Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Urodzenie dziecka przed upływem 300 dni od rozwodu – kto jest ojcem?

Urodzenie dziecka przed upływem 300 dni od rozwodu – kto jest ojcem?

urodzenie dziecka przed upływem 300 dni od rozwodu

Rozwód z założenia kończy pewien etap i pozwala na ułożenie sobie życia na nowo. Jeśli jednak dziecko urodzi się wcześniej niż 300 dni od rozwodu, automatycznie zostanie uznane za dziecko z zakończonego już małżeństwa. Nawet jeżeli byli małżonkowie od dawna nie utrzymują żadnych kontaktów… Co zrobić, aby biologiczny ojciec mógł oficjalnie uznać potomka? Konieczne jest sądowe zaprzeczenie ojcostwa i kluczowe są tu badania DNA..

Spis treści:

Nowy partner czy były mąż – kto będzie ojcem dziecka?

Ustalanie ojcostwa dzieci urodzonych w niecały rok po rozwodzie budzi w Polsce wiele kontrowersji. Wiążą się one z zasadą domniemanego ojcostwa, zgodnie z którą musi minąć 300 dni od wydania orzeczenia o rozwodzie lub separacji, aby były mąż nie został formalnie uznany za ojca dziecka.

Dla wielu osób to absurd. Dziecko musi zostać zarejestrowane pod nazwiskiem byłego męża, a biologiczny ojciec nie może go oficjalnie uznać. Nawet jeśli mężczyźni są zgodni co do pochodzenia dziecka i deklarują to w urzędzie, prawo nie pozwala na inne rozwiązanie.

Zobacz też: Jak zarejestrować urodzenie dziecka w USC?

Czyje nazwisko nosi dziecko urodzone po rozwodzie?

Jeśli dziecko przyszło na świat w ciągu 300 dni od wydania orzeczenia o rozwodzie – będzie nosiło nazwisko byłego męża matki. A dokładniej: nazwisko, które zostało wskazane jeszcze przed zawarciem małżeństwa jako nazwisko dzieci z danego związku.

I to również w sytuacji, gdy biologicznym ojcem jest ktoś inny. Zmiana nazwiska będzie możliwa dopiero po zaprzeczeniu ojcostwa.

Jak zaprzeczyć i ustalić ojcostwo?

Wniosek o zaprzeczenie ojcostwa może wystosować matka dziecka lub domniemany ojciec, czyli jej były mąż. Muszą się jednak pospieszyć, ponieważ polski system prawny zakłada, że mogą to zrobić najdalej do sześciu miesięcy od dnia porodu (w przypadku matki) lub dowiedzenia się o urodzeniu dziecka (w przypadku ojca).

Potwierdzenie ojcostwa biologicznego ojca jest możliwe dopiero po uzyskaniu wyroku w sprawie zaprzeczenia ojcostwa domniemanego. Może się odbyć sądownie lub przez uznanie dziecka.

Jaki jest najpewniejszy dowód na ojcostwo dla sądu?

Badania DNA to najprostszy i najpewniejszy sposób ustalenia ojcostwa. Nic więc dziwnego, że wynik testu na ojcostwo jest dla sądu najpewniejszym dowodem. I wcale nie potrzeba do niego skierowania z sądu!

Wiele osób decyduje się na wykonanie goz zachowaniem procedury sądowej (badanie 3 osób – dziecka, potencjalnego ojca i matki – w obecności świadków i lekarza upoważnionego przez biegłego sądowego). A badania takie nie różnią się od tych zlecanych przez sąd.

Zastanawiasz się, czy warto zrobić test na ojcostwo jeszcze przed rozpoczęciem postępowania? Jak najbardziej! Dlaczego?

1. Oszczędzisz czas ✅

Stawienie się na rozprawę z gotowym wynikiem badania genetycznego bardzo często pozwala skrócić i uprościć cały proces. A to dlatego, że sądy rzadko zlecają testy DNA. Najczęściej wykorzystują inne dowody, np. zeznania świadków, zdjęcia, maile, SMS-y. To wszystko powoduje, że potrzebnych jest kilka rozpraw, a wszystko trwa i trwa…

2. Oszczędzisz pieniądze ✅

Wraz z rosnącą liczbą rozpraw rosną koszty całej sprawy. A co więcej – jeśli okaże się, że sąd jednak zleci badania DNA, z dużym prawdopodobieństwem będą to badania dużo droższe niż te zlecane prywatnie. A ich koszty praktycznie zawsze ponoszą rodzice dziecka. Tylko w ściśle określonych przypadkach (np. gdy dziecko przebywa w placówce wychowawczej) koszt testu ojcostwa pokryje Skarb Państwa.

3. Zrobisz badanie wygodnie i szybciej ✅

Jeśli zdecydujesz się zlecić test na ojcostwo bez skierowania z sądu, możesz wybrać dogodny termin i miejsce badania. Nie musisz dopasowywać się do terminów narzuconych z góry. Czas oczekiwania na wyniki jest ponadto najczęściej krótszy niż w przypadku Zakładów Medycyny Sądowej.

Czytaj więcej w artykule: Jakie dowody można wykorzystać w sprawie sądowej o ustalenie ojcostwa?

Czy test na ojcostwo bez udziału matki można wykorzystać w sądzie?

W postępowaniu sądowym możliwe jest wykorzystanie wyniku testu na ojcostwo wykonanego bez procedury sądowej (badanie tylko dziecka i potencjalnego ojca).

Mówi o tym adwokat Ewa Rostkowska:

„Opinia prywatna to dokument prywatny podlegający ocenie sądu, to „umocnione” stanowisko strony procesowej. Zatem dążąc do udowodnienia swoich racji, przedstawienie przed sądem takiej opinii jest jak najbardziej stosowne.” Źródło: www.testDNA.pl/czy-wynik-prywatnego-testu-na-ojcostwo-moze-byc-wykorzystany-w-sadzie

Nierzadko wynik takiego badania jest dowodem wystarczającym, który pozwala zakończyć sprawę. Wielu naszych czytelników potwierdza, że

Pobierz bezpłatny poradnik [PDF]: Czy wynik prywatnego testu na ojcostwo może być wykorzystany w sądzie?

urodzenie dziecka przed upływem 300 dni od rozwodu

Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo?

Badania DNA są pewne i zapewniają całej rodzinie wiele korzyści:

 • Upraszczają postępowanie mające na celu ustalenie ojcostwa – przedstawienie wyniku badania już na pierwszej rozprawie często pozwala oszczędzić czas i pieniądze.
 • Dają pewną gwarancję spokoju matce dziecka – do niedawna matki znajdujące się w podobnej sytuacji musiały zmagać się nie tylko ze stresem związanym z samym rozwodem, ale i z opinią społeczną, dla której sytuacja ustalania ojcostwa często oznaczała wybór mężczyzny najlepiej nadającego się do płacenia alimentów. Obecnie takie podejrzenia nie mają racji bytu.
 • Mogą pomóc w uporządkowaniu trudnej sytuacji rodziców – umożliwiając im szybszy powrót do radości związanej z narodzinami dziecka.

Ciekawe artykuły:

4.8/5 - (17 votes)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 02/03/2021, Data aktualizacji: 23/04/2021

Wpisany w:: Prawo

12komentarzy

 • Awatar dla Kaczyński Kaczyński pisze:

  Ustawa 300 dni,dają dziecko obcemu facetowi i nie interesuje ich czy on krzywdy temu dziecku nie zrobi ,człowiek ma obowiązek sprawę założyć która kosztuje troszkę dużo ,bo zamiast dać na dziecko to trzeba dla Sądu dać ,oczywiście w pewnych przypadkach trzeba wziąć kredyt ,bo dziecko jest najważniejsze,oczywiście jak dziecko jest chore to problemy też są w szpitalach z ojcostwem,co jest negatywne dla bezpieczeństwa dziecka,ważne że Sąd ma kasę!rodzice bardzo cierpią przez to ale nikt tego nie rozumie,dobra rada dla wszystkich,zanim dziecko przyjdzie na świat opuście ten chory kraj rządzony przez politykę transwestytów z metra ciętych ,bo z niszczą Wam życie ,

 • Awatar dla KK KK pisze:

  To jest najbardziej krzywdzący przepis dla nowo narodzonych dzieci które są niczemu nie winne. To nawet nie idiota wymyślił ten przepis to istny debil. Tak, tak bo urzędnik oczywiście był przy poczęciu dziecka i wie lepiej kto jest ojcem dziecka mino, że matka i nowy ojciec przyznają się że to oni są rodzicami nowo narodzonego dziecka. Każdy urzędnik który tak skrzywdził dziecko tym przepisem 300 dni będzie się smażył w piekle bo to jest istne zaprzeczenie faktycznego stanu rzeczy (kłamstwo)

 • Awatar dla KK KK pisze:

  Dziecko, ktore zostalo skrzywdzone przez ten przepis 300 dni do konca zycia bedzie musialo podawać we wniosku paszportowym poprzednie nazwisko. To jest nie normalne, aby wpisywać nazwisko obcego czlowieka w papiery nowo narodzonego dziecka. Te śmiecie urzedowe i ich urojone przepisy.

