Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: porady > Testy na ojcostwo – najczęściej zadawane pytania

Testy na ojcostwo – najczęściej zadawane pytania

Ustalenie ojcostwa

  1. Ustalenie ojcostwa – od czego zacząć?
  2. Jaka jest pewność wyniku testu na ojcostwo?
  3. Jaki materiał genetyczny potrzebny jest do testu na ojcostwo?
  4. W jaki sposób próbki DNA pobierane są do testu na ojcostwo?
  5. Na czym polega test DNA w kierunku ustalenia ojcostwa?
  6. Ile kosztuje test na ojcostwo?
  7. Gdzie wykonać test na ojcostwo?
  8. Jaka jest różnica między prywatnym testem na ojcostwo a sądowym?
  9. Od kogo trzeba pobrać próbki do testu na ojcostwo?
  10. Ile trwa test na ojcostwo?

1. Ustalenie ojcostwa. Od czego zacząć?

Analiza DNA to najdoskonalsza metoda ustalania pokrewieństwa. Dzięki niej można potwierdzić biologiczne ojcostwo z prawdopodobieństwem 99,999 %, co w statystyce genetyki populacyjnej określane jest jako „prawie dowiedzione”, bądź też wykluczyć ze 100 % pewnością. Wynik prawidłowo przeprowadzonego testu DNA w kierunku ustalenia ojcostwa jest jednoznacznym i pewnym rozstrzygnięciem niepewnego ojcostwa.

2. Ustalenie ojcostwa. Jaka jest pewność wyniku?

Ustalenie ojcostwa to bardzo ważna decyzja, z którą często wiążą się pewne obawy. Strach przed tym, co nieznane jest naturalny dla człowieka, dlatego też kiedy zdecydujesz się na ten krok powinieneś zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi testów DNA w kierunku ustalenia ojcostwa. Gdy już „oswoisz” się z tematem, kolejnym krokiem, jaki musisz zrobić jest wybór laboratorium. To bardzo ważne abyś powierzył wykonanie badania profesjonalnej firmie spełniającej odpowiednie normy. Zapoznaj się z ofertami laboratoriów genetycznych i wybierz to, które proponuje Ci najlepsze warunki i jednocześnie daje gwarancję jakości. W dokonaniu tego wyboru pomoże Ci odpowiednia sekcja portalu – Jak wybrać laboratorium.

O tym, kiedy test na ojcostwo jest pewny, mówią też dwa poniższe filmy:


3. Jaki materiał genetyczny potrzebny jest do badania?

Standardowo materiał genetyczny wykorzystywany podczas testu DNA w kierunku ustalenia ojcostwa stanowi wymaz z wewnętrznej strony policzka. Istnieje także możliwość wyizolowania DNA z tzw. „mikrośladów”, którymi mogą być np. szczoteczka do zębów, smoczek, zużyta chusteczka, guma do żucia czy włos wyrwany z cebulką.

4. W jaki sposób pobierany jest materiał?

Pobranie materiału genetycznego potrzebnego do analizy jest tak proste, że można to zrobić samemu. W tym celu należy zamówić w laboratorium specjalny zestaw „wymazówek”, za pomocą którego należy pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka. Trwa to zaledwie kilka minut i jest całkowicie bezbolesne.

5. Na czym polega test DNA w kierunku ustalenia ojcostwa?

Ustalenie ojcostwa polega na porównaniu profilu genetycznego domniemanego ojca i badanego dziecka. W tym celu laboratoria genetyczne stosują obecnie najczęściej metodę Multiplex STR. Jest to analiza, która wykorzystuje zmienność, czyli innymi słowy polimorfizm w niekodujących fragmentach genu (markerach). Sprawdza się ile powtórzeń określonych nukleotydów było w tych miejscach. Wynik badania podaje się w liczbach, które oznaczają ilość powtórzeń danego motywu nukleotydowego. Dla kogoś, kto nie jest obyty w świecie genetyki metoda ta wydaje się bardzo skomplikowana jednak wykwalifikowani specjaliści stosują ją z powodzeniem. Dzięki temu masz całkowitą pewność wyniku.

6. Ile kosztuje ustalenie ojcostwa?

Cena zależy od wybranego laboratorium. Obecnie waha się ona pomiędzy 980 zł. a 2000 zł. Powodów tej rozbieżności jest co najmniej kilka. Po pierwsze jakość wykonywanych usług. Kupując jakiś produkt po wyjątkowo niskiej cenie zdajemy sobie zwykle sprawę z tego, że jego jakość różni się znacznie od tej, jaką posiada artykuł z tzw. „wyższej półki”. Dlatego też podczas wyboru laboratorium nie powinieneś sugerować się jedynie ceną. Najbezpieczniej jest kupować produkty o pośredniej cenie. Zasada ta przekłada się także na usługę ustalenia ojcostwa. O tym, od czego zależy cena dowiesz się dokładnie odwiedzając poświęconą temu tematowi sekcję.

7. Ustalenie ojcostwa. Gdzie wykonać test DNA?

Wybór odpowiedniego laboratorium jest bardzo ważny. W tym celu należy szczegółowo prześledzić ofertę firm świadczących tego rodzaju usługę. Wzrost popularności badań genetycznych sprawił, że na rynku pojawiło się wiele nowych laboratoriów, których oferty zawierają między innymi test DNA w kierunku ustalenia ojcostwa. Ponadto wiele laboratoriów zajmujących się wcześniej innymi gałęziami genetyki zdecydowało się na dołączenie tego testu do listy wykonywanych badań. W związku z tym, aby nie stać się „łakomym kąskiem” firm poszukujących nowych źródeł zysku powinieneś dobrze zastanowić się zanim podejmiesz tę decyzję. Jeśli nie wiesz jakimi kryteriami powinieneś się kierować przy wyborze odpowiedniego usługodawcy odwiedź sekcję: ”Jak wybrać laboratorium”, która jest w całości poświęcona temu tematowi.

premiumLEX

REKLAMA

8. Jaka jest różnica pomiędzy testem prywatnym a sądowym?

Jeśli chcesz wykonać test DNA w kierunku ustalenia ojcostwa tylko i wyłącznie z pobudek prywatnych i nie zamierzasz przedstawiać wyniku z badania w sądzie, powinieneś zlecić wybranej firmie wykonanie testu prywatnego. Czułość metody, czyli tym samym pewność wyniku jest w przypadku testów prywatnych taka sama jak przy tych wykonywanych do celów sądowych. Oba badania różnią się jednak procedurą pobrania materiału.
Jeśli chcesz wykorzystać wynik testu DNA jako dowód w sądzie, powinieneś zlecić wybranej przez Ciebie firmie wykonanie testu sądowego. Materiał do testu pobiera się wówczas w punkcie pobrań wraz z dokonaniem na podstawie dokumentów tożsamości identyfikacji badanych osób. Do wyniku dołączona jest ekspertyza biegłego sądowego. Zachowanie tej procedury sprawia, że wynik testu jest pełnowartościowym dowodem dla sądu.

9. Od kogo trzeba pobrać materiał do testu?

Materiał genetyczny do testu DNA w kierunku ustalenia ojcostwa pobiera się od dziecka, domniemanego ojca i matki lub tylko od dziecka i domniemanego ojca Pobranie materiału genetycznego od matki jest wymagane jedynie w szczególnych przypadkach takich jak wystąpienie mutacji lub gdy rozpatruje się ojcostwo dwóch blisko spokrewnionych ze sobą mężczyzn.

10. Ustalenie ojcostwa. Jak długo trwa badanie?

Ustalenie ojcostwa nie trwa długo. Zwykle nie później niż dwa tygodnie po dostarczeniu próbek do laboratorium zleceniodawca otrzymuje wynik.

 

5/5 - (5 votes)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 12/10/2015, Data aktualizacji: 21/10/2022

Wpisany w:: porady, Ustalenie ojcostwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium