Jak uznać dziecko po latach - przebieg całej procedury
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Prawo > Jak uznać dziecko po latach

Jak uznać dziecko po latach

Jak uznać dziecko po latach

Jeśli mężczyzna chce uznać dziecko po latach, może to zrobić wyłącznie wtedy, kiedy zgodzi się na to również matka dziecka i złoży stosowne oświadczenie nie później niż 3 miesiące po tym, jak zrobi to mężczyzna. Matka musi bowiem potwierdzić, że dany mężczyzna to ojciec dziecka. Zgodnie z zasadami zamieszczonymi w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, nie można uznać dziecka, które jest już pełnoletnie. Jeśli dziecko zmarło, zanim osiągnęło pełnoletność, mężczyzna może uznać dziecko w czasie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o jego śmierci. Również w tym przypadku konieczne jest potwierdzenie matki.

Jak uznać dziecko po latach – miejsce składania oświadczeń

Aby uznać dziecko po latach, należy złożyć specjalne oświadczenie, w którym mężczyzna deklaruje, że to on jest ojcem dziecka. Takie oświadczenie składa się przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, konsulem lub w sądzie opiekuńczym. Matka do trzech miesięcy musi potwierdzić zgodę, również składając oświadczenie. Sporządzany jest akt uznania dziecka.

Zobacz też:

Jak uznać dziecko po latach
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Dowiedz się więcej:

1 komentarz

  • janina L napisał(a):

    Dziwi nas jak nikt nic nie mowi w czasie ale po dwudziestu trzydziestu latach to najdziwniejsze .Zwykle chodzi o ojca a matke szantazowac to juz cos niebywalegoSzantazowana matka po trzydziestu kilku latach napdana i pomawiana ze miala wiecej dzieci niz te co wychowala jak to moze byc ze od razu lakarz nie mowi tylko inne trzecie osoby wlaczne tzn szantaz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.