 • Awatar dla Marek Marek pisze:

  Niestety ten przepis to jakaś porażka… Sam jestem w takiej sytuacji i czekam właśnie na wynik badania DNA żeby mieć podkładkę. Na szczęście partnerka i jej nowy nie robili problemu i zdecydowaliśmy się na test z procedurą sądową. Mam nadzieję że dzięki temu ta sprawa się szybko zakończy

 • Awatar dla Mali Mali pisze:

  A jeśli urodze dziecko przed 300 dniami w innym kraju i np wrócę do Polski po 5 latach i będę chciała tutaj dziecko zarejestrować w Urzędzie to też będzie problem? Jak na akcie urodzedzia będzie już nazwisko domniemanego ojca.

 • Awatar dla Mali Mali pisze:

  A jeśli urodze dziecko przed 300 dniami w innym kraju i np wrócę do Polski po 5 latach i będę chciała tutaj dziecko zarejestrować w Urzędzie to też będzie problem? Jak na akcie urodzedzia będzie już nazwisko domniemanego ojca.

  • Awatar dla pewnytato.pl pewnytato.pl pisze:

   W przypadku urodzenia dziecka w innym kraju warto dopytać prawnika specjalizującego się w prawie właśnie tego kraju. Ważne czynniki to np. obywatelstwo dziecka.

 • Awatar dla Asha Asha pisze:

  Jeśli nie minie 300 dni od rozwodu ale w międzyczasie jeszcze przed porodem wyjdę ponownie za mąż to kto wtedy zostaje uznany ojcem dziecka ?

  • Awatar dla pewnytato.pl pewnytato.pl pisze:

   Jeśli dziecko urodzi się po ślubie z nowym partnerem, prawnym ojcem będzie nowy mąż.

  • Awatar dla M.M M.M pisze:

   Ślub przed urodzeniem się dziecka wówczas zostaje ojcem faktyczny ojciec. Co jest ślub nastąpi z faktycznym ojcem po urodzeniu dziecka ? Dziecko urodziło się nim minęło 300 dni od rozwodu. Dziecko już ma pól roku a my czekamy nadal na termin rozprawy…

 • Awatar dla Poszkodowany Poszkodowany pisze:

  Dzięki tej Ustawie, straciłem pracę, podjąłem próbę samobójczą, a moje dziecko nie było w stanie otrzymać rehabilitacji koniecznych po porodzie, gdyż lekarze chcieli zgody ojca, którym ja byłem, lecz prawo dało ojcostwo osobie która odbywała od dwóch lat wyrok w więzieniu i przez ten czas nie miała żadnych przepustek oraz wizyt w więzieniu. Sąd celowo nie dawał mojej żonie rozwodu 4 sprawy, a Sąd bawiąc się w swatkę stwierdzał, że jak być może były parter wyjdzie to do siebie wrócą, dopiero gdy ja pojawiłem się na sprawie to z winy mojej żony doszło do rozwodu. Nikt nie zważał tego że nie są razem już trzy lata i ten drugi żyje z inną i ma z nią dziecko.Zostały wyłudzone ode mnie pieniądze które miałem odłożone na wózek dla dziecka i łóżeczko, musiałem te pieniądze dać na sprawę i dla kuratora który kiwnął tylko głowa że dziecko jest moje i jest nie możliwe aby ojcem był ten drugi, przez co zaciągnąłem kredyt w banku i popadłem w długi. Gonił mnie czas bo tak jak pisałem dziecko oczekiwało po narodzinach rehabilitacji. Tak czy inaczej wpisują prawdziwego ojca w marginesie aktu urodzenia, a w urzędzie stanu cywilnego robią z kobiet kurwy, zmuszając podpisać że ojcem jest ktoś inny pod groźbą nadaniu losowego imienia dziecku. Ktoś powinien za tą ustawę pójść siedzieć i to na bardzo długo, gdyż jest to wyłudzenie pieniędzy od ludzi kosztem dzieci, wraz z narażeniem dzieci na niebezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium