Jak sprawdzić czy testy na ojcostwo są wiarygodne? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Testy na ojcostwo > Jak sprawdzić czy testy na ojcostwo są wiarygodne?

Jak sprawdzić czy testy na ojcostwo są wiarygodne?

Czy testy na ojcostwo są wiarygodne? ✅ To pytanie nie powinno dziwić, sama możliwość sprawdzenia ojcostwa na podstawie badań DNA jest stosunkowo nowym osiągnięciem w dziedzinie genetyki. Względnie niska świadomość ludzi na temat badań DNA oraz powstawanie coraz to większej liczby nowych laboratoriów, gdzie można wykonać badania za 500-600zł 💰, powodują że Pacjenci mają wątpliwości, czy uzyskany wynik będzie wiarygodny. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając laboratorium, w którym warto zlecić badanie.

czy testy na ojcostwo są wiarygodne

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Gwarancja jakości? Certyfikaty i akredytacje!

▶ Zakres badania – ile sprawdzanych jest markerów DNA?

▶ Jak sprawdzić czy testy na ojcostwo są wiarygodne?

Gwarancja jakości? Certyfikaty i akredytacje!

Bardzo często pomijanymi, a jednocześnie będącymi najważniejszymi czynnikami, które należy sprawdzić przed wyborem laboratorium, w którym chcemy wykonać badania DNA są certyfikaty 📃 i akredytacje 📜! Poniżej opisujemy najważniejsze dokumenty, którymi mogą pochwalić się jedynie najbardziej wyspecjalizowane ośrodki badań genetycznych:

  • Akredytacja PCA – dokument ten jest prawdopodobnie najważniejszym odznaczeniem, jakie może uzyskać laboratorium genetyczne. W laboratoriach z akredytacją PCA badania zlecają organy ścigania takie jak policja, sądy 👨‍⚖ czy prokuratura. Świadczy to więc o wysokiej jakości oferowanych usług i jest jednocześnie gwarancją uzyskania pewnego wyniku badania.
  • Certyfikat GEDNAP – to certyfikat przyznawany przez Niemieckie Instytuty Kryminalistyki i Medycyny Sądowej 🇩🇪. Potwierdza on najwyższą jakość wykonywanych badań DNA w kierunku ustalenia ojcostwa, kompetencje laboratorium oraz utrzymywanie wysokiego poziomu analiz na przestrzeni lat.
  • Certyfikat Międzynarodowego Towarzystwa Genetyki Sądowej (ISFG) – stanowi on potwierdzenie jakości badań

Wymienione dokumenty świadczą nie tylko o wiarygodności, ale także o kompetencji, niezależności i bezstronności laboratorium ✅.

Zakres badania – ile sprawdzanych jest markerów DNA?

Badanie na ojcostwo polega na porównaniu profili genetycznych 🧬 badanych osób, w tym celu analizowane są markery DNA, czyli mówiąc w skrócie fragmenty materiału genetycznego danych osób. Zasada jest prosta, im szerszy zakres badania [sprawdzanych jest większa liczba markerów DNA] tym bardziej wiarygodny jest ostateczny wynik badania [3].

Za złoty standard na rynku badań DNA uznaje się badanie na 24 markerach DNA 🔬 – taka ilość pozwala na wydanie pewnego i jednoznacznego wyniku, gdy udział w badaniu biorą jedynie domniemany ojciec oraz dziecko.

Na rynku dostępne są również testy na ojcostwo, w których sprawdzane są aż 34 markery DNA! Badanie na takim zakresie zalecane jest głównie w przypadkach, gdy podejrzewa się, że domniemanymi ojcami mogą być ze sobą osoby blisko spokrewnione. Innymi przypadkami, w których wykonywane jest badanie na 34 markerach to m.in. nieprawidłowy układ alleli genetycznych ❌ lub mutacja w obrębie danego genu [4].

Jak sprawdzić czy testy na ojcostwo są wiarygodne?

Poza wyżej omówionymi kryteriami, aby mieć 100% pewność i ostatecznie rozwiać wątpliwości, czy testy na ojcostwo są wiarygodne – można jeszcze zwrócić uwagę na takie elementy jak opinie Pacjentów 🗣️, zakres oferty (np. czy laboratorium wykonuje badania na ojcostwo w ciąży – tylko nieliczne laboratoria podejmują się tego typu badań), możliwość wykonania badania w pobliżu miejsca zamieszkania 🏡 itp.

Wierzymy że wraz z lekturą niniejszego artykułu będą Państwo wiedzieli, na co zwrócić uwagę przy wyborze laboratorium DNA, a wątpliwości czy testy na ojcostwo są wiarygodne zostały rozwiane. Same testy na ojcostwo z definicji są wiarygodne, ponieważ nie ma innej metody, która pozwoli równie skutecznie ustalić biologiczne ojcostwo. Ważne jednak, aby zajęło się tym doświadczone laboratorium, w którym nie będzie trzeba się martwić o potencjalną pomyłkę.

Źródła:

  1. https://www.ustalojcostwo.pl/nasze-certyfikaty/
  2. https://www.testdna.pl/ciekawostki/o-czym-swiadczy-certyfikat-pca/#certyfikat-pca-pewnosc-i-rzetelnosc-wykonywanych-badan
  3. https://www.testdna.pl/analiza_24_markery/
  4. https://www.testdna.pl/poradnik/test-na-ojcostwo-na-34-markerach-dna/

To również może Cię zainteresować: Pewny test na ojcostwo Katowice

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 05/08/2022, Data aktualizacji: 12/08/2022

Wpisany w:: Testy na ojcostwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium