Zasądzenie alimentów? Najpierw sprawdź, czy to w ogóle Twoje dziecko! Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Zasądzenie alimentów? Najpierw sprawdź, czy to w ogóle Twoje dziecko!

Zasądzenie alimentów? Najpierw sprawdź, czy to w ogóle Twoje dziecko!

alimenty, zasądzenie alimentów

Gdy alimenty zostaną zasądzone, będziesz płacił je przez wiele lat – nawet 24, aż dziecko skończy się uczyć. Licząc 500 złotych na miesiąc, ostatecznie możesz wydać… 144 tysiące złotych! A co, jeśli to wcale nie jest Twój potomek? Coraz częściej poznajemy mężczyzn właśnie w takiej sytuacji. Jak nie płacić alimentów bezpodstawnie?

 

Spis treści:

Zanim na dobre zaczniesz płacić… Jakie konsekwencje ma zasądzenie alimentów?

Pamiętaj, że jeśli dojdzie do zasądzenia alimentów:

  • będziesz miał obowiązek płacenia ich nawet do zakończenia przez dziecko nauki – za uchylanie się od tego obowiązku grożą kary, łącznie z pozbawieniem wolności;
  • jeśli okaże się, że to nie Twoje dziecko, zapłacone wcześniej alimenty nie zostaną Ci zwrócone – nawet gdy zaprzeczysz ojcostwo w sądzie;
  • możesz mieć kłopot z rozwiązaniem sprawy po Twojej myśli – w internecie pojawia się coraz więcej głosów, że niektóre sądy kierują się myślą „dziecko musi mieć ojca”. Może się więc okazać, że będziesz płacił, bo po prostu nie będzie nikogo innego.

Czy na pewno jestem ojcem? Wielu mężczyzn ma wątpliwości…

O to, czy sytuacje bezpodstawnego płacenia alimentów zdarzają się często, zapytaliśmy Magdalenę Łyźniak – kierownika Działu Obsługi Klienta w testDNA Laboratorium Sp. z o.o., gdzie wykonywane są testy na ojcostwo.

alimenty, zasądzenie alimentówTak naprawdę coraz częściej spotykamy się z mężczyznami, którzy dowiadują się, że płacą alimenty bezpodstawnie…

Przykładem może być Pacjent, który zgłosił się do nas jakiś czas temu. Od początku miał wątpliwości co do ojcostwa, ale chciał ratować związek i uznał dziecko. Niestety związek nie przetrwał, zostały zasądzone alimenty. Płacił je przez 8 lat, w sumie wydał ponad 50 tysięcy złotych. Wątpliwości wcale go nie opuszczały i ostatecznie postanowił zrobić test na ojcostwo. Co się okazało? Że to wcale nie jego dziecko! Zapłaconych alimentów co prawda nie mógł już odzyskać, ale udało się uniknąć płacenia kolejnych.

Warto wspomnieć też o mężczyźnie, który po rozwodzie płacił alimenty na dwoje dzieci. Była żona wniosła pozew do sądu o podwyższenie płaconej kwoty, ale tylko na młodszego synka. Jednocześnie zaczęła utrudniać z nim kontakty. Mężczyźnie zawsze wydawało się, że dziecko wcale nie jest do niego podobne, ale dopiero ta sytuacja dała mu naprawdę do myślenia. Wykonał test na ojcostwo i bardzo się zdziwił – synek rzeczywiście nie pochodził od niego…

Innym przykładem może być Pacjent, który zdecydował się na badanie ojcostwa jeszcze przed narodzinami dziecka, ponieważ pojawiło się ono jako owoc przelotnej znajomości – para nie planowała wspólnego życia. Mężczyzna chciał zachować się honorowo i uznać ojcostwo jeszcze przed porodem, a potem oczywiście płacić alimenty. Kolega podpowiedział mu jednak, że warto sprawdzić, czy to rzeczywiście jego dziecko. Test na ojcostwo został wykonany jeszcze w ciąży – wynik badania wykluczył ojcostwo tego mężczyzny. Pacjent uniknął więc bezpodstawnego uznania ojcostwa i płacenia alimentów.

Jak nie płacić alimentów bezpodstawnie?

Zasądzenie alimentówJedynym wyjściem wydaje się być wykonanie badania na ojcostwo – najlepiej jeszcze zanim nastąpi zasądzenie alimentów. Wynik testu DNA da Ci jednoznaczną informację, czy to rzeczywiście Ty jesteś ojcem.

Jeśli potwierdzi ojcostwo, zyskasz spokój na zawsze. A jeśli wykluczy – unikniesz płacenia alimentów na nie swoje dziecko. Więc chociaż wykonanie takiego badania może wydawać się jednorazowo sporym wydatkiem, może pomóc Ci zaoszczędzić w przyszłości wiele pieniędzy i nerwów.

Co ważne, do takiego testu wystarczy udział tylko ojca i dziecka, a próbki mogą być naprawdę różnorodne i dyskretne. Dobrze sprawdzą się więc nie tylko wymazy z policzka, ale też szczoteczka do zębów, smoczek, inhalator czy nadgryziony chrupek kukurydziany.

To może Cię zainteresować: Jak zrobić test na ojcostwo szybko i dyskretnie?


zdjęcie: PhotoMix-Company/pixabay.com

5/5 - (6 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 04/02/2019, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium