Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Jak długo ważne są próbki do testu na ojcostwo?

Jak długo ważne są próbki do testu na ojcostwo?

Test na ojcostwo to badanie, do którego przekazać można dowolny materiał DNA. Mogą to być zarówno wymazy pobrane z policzka wprost do wymazówki zawartej w specjalnym zestawie lub tez tak zwane próbki dyskretne, czyli przedmioty codziennego użytku zawierające potrzebny materiał genetyczny (np. smoczek, włos z cebulką czy też maszynka do golenia). Zebranie takiego materiału nie jest zatem trudne, ale… Jak długo ważne są próbki do testu na ojcostwo i czy mogą się zniszczyć?

jak dlugo wazne sa probki do testu na ojcostwo

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak długo ważne są próbki do testu na ojcostwo?

Dobra wiadomość to taka, że takie próbki nie mają konkretnego terminu ważności, a doświadczone laboratoria mogą zbadać próbki, które mają nawet kilkadziesiąt lat. Ważne jest, aby materiał był odpowiednio przechowywany, a DNA zawarte w próbce nie może być w żaden sposób zdegradowane.

Aby zapobiec zniszczeniu DNA w próbce, należy je odpowiednio zabezpieczyć oraz przechowywać. Nie można przy tym zapomnieć, że DNA jest materiałem biologicznym, co sprawia, że nigdy nie będziemy mieli 100% pewności, że zebrany przez nas materiał nadaje się do badania. W związku z tym najlepiej jest wybierać takie pakiety badań, które pozwalają na bezpłatne wysłanie kolejnej próbki w przypadku zaistnienia takiej sytuacji.

Zaleca się jednak, aby próbki wysyłać do laboratorium w przeciągu 5 dni od momentu ich pobrania. W sytuacjach losowych, gdy nie jest to możliwe, dłuższe przechowywanie materiału nie wpłynie negatywnie na jego jakość.

Jakie próbki nadają się do testu na ojcostwo?

Materiałem użytecznym na potrzeby badania na ojcostwo mogą być między innymi:

  • wymazy pobrane z wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnego zestawu lub patyczka kosmetycznego,
  • smoczek lub gryzak,
  • minimum 5 włosów wraz z cebulkami,
  • gumki z pampersa,
  • paznokcie,
  • chusteczka zawierająca wydzieliny takie jak np. katar czy krew,
  • maszynka do golenia,
  • podpaska lub wkładka higieniczna,
  • szczoteczka do zębów,
  • naczynia do picia, kieliszek,
  • butelka oraz puszka,
  • patyczek po lodzie lub lizaku.

Poczytaj też: Czy tylko mężczyźni robią testy na ojcostwo?

Jak przechowywać próbki do testu na ojcostwo?

Wszelkie próbki należy przechowywać w temperaturze pokojowej, najlepiej w zacienionym miejscu, takim jak szafka lub szuflada. Materiału nie powinno przechowywać się w lodówce oraz chłodnych i wilgotnych miejscach. Jeśli zaś chodzi o sposób zapakowania zebranej próbki, jest to zależne od jej rodzaju:

  • wymazy pobrane z policzka – w przypadku materiału pobranego z pomocą specjalnego zestawu wystarczy postępować zgodnie z zamieszczoną do niego instrukcją. Wymaz pobrany za pomocą patyczka należy zapakować w taki sposób jak próbki dyskretne.
  • próbki dyskretne – w tym przypadku należy każdy z przedmiotów spakować do oddzielnej, czystej papierowej koperty, a na niej umieścić dane osoby badanej. Jeśli próbka może uleć stłuczeniu lub zniszczeniu, można użyć czystego kartonika. Nie należy umieszczać próbek w woreczkach foliowych ani plastikowych pudełkach, ponieważ w takim miejscu materiał może zapleśnieć.

To może Cię zainteresować: Czy próbki do testu na ojcostwo trzeba trzymać w lodówce?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 15/07/2020, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Badania DNA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium