Testy na ojcostwo – na czym polegają te badania i jak je wykonać?
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Testy na ojcostwo > Testy na ojcostwo – na czym polegają i jak je wykonać?

Testy na ojcostwo – na czym polegają i jak je wykonać?

testy na ojcostwo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Testy na ojcostwo w pewny sposób określają, czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem danego dziecka. Można zrealizować je w ciąży (prywatnie) lub po narodzinach (prywatnie albo do celów sądowych). W zależności od rodzaju testu wykorzystuje się różne próbki, np. wymazy z policzka czy używaną szczoteczkę do zębów.

Testy na ojcostwo – na czym polegają?

Realizacja testu na ojcostwo polega na pobraniu próbek materiału genetycznego od osób badanych, ustaleniu profili genetycznych uczestników i późniejszym porównaniu ich ze sobą. Dzięki temu można określić pokrewieństwo, w tym ojcostwo. Profile genetyczne, zwane „genetycznymi odciskami palca”, są unikalne dla każdego człowieka i dziedziczone w połowie po matce i w połowie po ojcu.

Testy na ojcostwo – pewność wyniku

Testy na ojcostwo zawsze gwarantują pewny wynik, jednoznacznie wykluczając albo potwierdzając ojcostwo. Jeśli test realizowany jest z wykorzystaniem 24 markerów DNA (odcinków DNA), jego rezultat jest całkowicie pewny nawet wtedy, gdy bada się wyłącznie mężczyznę oraz dziecko. Te fragmenty DNA nigdy się nie zmieniają (są ustalone już w życiu płodowym), dlatego wynik pewny jest nawet przed narodzinami dziecka lub po śmierci uczestnika testu.

Testy na ojcostwo – rodzaje testów i próbek

Test w ciąży może być wykorzystany do celów prywatnych, a przeprowadza się go na podstawie DNA dziecka: płynu owodniowego i dowolnych próbek kobiety i mężczyzny (po 15. tygodniu ciąży). Drugi sposób polega na pobraniu krwi kobiety, izolacji DNA dziecka i porównaniu go z wymazem z policzka od mężczyzny (po 10. tygodniu ciąży).

Testy na ojcostwo realizowane po narodzinach można wykonać prywatnie (dla własnej wiedzy) lub do celów sądowych (do wykorzystania np. w sprawie o ustalenie ojcostwa). Do testów prywatnych dostarcza się dowolne próbki – np. używany smoczek, włosy z cebulkami czy używaną maszynkę do golenia. Materiał genetyczny do testu sądowego pochodzi natomiast z krwi lub wymazów z policzka.

Testy na ojcostwo – jak zrobić?

Test prywatny można zrealizować nawet bez wychodzenia z domu – zamawiając zestaw do pobierania próbek (np. mailowo, telefonicznie), pobierając materiał i przesyłając go do laboratorium. Można wykonać go także w przychodni, gdzie pobiera się również próbki do testu w ciąży. Badanie prywatne nie wymaga podania danych osobowych.

Testy na ojcostwo do celów sądowych wymagają natomiast wykorzystania konkretnej procedury, która obejmuje np. pobranie próbek w placówce w obecności świadków i sprawdzenie tożsamości badanych.


Zobacz też:

Testy na ojcostwo – na czym polegają i jak je wykonać?
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Dowiedz się więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

test na ojcostwo w ciąży baner