Chcesz uznać ojcostwo? Sprawdź, o czym warto pamiętać wcześniej Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Chcesz uznać ojcostwo? Sprawdź, o czym warto pamiętać wcześniej

Chcesz uznać ojcostwo? Sprawdź, o czym warto pamiętać wcześniej

uznanie ojcostwa, uznanie dziecka w usc

Uznanie ojcostwa to poważna decyzja na całe życie. Jeśli uznasz dziecko, stajesz się jego ojcem prawnym – musisz więc brać udział w jego wychowaniu czy płacić alimenty. Przed podjęciem tej decyzji konieczna jest więc absolutna pewność. Jak uznać dziecko, jakie konsekwencje ma uznanie dziecka w USC i co jeszcze warto wiedzieć? Sprawdź!

 

Spis treści:

Zanim uznasz dziecko… Jakie są konsekwencje uznania ojcostwa?

Chcesz uznać ojcostwoPo uznaniu ojcostwa mężczyzna ma wobec dziecka obowiązki prawne, ma do niego prawa rodzicielskie, musi się nim opiekować na wszystkich płaszczyznach, a także ponosić odpowiedzialność finansową. Nabywa również inne prawa, np. o współdziedziczeniu z dzieckiem.

A co, jeśli uznasz ojcostwo i okaże się, że to wcale nie Twoje dziecko? Nawet jeśli będziesz chciał zaprzeczyć ojcostwo w sądzie, to:

  • zapłacone wcześniej alimenty czy wykorzystane środki finansowe nie zostaną Ci zwrócone,
  • z czasem będzie Ci coraz trudniej – będziesz przywiązany do dziecka,
  • dziecko może poczuć się odrzucone i niekochane – dla jego dobra sytuację lepiej rozwiązać jak najszybciej,
  • możesz mieć problem z rozwiązaniem swojej sprawy – coraz częściej w internecie pojawiają się głosy, że według niektórych sądów „dziecko musi mieć ojca” (wtedy możesz płacić alimenty ze względu na to, że nie będzie nikogo innego).

Na czym polega uznanie ojcostwa?

Uznanie ojcostwa polega na dobrowolnym oświadczeniu (najczęściej w Urzędzie Stanu Cywilnego) przez mężczyznę, że jest ojcem danego dziecka. Oświadczenie to musi potwierdzić matka. Ma ona 3 miesiące na dopełnienie formalności po tym, jak zrobi to mężczyzna. W przeciwnym razie nie dochodzi do uznania ojcostwa.

Po dopełnieniu tych formalności mężczyzna stanie się prawnym ojcem dziecka, co zostanie odnotowane w akcie urodzenia. Warto pamiętać, że uznanie ojcostwa dotyczy dzieci, które przyszły na świat w związku pozamałżeńskim – dziecko nie może mieć innego ojca prawnego.

Jak uznać dziecko w USC?

W praktyce to bardzo proste i nie wymaga wielu formalności. Tak naprawdę wystarczy jedna wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego – swoje oświadczenia mogą jednocześnie złożyć zarówno mężczyzna, jak i matka dziecka.

Jakie dokumenty przygotować? Konieczne są dokumenty tożsamości, dane na temat dziecka (przekazuje się je ustnie), zaświadczenie o stanie cywilnym kobiety (musi być panną, wdową lub rozwódką – minimum 300 dni po ustaniu małżeństwa).

Jak uznać ojcostwo przed porodem?

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym dziecko można uznać w USC nie tylko po narodzinach. Możliwe jest też uznanie ojcostwa przed porodem. Formalności dopełnia się niemal tak samo – mężczyzna składa oświadczenie, które kobieta potwierdza. Jeżeli dziecko jeszcze się nie urodziło, konieczne jest jednak dodatkowo zaświadczenie lekarskie o ciąży.

Jeśli uznanie ojcostwa następuje w ciąży, mężczyzna zostanie wpisany do aktu urodzenia po urodzeniu dziecka

Czy na pewno jestem ojcem tego dziecka?

Zdarza się, że mężczyźni uznają ojcostwo pod wpływem emocji czy aby ratować związek – chociaż wcale nie są całkowicie pewni, czy to ich dziecko. Niestety takie wątpliwości będą z każdym rokiem narastać… Lepiej rozwiać je jeszcze przed podjęciem tak ważnej decyzji i mieć całkowitą pewność, prawda?

Jak zyskać pewność co do ojcostwa? Dyskretne badanie DNA

Tak naprawdę jedynym sposobem, by zyskać całkowitą pewność, jest wykonanie badania genetycznego. Taki test daje jednoznaczną informację na temat biologicznego ojcostwa. Badanie może być przeprowadzone jeszcze na etapie ciąży lub od drugiej doby życia malucha.

Do badania po narodzinach można wykorzystać cały wachlarz dyskretnych próbek, np. smoczek, pieluszkę, patyczek z woskowiną, chusteczkę z katarem czy zaschniętą plamę krwi.

Chociaż jednorazowa cena takiego badania może wydawać się trochę wysoka, w porównaniu z całym życiem dziecka to wcale nie tak duży wydatek – wykonanie testu już na tym etapie może naprawdę się opłacić!

Jeśli chcesz sprawdzić ojcostwo – zastanów się, czy nie warto zrobić tego jeszcze przed uznaniem dziecka w USC. To da Ci całkowitą pewność co do tego, jaką decyzję podjąć i być może będzie miało ogromny wpływ na Twoje dalsze życie.

To może Cię zainteresować: Jak zrobić test na ojcostwo szybko i dyskretnie?


autor: Pewnytato.pl | zdjęcie: BlueOrange Studio/pl.123RF.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
5/5 - (5 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 24/01/2019, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium