Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Czy małżonek w separacji dziedziczy?

Czy małżonek w separacji dziedziczy?

Separacja powoduje takie same skutki jak rozwód, z tą różnicą, że małżeństwo wciąż istnieje. Jest ona orzekana przez sąd i w jej trakcie nie możemy zawrzeć innego związku małżeńskiego ani wrócić do swojego nazwiska. A co z dziedziczeniem? Czy małżonek w separacji dziedziczy? Wyjaśniamy poniżej!

Czy małżonek w separacji dziedziczy, separacja a dziedziczenie
Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Separacja a dziedziczenie – jakie są zasady?

▶ Kiedy można dziedziczyć w separacji?

▶ Jakie są inne skutki prawne separacji?

Separacja a dziedziczenie – jakie są zasady?

Jeśli małżonkowie pozostają w separacji prawnej, to nie mają oni prawa do ustawowego dziedziczenia po sobie. Wraz z rozpoczęciem separacji tracą oni również prawo do zachowku 💰. Wyjątkiem jest powołanie małżonka w testamencie. Jeśli jest on w nim uwzględniony, to wciąż ma prawo do dziedziczenia po zmarłym małżonku 👨‍🦰 [1], [2].

Jeśli separacja zostanie prawomocnie zniesiona 🧑‍⚖, to małżonkowie znów mogą po sobie dziedziczyć bez konieczności wymieniania ich w testamencie. To, że małżonkowie wcześniej byli w separacji, nie ma żadnego znaczenia. W momencie ustania separacji automatycznie znów nabywamy prawo do dziedziczenia po małżonku [3].

Kiedy można dziedziczyć w separacji?

Aby małżonkowie nie dziedziczyli po sobie w trakcie trwania separacji, musi ona zostać orzeczona przez sąd. Jeśli separacja nie jest prawnie uregulowana, to z punktu widzenia prawa wciąż pozostajemy w małżeństwie 👫. Mamy więc wynikające z małżeństwa prawa i obowiązki. W konsekwencji ustawowo dziedziczymy po sobie [2].

Aby sąd mógł orzec separację prawną, musi dojść do rozkładu pożycia 💔. Nie musi on być trwały tak jak w przypadku orzekania rozwodu. Musi on jednak być zupełny. Oznacza to, że między małżonkami ustała więź duchowa, fizyczna oraz gospodarcza. Sąd orzeknie separacje, tylko jeśli nie ucierpi przez nią dobro dzieci ani nie będzie ona sprzeczna z zasadami życia społecznego [2], [4].

Separację, w przeciwieństwie do rozwodu, można znieść. Jeśli małżonkowie się na to zdecydują, to muszą wystąpić do sądu z odpowiednim wnioskiem 📃. Po orzeczeniu sądu małżonkowie mogą znów po sobie dziedziczyć ustawowo [2].

Jakie są inne skutki prawne separacji?

Brak prawa do ustawowego dziedziczenia po sobie to tylko jeden ze skutków, który pociąga za sobą separacja. Decydując się na nią, musimy liczyć się także z ⚠:

  • W przypadku posiadania dzieci 👶 sąd orzeka o ponoszeniu kosztów utrzymania dziecka. Jednemu z rodziców zasądzone mogą więc zostać alimenty. Sąd decyduje także o tym, jak będzie przebiegać opieka nad dziećmi. Na wniosek małżonków sąd może od tego odstąpić, a rodzice zadecydują o tym sami.
  • W przypadku posiadania wspólnego mieszkania sąd decyduje, który z małżonków w nim pozostanie. Może on również orzec o podziale wspólnego miejsca zamieszkania.
  • Na wniosek jednego z małżonków sąd może dokonać podziału wspólnego majątku 💸.
  • Sąd może orzec alimenty na rzecz małżonka, jeśli jego sytuacja materialna tego wymaga. Alimenty zwykle zasądzone mogą zostać temu małżonkowi, który został uznany za winnego separacji 👥.
  • Wraz z orzeczeniem separacji między małżonkami dochodzi do rozdzielności majątkowej. Obowiązuje ona przez cały okres trwania separacji i nie może zostać zniesiona przez małżonków [4]

Źródła:

  1. https://arslege.pl/rozwod-lub-separacja-a-dziedziczenie/k9/a6898/
  2. https://www.infor.pl/prawo/spadki/zasady-dziedziczenia/259423,Prawo-do-dziedziczenia-w-przypadku-separacji.html
  3. https://e-magazynadwokat.pl/rozwod-i-separacja-a-dziedziczenie-ustawowe/
  4. https://paulinachebel.pl/separacja-prawna-malzonkow-na-czym-polega-i-jakie-sa-jej-skutki-prawne/

To również może Cię zainteresować: Koniec małżeństwa? Czyli kiedy separacja, a kiedy rozwód?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 21/04/2023, Data aktualizacji: 24/04/2023

Wpisany w:: Prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium