Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Czym jest test DNA na ojcostwo i na czym polega jego wykonanie?

Czym jest test DNA na ojcostwo i na czym polega jego wykonanie?

Czym jest test DNA na ojcostwo

 

Test DNA to potoczna nazwa analizy materiału genetycznego dwóch osób (w tym wypadku dziecka i jego domniemanego ojca), pod kątem cech wspólnych. Pozwala ona na potwierdzenie lub wykluczenie z określonym prawdopodobieństwem ich pokrewieństwa w określonym stopniu.

Innymi słowy test DNA pozwala ustalić czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka, bądź też wykluczyć taką możliwość. Jest to najbardziej skuteczna i zarazem najbardziej wiarygodna metoda ustalenia ojcostwa. Dzięki niej możliwe jest wykluczenie biologicznego ojcostwa danego mężczyzny ze 100% pewnością, bądź też potwierdzenie z prawdopodobieństwem 99,99 %, co w statystyce genetyki populacyjnej określane jest jako „praktycznie dowiedzione”. Wyniki te są tak wysoce prawdopodobne, ponieważ podczas wykonywania testów genetycznych w kierunku ustalenia ojcostwa, wykorzystuje się dwie najważniejsze cechy cząsteczki DNA – jej dziedziczenie oraz polimorfizm.

Czym jest test DNA na ojcostwo

Na czym polega test na ojcostwo?

W momencie zapłodnienia u dziecka tworzy się nowy zestaw DNA. Zgodnie z definicją dziedziczenia opracowaną przez G. Mendla, każdy człowiek otrzymuje dwie kopie materiału genetycznego- jedną od matki a drugą od ojca. Podczas wykonywania testu DNA dokonuje się porównania materiału genetycznego dziecka, matki oraz domniemanego ojca. Mężczyzna jest biologicznym ojcem danego dziecka tylko wtedy, gdy połowa jego kodu genetycznego zgadza się z odpowiednią połową kodu dziecka.[1]

Takie porównanie umożliwia druga ważna cecha cząsteczki DNA, jaką jest polimorfizm, czyli wielopostaciowość. Pomimo tego, że część materiału genetycznego jest taka sama u wszystkich ludzi (wynika to z faktu, że należymy do tego samego gatunku), to jednak istnieją fragmenty DNA, które są charakterystyczne dla każdego z nas. Podczas testu DNA analizuje się właśnie te miejsca, które zwane są układami niekodującymi lub markerami. Następnie dokonuje się analizy statystycznej, za pomocą której bada się czy cechy tych unikatowych miejsc u dziecka współgrają z ich odpowiednikami u ojca.

premiumLEX

REKLAMA

Jaki materiał potrzebny jest do testu?

Aby wykonać test DNA w kierunku ustalenia ojcostwa niezbędny jest materiał genetyczny dziecka oraz domniemanego ojca. W przypadku testów prywatnych bada się tylko cechy dziedziczone po ojcu, dlatego materiał genetyczny matki jest wymagany tylko w określonych przypadkach. Dzieje się tak wówczas, gdy u dziecka wystąpi mutacja, bądź też wtedy, gdy bada się dwóch domniemanych ojców blisko ze sobą spokrewnionych.

Standardowym źródłem materiału genetycznego jest wymaz z wewnętrznej strony policzka. Istnieje także możliwość wyizolowania DNA z niestandardowych źródeł takich jak np. szczoteczka do zębów, bądź włos wyrwany wraz z cebulką. Firmy oferujące usługi w zakresie ustalania ojcostwa coraz bardziej dostosowują się do potrzeb klienta.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania pisz na : pytanie@pewnytato.pl

Źródła:

[1] http://www.zdrowie.med.pl/bad_labor/badania/dochodzenie.html

Zobacz film: Kiedy test na ojcostwo jest pewny?


Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 14/10/2015, Data aktualizacji: 31/03/2020

Wpisany w:: Badania DNA, Testy na ojcostwo, Ustalenie ojcostwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium