Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Prawo > Czy ustalenie ojcostwa po latach jest możliwe?

Czy ustalenie ojcostwa po latach jest możliwe?

ustalenie ojcostwa po latach

Ustalenie ojcostwa po latach jest możliwe w dowolnym momencie, ponieważ DNA człowieka jest niezmienne. Do prawnego ustalenia ojcostwa dziecka dochodzi natomiast na drodze uznania lub sądowego ustalenia ojcostwa. Nie mają one ustanowionych krótkich terminów, więc również możliwe są po latach.

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy ustalenie ojcostwa po latach jest możliwe? Test na ojcostwo

Tak! Ustalenie ojcostwa – rozumiane jako wykonanie badania genetycznego, testu na ojcostwo – jest możliwe w dowolnym momencie: nawet po latach od narodzin dziecka czy po śmierci ojca. Dzieje się tak ze względu na to, że DNA jest przez całe życie takie samo, unikalne i charakterystyczne dla danego człowieka.

W teście wykorzystuje się wymazy z policzka albo mikroślady, czyli fragmenty ludzkiego organizmu, z których izoluje się DNA (np. zużyta szczoteczka do zębów, włosy z cebulkami czy chusteczka). Określane są profile genetyczne badanych osób, które porównuje się w celu znalezienie cech wspólnych. Ustalenie ojcostwa w ten sposób jest zawsze pewne i jednoznaczne, niezależnie od momentu wykonywania badania.

Fragmenty DNA analizowane w testach na ojcostwo nie zmieniają w ciągu życia, są takie same niezależnie od rodzaju próbki i unikalne dla każdego uczestnika badania. Dlatego testy DNA są najbardziej skuteczną metodą ustalenia ojcostwa” – wyjaśnia Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalania ojcostwa i pokrewieństwa (źródło: ojcostwoprenatalne.pl/pewnosc-wyniku).

Czy ustalenie ojcostwa jest tym samym co uznanie ojcostwa?

Nie – są to dwa różne rozwiązania prawne. Uznanie ojcostwa jest dobrowolnym oświadczeniem mężczyzny, że jest ojcem dziecka. Ustalenie ojcostwa w sądzie jest natomiast sprawą sądową, w której rozstrzyga sąd.

Uznanie dziecka przez ojca po latach może nastąpić do momentu, kiedy skończy ono 18 lat, a jeśli zmarło przed tym dniem – w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym ojciec dowiedział się o śmierci.

Może więc dojść do niego, kiedy ojciec zdeklaruje przed kierownikiem USC, konsulem lub w sądzie opiekuńczym, że jest ojcem dziecka. Do uznania konieczna jest również zgoda matki, która swoje oświadczenie musi złożyć nie później niż 3 miesiące po dopełnieniu formalności przez mężczyznę.

Jak sądowo ustalić ojcostwo po latach?

Pozew o sądowe ustalenie ojcostwa po latach mogą złożyć mężczyzna, matka, prokurator lub dziecko. Mężczyzna i matka nie mogą zrobić tego po skończeniu przez dziecko 18. roku życia oraz po jego śmierci.

Pozew o ustalenie ojcostwa po latach składa się do sądu właściwego, gdzie analizowane są dowody, mające potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. Sądowe ustalenie zwykle odbywa się z użyciem wyników testów DNA na ojcostwo, gdyż są one pewne i jednoznaczne, więc to wiarygodny dowód dla sądu. Przy uznaniu i ustaleniu sądowym dziecko nie może mieć jednak innego ojca prawnego, więc uprzednio ewentualne ojcostwo musi zostać zaprzeczone.

Jaki jest najpewniejszy dowód dla sądu?

Takim dowodem jest dla sądu wynik badania DNA na ojcostwo. A to dlatego, że jednoznacznie wskazuje on, czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem danego dziecka.

Wiele osób ma jednak wątpliwości, czy warto robić test na ojcostwo jeszcze przed złożeniem sprawy w sądzie. Odpowiedź brzmi… ✅ WARTO! Dlaczego?

Tak naprawdę wynik badania może znacznie skrócić postępowanie. A to dlatego, że dla wielu sądów jest to dowód wystarczający. Jeśli go nie będzie, sąd raczej nie zleci testu sam z siebie. Będzie wykorzystywał takie dowody jak sms-y, zeznania świadków czy zdjęcia – co wydłuża całą sprawę i zwiększa liczbę rozpraw. Każda rozprawa ponadto kosztuje.

Jeśli z jakiegoś powodu sąd zdecyduje się na skierowanie na test genetyczny, będzie to prawdopodobnie dużo droższe badanie z dłuższym czasem oczekiwania. Będzie trzeba ponadto stawić się danego dnia, w miejscu i o konkretnej godzinie wskazanej przez sąd.


Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 14/03/2021, Data aktualizacji: 23/04/2021

Wpisany w:: Prawo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium