Jak potwierdzić ojcostwo? Testy DNA na ojcostwo - pewnytato.pl Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Jak potwierdzić ojcostwo?

Jak potwierdzić ojcostwo?

jak potwierdzić ojcostwo

Twoja sytuacja jest niepewna i nie wiesz jak potwierdzić ojcostwo? Najlepszym sposobem jest test DNA na ojcostwo. Możesz wykonać go jeszcze w ciąży lub po narodzinach dziecka – do celów prywatnych bądź sądowych. Wynik testu jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy ojcostwo, dzięki czemu zyskasz spokój i pewność na całe życie.

Spis treści:
Rodzaje testów DNA
Na czym polega test na ojcostwo
Pobranie próbek do testu na ojcostwo
Wynik testu na ojcostwo

Jak potwierdzić ojcostwo: rodzaje testów DNA

Jak potwierdzić ojcostwo? Wykonując prosty test DNA. Najpierw konieczny jest dokładny wybór rodzaju badania. Możesz zdecydować się na prywatny test w ciąży lub po urodzeniu dziecka oraz test do celów sądowych (po narodzinach). Test prywatny można wykonać anonimowo, natomiast test sądowy wymaga podania danych wszystkich uczestników i okazania dokumentów tożsamości.

Co więcej, by wykonać test prywatny wystarczy zamówić zestaw do pobierania próbek na dowolny adres, pobrać próbki i przekazać je do laboratorium – bez konieczności wychodzenia z domu. Zamówienie możesz złożyć internetowo (mailem, przez czat czy specjalny formularz) albo telefonicznie.

Zobacz też: Ile kosztuje test na ojcostwo?

Jak potwierdzić ojcostwo: na czym polega test na ojcostwo?

Test DNA na ojcostwo polega na pobraniu materiału genetycznego wszystkich badanych, ustaleniu ich profili DNA i następnie ich porównaniu. Profile genetyczne nazywane są „genetycznymi odciskami palca”, ponieważ każdy człowiek ma swój unikatowy. Co więcej, profil dziedziczy się w połowie po ojcu i w połowie po matce, a analizowane fragmenty DNA nie zmieniają się przez całe życie. Są ustalone już w życiu płodowym, dlatego pewny test na ojcostwo możesz przeprowadzić jeszcze zanim dziecko się urodzi.

Jak potwierdzić ojcostwo: pobranie próbek do testu na ojcostwo

W zależności od rodzaju badania, można przekazać różne rodzaje próbek z materiałem genetycznym. Test prywatny po narodzinach dziecka pozwala pobrać próbki w domu i przekazać wymazy z policzka lub mikroślady – np. używany smoczek, włosy z cebulkami czy używaną szczoteczkę do zębów. Przy teście sądowym konieczne jest stawienie się w placówce i pobranie materiału na miejscu w obecności świadków. Wtedy wykorzystuje się wymazy z policzka bądź krew.

Polecamy: Najdziwniejsze próbki, z których można wykonać badanie test na ojcostwo

Próbki dziecka przy teście w ciąży mogą być pobrane dwiema metodami. Pierwsza z nich polega na pobraniu krwi matki i późniejszej izolacji z niej DNA dziecka. Wtedy od mężczyzny pobiera się wymaz. Drugą metodą jest pobranie płynu owodniowego w czasie badań prenatalnych i pobraniu dowolnych próbek DNA d rodziców.

Jak potwierdzić ojcostwo? Wynik testu na ojcostwo

Odbiór wyniku może nastąpić w wybrany przez Ciebie sposób. Laboratoria zwykle przekazują go telefonicznie, mailowo, osobiście lub przesyłką (poczta, kurier, poste restante, paczkomat etc.). Jeśli sobie życzysz, koperta z wynikiem będzie dyskretna – bez oznakowań czy pieczątek, które mogłyby zdradzić zawartość.

Test DNA na ojcostwo potwierdza ojcostwo na 99,9999%, a wyklucza – na 100%. Dlaczego potwierdzenie nie może nastąpić ze stuprocentową pewnością? Jest to związane z faktem, że wynik testu określa prawdopodobieństwo, z jakim dany mężczyzna może być ojcem danego dziecka. Na jednoznaczność rezultatu nie ma wpływu rodzaj testu ani to, jaka próbka z materiałem genetycznym została do niego wykorzystana.


Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 10/04/2017, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Badania DNA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium