Czy próbki do testu na ojcostwo trzeba trzymać w lodówce? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Badania DNA > Czy próbki do testu na ojcostwo trzeba trzymać w lodówce?

Czy próbki do testu na ojcostwo trzeba trzymać w lodówce?

Gdy wykonujemy jakiekolwiek badania, chociażby badanie krwi, widzimy, że zaraz po pobraniu próbka trafia do małej lodówki. Utarło się, że aby materiał biologiczny nie uległ zniszczeniu, najlepiej przechowywać go w chłodnym zaciemnionym miejscu. W większości przypadków jest to prawda, ponieważ niższa temperatura zatrzymuje namnażanie się bakterii, które mogą znajdować się w pobranym materiale. Dodatkowo niższa temperatura w przypadku próbki krwi obniża ryzyko powstania skrzepliny. Czy tak samo jest z próbkami do testu na ojcostwo? Odpowiedź brzmi: nie. Próbki z materiałem służącym do potwierdzenia ojcostwa należy trzymać w temperaturze pokojowej.

Czy probki do testu na ojcostwo trzeba trzymac w lodowce

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy próbki do testu na ojcostwo trzeba trzymać w lodówce?

Lodówka to ostatnie miejsce, gdzie należałoby trzymać próbki do testów na ojcostwo. Ze względu na charakter wymazu do badań DNA nie mogą być przechowywane w niskich temperaturach. Wymaz z policzka lub próbki dyskretne  (np. dziecięcy smoczek, szczoteczka do zębów i chusteczka z katarem) nie mogą znajdować się w chłodnych i wilgotnych warunkach.

Niesprzyjające warunki, takie jakie panują w lodówce mogą spowodować, że próbka spleśnieje lub DNA ulegnie degradacji.

Jak przechowywać próbki do testu na ojcostwo?

Próbki pobrane do wykonania testu na ojcostwo należy przechowywać przede wszystkim w suchym i czystym papierowym opakowaniu. Korzystając z profesjonalnych zestawów do wymazów DNA, wystarczy zapakować pobrany wymaz do opakowania jakie znajduję się w zestawie.

W przypadku kiedy do laboratorium dostarcza się próbkę pobraną w inny sposób (tak jak dostarczenie wspomnianego smoczka lub szczoteczki do zębów), najlepiej zapakować ją w czystą kopertę. Gdy do laboratorium ma trafić szklanka lub kubek, można zapakować je w karton – tak aby się nie stłukły.

Każdą próbkę trzeba opisać, aby było wiadomo, do kogo należy (np. imieniem i nazwiskiem lub „ojciec”, „dziecko – płeć”).

To może Cię zainteresować: Czy da się zrobić test DNA z włosa?

Jakie próbki nadają się do testu na ojcostwo?

Do wykonania wiarygodnego testu DNA potwierdzającego ojcostwo może służyć dowolna rzecz nosząca na sobie materiał genetyczny ojca lub dziecka. Mogą być to rzeczy codziennego użytku, na których pozostał materiał genetyczny.

Są to między innymi kubki, szklanki, sztućce, maszynka do golenia, szczoteczka do zębów, gryzak, smoczek, niedopałek papierosa, podpaska, tampon, plaster z krwią, pasek od glukometru, guma do żucia, zużyta prezerwatywa, obcięte paznokcie, włos z cebulką.

Ciekawy artykuł: Testy na ojcostwo z pozornie dziwnych próbek

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 07/07/2020, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Badania DNA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *