Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Jak uznać dziecko po latach?

Jak uznać dziecko po latach?

uznanie dziecka po latach

Jak uznać dziecko po latach (a właściwie uznać ojcostwo)? Jeśli mężczyzna chce uznać ojcostwo po jakimś czasie, może to zrobić. Muszą być jednak spełnione konkretne warunki, m.in. złożenie oświadczenia także przez matkę dziecka. Uznanie dziecka po latach – co jeszcze warto wiedzieć?

Jak uznać dziecko po latach – procedura formalna

Jeśli dziecko nie ma innego ojca prawnego, uznanie ojcostwa nawet po jakimś czasie jest możliwe. Jak zatem uznać dziecko po latach? Mężczyzna musi złożyć specjalne oświadczenie, w którym deklaruje, że to on jest ojcem dziecka.

Takie oświadczenie składa się przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, konsulem lub w sądzie opiekuńczym i to dobrowolne potwierdzenie, że dziecko pochodzi od niego. Stosowne oświadczenie, nie później niż 3 miesiące po tym, jak zrobi to mężczyzna, musi złożyć także matka. Musi ona bowiem potwierdzić, że dany mężczyzna to ojciec dziecka.

Warto wiedzieć: w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym jest mowa o uznaniu ojcostwa, a nie o uznaniu dziecka.

Uznanie dziecka po latach – gdy dziecko nie żyje…

Jeśli dziecko zmarło, uznanie ojcostwa nadal jest możliwe. Gdy stało się to, zanim osiągnęło pełnoletność, mężczyzna musi złożyć oświadczenie w czasie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o jego śmierci. Co ważne, musi zrobić to jednak nie później niż do dnia, w którym dziecko stałoby się pełnoletnie. Również w tym przypadku konieczne jest potwierdzenie matki.

Kiedy uznanie dziecka po latach jest niemożliwe?

Zgodnie z zasadami zamieszczonymi w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, uznanie dziecka po latach jest niemożliwe, gdy jest ono pełnoletnie. Nie można uznać ojcostwa również w sytuacji, gdy dziecko ma innego ojca prawnego lub gdy właśnie toczy się postępowanie o ustalenie ojcostwa.

Jak uznać dziecko po latach, gdy ma innego ojca prawnego?

Zastanawiasz się, jak uznać dziecko po latach, gdy inny mężczyzna jest już wpisany do jego aktu urodzenia? W takiej sytuacji konieczne jest zaprzeczenie jego ojcostwa. Dopiero później można złożyć oświadczenie o uznaniu ojcostwa.

Zobacz też:

5/5 - (1 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 01/08/2016, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Prawo, uznanie dziecka

1 komentarz

  • Awatar dla janina L janina L pisze:

    Dziwi nas jak nikt nic nie mowi w czasie ale po dwudziestu trzydziestu latach to najdziwniejsze .Zwykle chodzi o ojca a matke szantazowac to juz cos niebywalegoSzantazowana matka po trzydziestu kilku latach napdana i pomawiana ze miala wiecej dzieci niz te co wychowala jak to moze byc ze od razu lakarz nie mowi tylko inne trzecie osoby wlaczne tzn szantaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium