Wynik testu na ojcostwo - jakie informacje w nim znajdziesz? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Testy na ojcostwo > Wynik testu na ojcostwo

Wynik testu na ojcostwo

wynik testu na ojcostwo

Wpis sponsorowany

logo-centrumdna Test na ojcostwo może dać wynik potwierdzający lub wykluczający pokrewieństwo między uczestniczącym w badaniu mężczyzną i dzieckiem. Wynik testu na ojcostwo dostarcza informacji pewnej i jednoznacznej. Jak dokładnie wygląda taki dokument? Na pytanie odpowiada Krajowe Centrum Badań Genetycznych CentrumDNA.

 

Gdy analiza laboratoryjna dobiegnie końca, pacjent otrzymuje raport z badania. Na wynik testu na ojcostwo składają się następujące informacje:

   • Profile genetyczne uczestników badania,
   • Wynik zaawansowanej analizy statystycznej,
   • Słowna interpretacja wyniku
   • Podpisy i pieczątki osób wykonujących i zatwierdzających badanie.

Wynik testu na ojcostwo – profile genetyczne

Ustalenie ojcostwa polega na analizie konkretnych fragmentów DNA u badanych osób, a profil genetyczny to właśnie wykaz wszystkich tych fragmentów. U każdego człowieka jest on inny, jednak profile genetyczne osób ze sobą spokrewnionych pokrywają się ze sobą w pewnych miejscach. Wynika to stąd, że 50% materiału genetycznego dziecka pochodzi od ojca, a 50% od matki. To właśnie dzięki temu, że dziecko dziedziczy DNA po swoich biologicznych rodzicach, wystarczy je przeanalizować, aby pewnie ustalić ojcostwo.

Uwzględnione w teście na ojcostwo fragmenty DNA to markery genetyczne. Każdy taki marker opisany jest dwiema liczbami – po jednej od każdego z rodziców. Potwierdzenie ojcostwa następuje wtedy, kiedy we wszystkich badanych markerach u ojca i dziecka jedna z dwóch liczb jest taka sama. W przeciwnym razie, tj. jeśli w co najmniej 4 markerach liczby te są różne (nie zgadza się ani jedna z dwóch liczb) wynik testu na ojcostwo jest wykluczający. Przykładowy profil genetyczny na wyniku prezentujemy poniżej:

wynik testu na ojcostwo profile genetyczne

Wynik testu na ojcostwo – analiza statystyczna i słowna interpretacja

Aby laboratorium mogło wydać pewny wynik testu na ojcostwo, nie wystarczy ustalić profile genetyczne uczestników badania. Trzeba jeszcze obliczyć procentowe prawdopodobieństwo ojcostwa. Robi się to przy pomocy specjalnego oprogramowania komputerowego. Wynik testu na ojcostwo zawiera również słowną interpretację uzyskanego rezultatu. Przykładową słowną interpretację na wyniku prezentujemy poniżej:

wynik testu na ojcostwo słowna interpretacja

Wynik testu na ojcostwo – badanie poszerzone do 24 markerów DNA

Taka liczba analizowanych markerów gwarantuje zawsze pewny wynik badania. Pełniejszą analizę warto wykonać w przypadku, kiedy jedynymi uczestnikami badania jest ojciec i dziecko. Ryzyko, że otrzymany wynik testu na ojcostwo będzie niejednoznaczny jest wówczas mniejsze. Dzięki temu nie ma potrzeby angażowania do badania matki dziecka, żeby ostatecznie ustalić ojcostwo.

Wynik testu na ojcostwo – z danymi lub bez

Wybierając pierwszą opcję zleceniodawca podaje imiona, nazwiska, pesele i daty urodzenia osób badanych. Może to jednak zrobić bez obaw, ponieważ dane personalne pacjentów są ściśle chronione. Decydując się na badanie ojcostwa bez danych osobowych (anonimowe), zleceniodawca nie podaje żadnych informacji o osobach biorących udział w teście. Na wyniku testu na ojcostwo zostają one opisane jako “DOMNIEMANY OJCIEC” i “DZIECKO”.

 

Dane kontaktowe

Tel:  665 761 161

E-mail: laboratorium@centrumdna.pl
Adres strony:  www.centrumdna.pl


Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 07/02/2017, Data aktualizacji: 23/09/2023

Wpisany w:: Testy na ojcostwo, Wpis sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium