Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Ciekawostki > Alimenciarz – co grozi za niepłacenie alimentów?

Alimenciarz – co grozi za niepłacenie alimentów?

Alimenciarz to popularne określenie na osobę niepłacącą alimentów. W Polsce takich osób jest naprawdę wiele. Zjawisko to występuje masowo. Takie zachowanie ma jednak swoje konsekwencje. Są one dość poważne. Zobacz, co w Polsce grozi za niepłacenie alimentów!

alimenciarz, niepłacenie alimentów

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Niepłacenie alimentów – strasznie popularne zjawisko

▶ Co grozi za niepłacenie alimentów?

▶ Alimenciarz nie płaci – co robić?

Niepłacenie alimentów – strasznie popularne zjawisko

Według statystyk w Polsce mamy aż 290 tysięcy alimenciarzy 👥. Średnio każdy z nich ma dług alimentacyjny w wysokości 44,3 tysiąca złotych 💰. Liczby są więc dość przerażające [1]!

Statystyki pokazują, że alimenciarze w około 94% to mężczyźni. Najczęściej mają oni od 45 do 54 lat. Większość z nich (34,2 tysiąca) mieszka na Śląsku, ale wielu z nich znajdziemy także w województwie mazowieckim (30,1 tysiąca) oraz dolnośląskim (24,5 tysiąca). Najmniej dłużników alimentacyjnych znajdziemy z kolei w województwie opolskim (4,9 tysiąca) oraz na Podlasiu (6,2 tysiąca).

Co grozi za niepłacenie alimentów?

W Polsce niepłacenie alimentów jest przestępstwem, za które grozi kara ⚠. Alimenciarz musi się liczyć z:

  • Kara grzywny – jest ona wymierzana w stawkach dziennych. Sąd 🧑‍⚖ może wymierzyć minimalnie 10 stawek, a maksymalnie 540. Podczas postępowania wymierzana jest także ich wysokość. Najniższa stawka dzienna to 10 zł, a najwyższa 2000 zł. Do ustalenia wysokości stawki sędzia bierze pod uwagę dochody sprawcy oraz jego warunki osobiste i rodzinne.
  • Kara ograniczenia wolności – najkrócej może ona trwać miesiąc, a najdłużej dwa lata. Polega ona na wykonywaniu nieodpłatnej pracy społecznej lub przekazywanie od 10 do 25% swoich dochodów na dany cel społeczny. W trakcie odbywania kary skazany nie może bez zgody sądu zmienić miejsca swojego stałego pobytu.
  • Kara pozbawienia wolności – jej najkrótszy wymiar to miesiąc [2].

Istnieje jeden sposób na uniknięcie kary. Jeśli alimenciarz w ciągu 30 dni od daty pierwszego przesłuchania zapłaci zaległe alimenty, to nie będzie podlegał karze [2].

Alimenciarz nie płaci – co robić?

Alimenciarz podlega karze, gdy zalega z trzema świadczeniami okresowymi. Jeśli więc alimenty otrzymujemy co miesiąc, to postępowanie będzie można wszcząć dopiero po trzech miesiącach ⏳ niepłacenia alimentów. Po takim czasie możemy udać się na policję 👮‍♀ lub do prokuratury. Możemy udać się tam osobiście lub wysłać listem poleconym stosowne zawiadomienie. W obu przypadkach nasze zgłoszenie musi zostać potwierdzone podstawą wypłacania alimentów, czyli np. wyrokiem sądowym [3].

Po złożeniu zawiadomienia prokuratura lub policja rozpoczną postępowanie przygotowawcze. Na tym etapie przesłuchany zostanie zgłaszający oraz alimenciarz 👨‍🦰. Będzie on mógł przyznać się do winy. Jeśli tego nie zrobi, to sprawa zostanie skierowana do sądu. Jeśli uzna swoją winę, to kara zostanie mu wymierzona przez policję lub prokuraturę [3].

Osoba nieotrzymująca zasądzonych świadczeń alimentacyjnych może również ubiegać się o wsparcie z gminnego funduszu alimentacyjnego. Wynosi ono 500 zł 💸 miesięcznie. Do jego otrzymania konieczne jest spełnienie kryterium dochodowego (900 zł netto na każdego członka rodziny) [1].

Źródła:

  1. https://www.infor.pl/prawo/alimenty/fundusz-alimentacyjny/5480634,Kim-jest-alimenciarz-statystyki.html
  2. https://poradnikpracownika.pl/-kary-za-nieplacenie-alimentow-kiedy-odebranie-prawa-jazdy-kiedy-wiezienie
  3. https://poradnikpracownika.pl/-przestepstwo-niealimentacji-jakie-kary-groza-za-nieoplacone-alimenty

To również może Cię zainteresować: Jak złożyć wniosek o zabezpieczenie alimentów?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 03/04/2023, Data aktualizacji: 24/04/2023

Wpisany w:: Ciekawostki, Prawo, Uncategorized

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium