostwa do pobrania w PDF, przygotowany przez Kancelarię Adwokacką adw. Radosława Nysztala.
Tego dowiesz się z artykułu:
- Kto i gdzie może wnieść pozew o ustalenie ojcostwa?
- Co zawiera wniosek o ustalenie ojcostwa?
- Jaki jest najpewniejszy dowód na ojcostwo dla sądu?
- Dlaczego warto wykonać test na ojcostwo przed rozpoczęciem postępowania?
- Jakie są koszty wniesienia pozwu o ustalenie ojcostwa?
- Pozew o ustalenie ojcostwa wzór [PDF] do pobrania
Ustalenie ojcostwa – badanie umówisz za pomocą poniższego formularza!
Niniejszy formularz przyjmuje zgłoszenia 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Wystarczy że podasz swoje dane, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w sprawie testu na ojcostwo. Konsultacja jest w 100% bezpłatna.
Kto i gdzie może wnieść pozew o ustalenie ojcostwa?
Pozew o ustalenie ojcostwa może wnieść matka, mężczyzna, pełnoletnie dziecko lub prokurator. Jeśli robią to rodzice, mają czas do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Co ważne, przy wnoszeniu pozwu dziecko nie może mieć innego ojca prawnego – jeśli go ma, najpierw konieczne jest zaprzeczenie ojcostwa.
Pozew o ustalenie ojcostwa wnieść należy do właściwego Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego. Może to być sąd właściwy dla miejsca zamieszkania powoda lub pozwanego. Wytoczenie powództwa przez pełnoletnie dziecko lub matkę następuje przeciwko domniemanemu ojcu, natomiast przez domniemanego ojca – przeciwko dziecku i matce (jeśli żyje).
Co zawiera wniosek o ustalenie ojcostwa?
Oprócz danych osobowych stron oraz danych sądu, wniosek o ustalenie ojcostwa powinien zawierać szereg innych informacji. Po pierwsze, konieczne jest określenie żądania ustalenia ojcostwa – wraz z danymi mężczyzny. Wnioski bez tego żądania nie są rozpatrywane przez sąd.
Dodatkowo wniosek może zawierać również inne żądania, np. nadanie nazwiska dziecku, zarządzenie alimentów czy dopuszczenie konkretnych dowodów w postaci np. wyników badań DNA (więcej informacji w dalszej części artykułu).
Pozew musi zawierać również uzasadnienie (najlepiej wraz ze wskazaniem dowodów na konkretne fakty), a także załączniki (dokumenty powinny być oryginalne). Wniosek musi zostać podpisany własnoręcznie przez osobę wnoszącą.
Jaki jest najpewniejszy dowód na ojcostwo dla sądu?
Do pozwu o sądowe ustalenie ojcostwa można dołączyć żądanie dopuszczenia konkretnych dowodów np. wyników badań DNA.To właśnie wynik testu na ojcostwo jest najpewniejszym dowodem, czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem danego dziecka. Do wykonania takiego testu wcale nie trzeba skierowania z sądu.
Wiele osób podejmuje decyzję o jego realizacji z pełną procedurą sądową – obejmuje ona m.in. udział trzech osób, czyli dziecka, ojca i matki. Takie badanie nie różni się od tego zlecanego przez sąd.
Dlaczego warto wykonać test na ojcostwo przed rozpoczęciem postępowania? 3 zalety
1. Oszczędzisz czas ✅ przedstawienie na rozprawie w sądzie gotowego wyniku badania DNA w wielu przypadkach skraca i upraszcza proces. Jak to możliwe? Sądy wcale często nie zlecają badań genetycznych – a wykorzystują takie dowody jak SMS-y, zdjęcia, zeznania świadków. To może wydłużać czas potrzebny na wydanie decyzji.
2. Oszczędzisz pieniądze ✅ im więcej rozpraw, tym wyższy koszt. Ponadto w sytuacji zlecenia badania przez sąd prawdopodobnie będą to testy droższe, za które i tak będzie trzeba wtedy zapłacić. Chociaż wiele osób myśli, że gdy sąd zleca badania DNA, to również za nie płaci – jest tak niezwykle rzadko, np. gdy dziecko przebywa w placówce wychowawczej.
3. Zrobisz badanie wygodnie i szybciej ✅ jeżeli wykonasz badanie DNA bez skierowania z sądu, masz możliwość wybrania dogodnego terminu i miejsca testu. Nie ma konieczności dopasowania do tego, co zostanie narzucone z góry. Czas oczekiwania na wynik badania z Zakładu Medycyny Sądowej jest ponadto często dużo dłuższy niż w przypadku laboratorium prywatnego.
A czy badanie bez udziału matki można wykorzystać w sądzie? Tak! Dokładniej wyjaśnia to adwokat Ewa Rostkowska w artykule opublikowanym na testDNA.pl: Czy wynik prywatnego testu na ojcostwo może być wykorzystany w sądzie?, do którego lektury zachęcamy.
Jakie są koszty wniesienia pozwu o ustalenie ojcostwa?
Osoba wnosząca pozew zostaje zwolniona z kosztów sądowych – za wyjątkiem sytuacji, w której wniesienie pozwu nie jest zasadne. Jeśli sąd zleca wykonanie testu DNA, za jego realizację płaci najczęściej strona przegrana. Czasami zasądzony zostaje podział kosztów między stronami. W niektórych, bardzo rzadkich, przypadkach (np. bardzo złej sytuacji materialnej lub gdy dziecko znajduje się w placówce opiekuńczej) sąd zgadza się na całkowite zwolnienie z opłaty za test i przeniesienie jej na Skarb Państwa.
Pozew o ustalenie ojcostwa wzór [PDF]
Pobierz pozew o ustalenie ojcostwa wzór w PDF przygotowany przez Kancelarię Adwokacką adw. Radosława Nysztala, www.kancelaria.advokat.com.pl.
Więcej artykułów:
Dzięki za artykuł i wzór pomogły mi napisać pozew.
Dziękujemy za miłe słowa!