Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Aborcja prawna – czy mężczyźni mają prawo do aborcji?

Aborcja prawna – czy mężczyźni mają prawo do aborcji?

Kobiety niechcące zostać mamami mogą poddać się aborcji. W niektórych krajach jest ona całkowicie legalna, w innych tylko w niektórych przypadkach, a w jeszcze innych państwach aborcja jest całkowicie zakazana. W każdym przypadku dotyczy ona tylko kobiet. A co z mężczyznami? Czy oni również mogą nie zgodzić się na posiadanie dziecka? Zapoznaj się z jednym z najnowszych pomysłów, jakim jest aborcja prawna.

aborcja prawna, aborcja dla mężczyzn

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Aborcja w Polsce – jakie obowiązują warunki?

▶ Aborcja dla mężczyzn – czy aborcja prawna jest możliwa?

Aborcja w Polsce – jakie obowiązują warunki?

Aborcja jest zamierzonym zakończeniem ciąży 🤰 poprzez wydalenie zarodka we wczesnej fazie jego rozwoju. Szacuje się, że średnio jedna na cztery ciążę kończy się aborcją. Istnieją dwa główne rodzaje tego zabiegu:

  • Aborcja farmakologiczna 💊 – wywołanie sztucznego poronienia za pomocą leków. Może ona zostać przeprowadzona w domu, ale wywołać to może niebezpieczne skutki uboczne.
  • Aborcja chirurgiczna 🧑‍⚕ – jest to zabieg wykonywany wyłącznie w placówkach medycznych. Polega on na wprowadzeniu cienkiej plastikowej rurki do jamy macicy, która zacznie zasysać jej zawartość. Całość trwa zaledwie kilka minut i jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym [1].

W Polsce aborcja legalna jest jedynie w dwóch przypadkach:

  • Gdy występuje zagrożenie dla zdrowia lub życia kobiety
  • Gdy istnieje podejrzenie, że ciąża jest wynikiem czynu zakazanego, takiego jak gwałt czy kazirodztwo

Do 2020 roku możliwe było również legalne przerwanie ciąży na skutek wad 🧬 letalnych płodu. Trybunał Konstytucyjny 🧑‍⚖ zmienił jednak prawo, przez co kobiety mogą legalnie poddać się aborcji tylko w dwóch przypadkach. Skutkuje to funkcjonującym podziemiem aborcyjnym, czyli nielegalnym przerywaniem ciąży w warunkach domowych.

Aborcja dla mężczyzn – czy aborcja prawna jest możliwa?

Aborcja to najczęściej decyzja kobiet, które z pewnego powodu nie chcą zostać mamami. W Szwecji pojawił się jednak pomysł aborcji także dla mężczyzn 👨‍🦰. Szwedzcy liberalni politycy uważają, że mężczyzna również może nie chcieć mieć dziecka i powinien mieć do tego prawo. Tak powstał pomysł aborcji prawnej [2].

“Aborcja” to oczywiście jedynie powszechna nazwa pomysłu Szwedów. Aborcja dla mężczyzn polegałaby na tym, że mężczyzna mógłby prawnie zrzec się dziecka, jeśli nie chce zostać ojcem. W konsekwencji rezygnowałby z obowiązków 💰 i praw, które wynikają z posiadania dziecka. Miałby na to czas do 18 tygodnia ciąży, ponieważ właśnie do tego momentu aborcja w Szwecji jest legalna. Szwedzcy politycy twierdzą, że pomysł ten został stworzony nie tylko z myślą o mężczyznach. Dzięki temu kobiety miałyby pewność, czy mogą liczyć na pomoc ojca w wychowaniu dziecka. Z pewnością ułatwiłoby im to decyzje o urodzeniu dziecka 👩‍👦 [3].

Źródła:

  1. https://www.klinika-opava.pl/blog/jak-wyglada-aborcja/
  2. https://www.chcemybycrodzicami.pl/meska-aborcja-nowy-kontrowersyjny-pomysl-liberalnych-szwedow/
  3. https://www.rp.pl/polityka/art11157501-szwecja-chca-prawa-do-aborcji-dla-mezczyzn

To również może Cię zainteresować: Polowanie na tatusia

5/5 - (1 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 14/04/2023, Data aktualizacji: 24/04/2023

Wpisany w:: Prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium