Urodzenie dziecka przed upływem 300 dni od rozwodu – kto jest ojcem?
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Prawo > Urodzenie dziecka przed upływem 300 dni od rozwodu – kto jest ojcem?

Urodzenie dziecka przed upływem 300 dni od rozwodu – kto jest ojcem?

Urodzenie dziecka przed upływem 300 dni od rozwodu

Rozwód z założenia kończy pewien etap i pozwala na ułożenie sobie życia na nowo. Jeśli jednak dziecko urodzi się wcześniej niż 300 dni po rozwodzie, automatycznie zostanie uznane za dziecko z zakończonego już małżeństwa. Nawet jeżeli byli małżonkowie od dawna nie utrzymują żadnych kontaktów… Co zrobić, aby biologiczny ojciec mógł oficjalnie uznać potomka? Konieczne jest sądowe zaprzeczenie ojcostwa i kluczowe są tu badania DNA..

Spis treści:

Nowy partner czy były mąż – kto będzie ojcem dziecka?

Ustalanie ojcostwa dzieci urodzonych w niecały rok po rozwodzie budzi w Polsce wiele kontrowersji. Wiążą się one z zasadą domniemanego ojcostwa, zgodnie z którą musi minąć 300 dni od wydania orzeczenia o rozwodzie lub separacji, aby były mąż nie został formalnie uznany za ojca dziecka.

Dla wielu osób to absurd. Dziecko musi zostać zarejestrowane pod nazwiskiem byłego męża, a biologiczny ojciec nie może go oficjalnie uznać. Nawet jeśli mężczyźni są zgodni co do pochodzenia dziecka i deklarują to w urzędzie, prawo nie pozwala na inne rozwiązanie.

Zobacz też: Jak zarejestrować urodzenie dziecka w USC?

Czyje nazwisko nosi dziecko urodzone po rozwodzie?

Jeśli dziecko przyszło na świat w ciągu 300 dni od wydania orzeczenia o rozwodzie – będzie nosiło nazwisko byłego męża matki. A dokładniej: nazwisko, które zostało wskazane jeszcze przed zawarciem małżeństwa jako nazwisko dzieci z danego związku.

I to również w sytuacji, gdy biologicznym ojcem jest ktoś inny. Zmiana nazwiska będzie możliwa dopiero po zaprzeczeniu ojcostwa.

Jak zaprzeczyć i ustalić ojcostwo?

Wniosek o zaprzeczenie ojcostwa może wystosować matka dziecka lub domniemany ojciec, czyli jej były mąż. Muszą się jednak pospieszyć, ponieważ polski system prawny zakłada, że mogą to zrobić najdalej do sześciu miesięcy od dnia porodu (w przypadku matki) lub dowiedzenia się o urodzeniu dziecka (w przypadku ojca).

Potwierdzenie ojcostwa biologicznego ojca jest możliwe dopiero po uzyskaniu wyroku w sprawie zaprzeczenia ojcostwa domniemanego. Może się odbyć sądownie lub przez uznanie dziecka.

Jakie dowody na ojcostwo można przedstawić w sądzie?

Postępowanie sądowe nie jest w takich wypadkach skomplikowane. Zakłada oczywiście zeznania świadków i analizę sytuacji rodziców, ale kluczowe dla sprawy pozostają badania DNA. Inne dowody to:

 • dowód na niezdolność zapłodnienia w okresie, na który przypada poczęcie,
 • dowód wyłączający ojcostwo oparty na zestawieniu czasu obcowania pozwanego i matki dziecka ze stanem rozwoju dziecka w chwili urodzenia,
 • dowód z grupowego badania krwi w różnych wariantach,
 • tzw. dowód z badań antropologicznych.

Czytaj więcej w artykule: Jakie dowody można wykorzystać w sprawie sądowej o ustalenie ojcostwa?

Jaki jest najpewniejszy dowód dla sądu?

Badania DNA to najprostszy i najpewniejszy sposób ustalenia ojcostwa. Ich koszty praktycznie zawsze ponoszą rodzice dziecka, bez względu na to, kto zleci ich przeprowadzenie. Z tego powodu rodzice coraz częściej decydują się na wykonanie testów w prywatnym laboratorium, jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnego postępowania.

Badania takie nie różnią się od tych zlecanych przez sąd – powinny być jednak wykonane z zachowaniem procedury sądowej (badanie 3 osób – dziecka, potencjalnego ojca i matki – w obecności świadków i lekarza upoważnionego przez biegłego sądowego).

Czas oczekiwania na ich wyniki jest na ogół krótszy niż w przypadku Zakładów Medycyny Sądowej, dzięki czemu możliwe jest szybsze zakończenie sprawy i uznanie dziecka przez biologicznego ojca. Badanie z procedurą sądową można wykonać bez skierowania z sądu.

Czy prywatny test na ojcostwo można wykorzystać w sądzie?

Jak najbardziej! W postępowaniu sądowym możliwe jest wykorzystanie prywatnego wyniku testu na ojcostwo, wykonanego bez procedury sądowej (badanie tylko dziecka i potencjalnego ojca).

Mówi o tym adwokat Ewa Rostkowska:

“Opinia prywatna to dokument prywatny podlegający ocenie sądu, to „umocnione” stanowisko strony procesowej. Zatem dążąc do udowodnienia swoich racji, przedstawienie przed sądem takiej opinii jest jak najbardziej stosowne.” Źródło: www.testDNA.pl/czy-wynik-prywatnego-testu-na-ojcostwo-moze-byc-wykorzystany-w-sadzie

Pobierz bezpłatny poradnik [PDF]: Czy wynik prywatnego testu na ojcostwo może być wykorzystany w sądzie?

Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo?

Badania DNA są pewne i zapewniają całej rodzinie wiele korzyści:

 • Upraszczają postępowanie mające na celu ustalenie ojcostwa.
 • Dają pewną gwarancję spokoju matce dziecka – do niedawna matki znajdujące się w podobnej sytuacji musiały zmagać się nie tylko ze stresem związanym z samym rozwodem, ale i z opinią społeczną, dla której sytuacja ustalania ojcostwa często oznaczała wybór mężczyzny najlepiej nadającego się do płacenia alimentów. Obecnie takie podejrzenia nie mają racji bytu.
 • Mogą pomóc w uporządkowaniu trudnej sytuacji rodziców – umożliwiając im szybszy powrót do radości związanej z narodzinami dziecka.

Ciekawe artykuły:

Urodzenie dziecka przed upływem 300 dni od rozwodu – kto jest ojcem?
4.9 (97.5%) 16 vote[s]
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 02/02/2016, Data aktualizacji: 29/04/2019

Wpisany w:: Prawo

Tagi:

3komentarze

 • Kaczyński pisze:

  Ustawa 300 dni,dają dziecko obcemu facetowi i nie interesuje ich czy on krzywdy temu dziecku nie zrobi ,człowiek ma obowiązek sprawę założyć która kosztuje troszkę dużo ,bo zamiast dać na dziecko to trzeba dla Sądu dać ,oczywiście w pewnych przypadkach trzeba wziąć kredyt ,bo dziecko jest najważniejsze,oczywiście jak dziecko jest chore to problemy też są w szpitalach z ojcostwem,co jest negatywne dla bezpieczeństwa dziecka,ważne że Sąd ma kasę!rodzice bardzo cierpią przez to ale nikt tego nie rozumie,dobra rada dla wszystkich,zanim dziecko przyjdzie na świat opuście ten chory kraj rządzony przez politykę transwestytów z metra ciętych ,bo z niszczą Wam życie ,

 • KK pisze:

  To jest najbardziej krzywdzący przepis dla nowo narodzonych dzieci które są niczemu nie winne. To nawet nie idiota wymyślił ten przepis to istny debil. Tak, tak bo urzędnik oczywiście był przy poczęciu dziecka i wie lepiej kto jest ojcem dziecka mino, że matka i nowy ojciec przyznają się że to oni są rodzicami nowo narodzonego dziecka. Każdy urzędnik który tak skrzywdził dziecko tym przepisem 300 dni będzie się smażył w piekle bo to jest istne zaprzeczenie faktycznego stanu rzeczy (kłamstwo)

 • KK pisze:

  Dziecko, ktore zostalo skrzywdzone przez ten przepis 300 dni do konca zycia bedzie musialo podawać we wniosku paszportowym poprzednie nazwisko. To jest nie normalne, aby wpisywać nazwisko obcego czlowieka w papiery nowo narodzonego dziecka. Te śmiecie urzedowe i ich urojone przepisy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.