Urodzenie dziecka przed upływem 300 dni od rozwodu - prawo
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Sądowy test na ojcostwo > Urodzenie dziecka przed upływem 300 dni od rozwodu

Urodzenie dziecka przed upływem 300 dni od rozwodu

 

Urodzenie dziecka przed upływem 300 dni od rozwodu

Spis treści:

Urodzenie dziecka przed upływem 300 dni od rozwodu
Kto będzie ojcem dziecka?
Zaprzeczenie domniemanego ojcostwa i ustalenie rzeczywistego
Dowody na ojcostwo
Gwarancja spokoju – badanie genetyczne

Urodzenie dziecka przed upływem 300 dni od rozwodu

Rozwód z założenia kończy pewien etap i pozwala na ułożenie sobie życia na nowo. Jeśli jednak dziecko urodzi się wcześniej niż 300 dni po rozwodzie, automatycznie zostanie uznane za dziecko z zakończonego już małżeństwa. Co zrobić, aby biologiczny ojciec mógł oficjalnie je uznać? Konieczne jest sądowe zaprzeczenie ojcostwa i wykonanie badań DNA..

Nowy partner czy były mąż – kto będzie ojcem dziecka?

Ustalanie ojcostwa dzieci urodzonych w niecały rok po rozwodzie budzi w Polsce wiele kontrowersji. Wiążą się one z zasadą domniemanego ojcostwa, zgodnie z którą musi minąć 300 dni od wydania orzeczenia o rozwodzie lub separacji, aby były mąż nie został formalnie uznany za ojca dziecka. Dla wielu osób to absurd. Dziecko musi zostać zarejestrowane pod nazwiskiem byłego męża, a biologiczny ojciec nie może go oficjalnie uznać. Nawet jeśli mężczyźni są zgodni co do pochodzenia dziecka i deklarują to w urzędzie, prawo nie pozwala na inne rozwiązanie.

Zaprzeczenie domniemanego ojcostwa i ustalenie rzeczywistego

Wniosek o zaprzeczenie ojcostwa może wystosować matka dziecka lub domniemany ojciec, czyli jej były mąż. Muszą się jednak pospieszyć, ponieważ polski system prawny zakłada, że mogą to zrobić najdalej do sześciu miesięcy od dnia porodu (w przypadku matki) lub dowiedzenia się o urodzeniu dziecka (w przypadku ojca). Potwierdzenie ojcostwa biologicznego ojca jest możliwe dopiero po uzyskaniu wyroku w sprawie zaprzeczenia ojcostwa domniemanego. Może się odbyć sądownie lub przez uznanie dziecka.

Dowody na ojcostwo – badania DNA

Postępowanie sądowe nie jest w takich wypadkach skomplikowane. Zakłada oczywiście zeznania świadków i analizę sytuacji rodziców, ale kluczowe dla sprawy pozostają badania DNA. To najprostszy i najpewniejszy sposób ustalenia ojcostwa. Ich koszty zawsze ponoszą rodzice dziecka, bez względu na to, kto zleci ich przeprowadzenie. Z tego powodu rodzice coraz częściej decydują się na wykonanie testów w prywatnym laboratorium, jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnego postępowania. Badania takie nie różnią się od tych zlecanych przez sąd – muszą być jednak wykonane z zachowaniem procedury sądowej (w obecności świadków i lekarza upoważnionego przez biegłego sądowego). Czas oczekiwania na ich wyniki jest na ogół krótszy niż w przypadku Zakładów Medycyny Sądowej, dzięki czemu możliwe jest szybsze zakończenie sprawy i uznanie dziecka przez biologicznego ojca.

Gwarancja spokoju

Badania DNA upraszczają postępowanie mające na celu ustalenie ojcostwa, ale też dają pewną gwarancję spokoju. Do niedawna matki znajdujące się w podobnej sytuacji musiały zmagać się nie tylko ze stresem związanym z samym rozwodem, ale i z opinią społeczną, dla której sytuacja ustalania ojcostwa często oznaczała wybór mężczyzny najlepiej nadającego się do płacenia alimentów. Obecnie takie podejrzenia nie mają racji bytu. Badania DNA są pewne i mogą pomóc w uporządkowaniu trudnej sytuacji rodziców, umożliwiając im szybszy powrót do radości związanej z narodzinami dziecka.


Zobacz film: Jak wygląda test na ojcostwo?

REKLAMA


Zobacz też:

Ciekawe artykuły:

Urodzenie dziecka przed upływem 300 dni od rozwodu
5 (100%) 1 vote
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Dowiedz się więcej:

2komentarze

  • Kaczyński pisze:

    Ustawa 300 dni,dają dziecko obcemu facetowi i nie interesuje ich czy on krzywdy temu dziecku nie zrobi ,człowiek ma obowiązek sprawę założyć która kosztuje troszkę dużo ,bo zamiast dać na dziecko to trzeba dla Sądu dać ,oczywiście w pewnych przypadkach trzeba wziąć kredyt ,bo dziecko jest najważniejsze,oczywiście jak dziecko jest chore to problemy też są w szpitalach z ojcostwem,co jest negatywne dla bezpieczeństwa dziecka,ważne że Sąd ma kasę!rodzice bardzo cierpią przez to ale nikt tego nie rozumie,dobra rada dla wszystkich,zanim dziecko przyjdzie na świat opuście ten chory kraj rządzony przez politykę transwestytów z metra ciętych ,bo z niszczą Wam życie ,

  • KK pisze:

    To jest najbardziej krzywdzący przepis dla nowo narodzonych dzieci które są niczemu nie winne. To nawet nie idiota wymyślił ten przepis to istny debil. Tak, tak bo urzędnik oczywiście był przy poczęciu dziecka i wie lepiej kto jest ojcem dziecka mino, że matka i nowy ojciec przyznają się że to oni są rodzicami nowo narodzonego dziecka. Każdy urzędnik który tak skrzywdził dziecko tym przepisem 300 dni będzie się smażył w piekle bo to jest istne zaprzeczenie faktycznego stanu rzeczy (kłamstwo)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

test na ojcostwo w ciąży baner