Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Ustalenie ojcostwa przez ojca

Ustalenie ojcostwa przez ojca

Ustalenie ojcostwa przez ojca

Ustalenie ojcostwa przez ojca może nastąpić poprzez dobrowolne uznanie dziecka (na co również matka musi wyrazić zgodę) albo sądowe ustalenie ojcostwa. W sądzie udowadnia się ojcostwo, przedstawiając np. wynik testu DNA. Ojcostwo ustala się, jeżeli nie domniemywa się, że ojciec dziecka to mąż lub były mąż matki lub gdy doszło do obalenia tego domniemania.czy z tych próbek zrobisz test na ojcostwo

Ustalenie ojcostwa przez ojca – uznanie dziecka

Uznanie dziecka to dobrowolne poświadczenie w Urzędzie Stanu Cywilnego, sądzie opiekuńczym lub przed konsulem, że dany mężczyzna jest ojcem dziecka. Składa on specjalne oświadczenie o ustalenie ojcostwa przez ojca, które w terminie do 3 miesięcy musi być potwierdzone również przez matkę. Bez jej zgody uznanie nie może nastąpić. Przy podpisywaniu aktu uznania ojcostwa ojciec musi posiadać przy sobie dokument tożsamości. Uznanie dziecka, a tym samym ustalenie ojcostwa przez ojca, może nastąpić nawet przed jego urodzeniem, a także po porodzie, aż do ukończenia przez dziecko pełnoletności.

Ustalenie ojcostwa przez ojca – sprawa w sądzie

Pozew do sądu o ustalenie ojcostwa przez ojca można wnieść wtedy, kiedy np. matka nie chce zgodzić się na uznanie. Musi on złożyć pozew do Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego i, jako strona wnosząca, jest zwolniony z kosztów sądowych. Można starać się o sądowe ustalenie ojcostwa przez ojca tylko wtedy, kiedy dziecko żyje i kiedy nie osiągnęło jeszcze pełnoletności. Dziecko nie może mieć też innego ojca prawnego, więc przed rozpoczęciem sprawy o ustalenie, ojcostwo innego mężczyzny musi być zaprzeczone.

Badanie na ustalenie ojcostwa REKLAMA

Ustalenie ojcostwa przez ojca w sądzie – dowody

W tym postępowaniu na ojcu spoczywa obowiązek udowodnienia, że jest on biologicznym ojcem dziecka, poprzez przedstawienie stosownych dowodów. Najpewniejszym i najbardziej wiarygodnym dla sądu jest test DNA, którego wynik zawsze jednoznacznie wyklucza lub potwierdza ojcostwo. Mężczyzna może przedstawić także np. wyniki badań antropologicznych, dokumenty czy zeznania świadków. Test DNA na ojcostwo można wykonać już w ciąży, jednak sądowe ustalenie ojcostwa następuje po urodzeniu dziecka.


Zobacz film: Jak wygląda test na ojcostwo?

REKLAMA


Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 14/07/2016, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Prawo, Ustalenie ojcostwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium