Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Testy na ojcostwo > Testy na ojcostwo – na czym polegają i jak je wykonać?

Testy na ojcostwo – na czym polegają i jak je wykonać?

testy na ojcostwo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Testy na ojcostwo w pewny sposób określają, czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem danego dziecka. Można zrealizować je w ciąży (prywatnie) lub po narodzinach (prywatnie albo do celów sądowych). W zależności od rodzaju testu wykorzystuje się różne próbki, np. wymazy z policzka czy używaną szczoteczkę do zębów.

Testy na ojcostwo – na czym polegają?

Realizacja testu na ojcostwo polega na pobraniu próbek materiału genetycznego od osób badanych, ustaleniu profili genetycznych uczestników i późniejszym porównaniu ich ze sobą. Dzięki temu można określić pokrewieństwo, w tym ojcostwo. Profile genetyczne, zwane „genetycznymi odciskami palca”, są unikalne dla każdego człowieka i dziedziczone w połowie po matce i w połowie po ojcu.

Testy na ojcostwo – pewność wyniku

Testy na ojcostwo zawsze gwarantują pewny wynik, jednoznacznie wykluczając albo potwierdzając ojcostwo. Jeśli test realizowany jest z wykorzystaniem 24 markerów DNA (odcinków DNA), jego rezultat jest całkowicie pewny nawet wtedy, gdy bada się wyłącznie mężczyznę oraz dziecko.  Obecnie najszerszym zakresem na rynku jest analiza 34 markerów DNA. Te fragmenty DNA nigdy się nie zmieniają (są ustalone już w życiu płodowym), dlatego wynik pewny jest nawet przed narodzinami dziecka lub po śmierci uczestnika testu.

Testy na ojcostwo – rodzaje testów i próbek

Test w ciąży może być wykorzystany do celów prywatnych, a przeprowadza się go na podstawie DNA dziecka: płynu owodniowego i dowolnych próbek kobiety i mężczyzny (po 15. tygodniu ciąży). Drugi sposób polega na pobraniu krwi kobiety, izolacji DNA dziecka i porównaniu go z wymazem z policzka od mężczyzny (po 10. tygodniu ciąży).

Testy na ojcostwo realizowane po narodzinach można wykonać prywatnie (dla własnej wiedzy) lub do celów sądowych (do wykorzystania np. w sprawie o ustalenie ojcostwa). Do testów prywatnych dostarcza się dowolne próbki – np. używany smoczek, włosy z cebulkami czy używaną maszynkę do golenia. Materiał genetyczny do testu sądowego pochodzi natomiast z krwi lub wymazów z policzka.

Testy na ojcostwo – jak zrobić?

Test prywatny można zrealizować nawet bez wychodzenia z domu – zamawiając zestaw do pobierania próbek (np. mailowo, telefonicznie), pobierając materiał i przesyłając go do laboratorium. Można wykonać go także w przychodni, gdzie pobiera się również próbki do testu w ciąży. Badanie prywatne nie wymaga podania danych osobowych.

Testy na ojcostwo do celów sądowych wymagają natomiast wykorzystania konkretnej procedury, która obejmuje np. pobranie próbek w placówce w obecności świadków i sprawdzenie tożsamości badanych.


Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 31/01/2017, Data aktualizacji: 16/09/2020

Wpisany w:: Testy na ojcostwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium