Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Dziecko > Być rodzicem – jak zadbać o dobro dziecka?

Być rodzicem – jak zadbać o dobro dziecka?

Być rodzicem – samo spłodzenie dziecka nie wystarczy by móc określać się mianem rodzica. Najważniejsze jest wychowanie, czyli proces który stawia wiele codziennych wyzwań, przez co często rodzicom wydaje się, że nie są wystarczający. Pamiętajmy, żeby nie być dla siebie aż tak surowymi. Robimy dla naszych dzieci to co najlepsze. Poniżej znajdziesz kilka sposobów, które pozwolą Ci być dla swoich pociech jeszcze lepszymi rodzicami!

być rodzicem

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Być rodzicem – na początek zadbaj o wiedzę rodzicielską

▶ Rada #1 – naucz się stawiać granice

▶ Rada #2 – okazuj swoje uczucia

▶ Rada #3 – zaakceptuj swoje błędy

Być rodzicem – na początek zadbaj o wiedzę rodzicielską

Na to, jakim rodzicem 👨‍👩‍👧 jesteśmy, ogromny wpływ ma to, jak nas wychowano. To nasi właśni rodzice są dla nas wzorcami. Niestety dawniej świadomość dotycząca rodzicielstwa nie była aż tak duża. Nasi rodzice, chociaż kierowali się naszym dobrem, mogli popełnić wiele błędów ❎. Nie dbając o swoją wiedzę rodzicielską, będziemy je powielać [1].

Poszerzanie swojej wiedzy rodzicielskiej pozwoli nam także zyskać spokój. Dzięki temu nie będziemy musieli ciągle analizować, czy naszego dziecko rozwija się w odpowiednim tempie i czy jego dane zachowanie nie powinno nas zaniepokoić. Wielu rodziców, szczególnie tych świeżo upieczonych, ma do tego tendencję. Wiedza pozwoli nam tego uniknąć. Dzięki niej nauczymy się także, jak odpowiednio reagować na zachowania naszego malucha [1].

Naucz się stawiać granice

Być rodzicem oznacza też, że dzieciom nie można pozwalać na wszystko ⛔. Potrzebują one postawionych granic, aby móc prawidłowo się rozwijać. Dzięki temu uczą się, co jest dobre, a co złego oraz co im wolno, a czego nie. Nauczy ich to również stawiania własnych granic w przyszłości 🔜 [2].

Okazuj swoje uczucia

Nasze dziecko nie będzie rozwijać się prawidłowo, jeśli nie będzie czuło się kochane ❤ i bezpieczne 🛡. Zadbaj o to, okazując mu swoje uczucia. Dziecko dzięki temu będzie uczyć się kochać samego siebie i wzmocni się jego poczucie własnej wartości. Nauczy się ono także, że okazywanie miłości ❤ jest czymś zupełnie naturalnym.

Zaakceptuj swoje błędy

Rodzicielstwo jest bardzo skomplikowaną drogą pełną różnych niespodziewanych trudności. Podczas tej drogi na pewno popełnisz masę błędów ❌. Ich po prostu nie da się uniknąć i nie da się być na nie gotowym. Pamiętajmy, że te błędy oznaczają, że się rozwijamy i staramy. Błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi [2].

Naszych niektórych błędów dziecko nawet nie zauważy, ale inne będą dla niego widoczne. W takiej sytuacji przyznaj się do błędu i przeproś dziecko 👍. W ten sposób pokażesz mu, że okazywanie słabości nie jest niczym złym i nauczysz go, że każdy popełnia błędy. Dziecko 👶 właśnie od Ciebie nauczy się, jak reagować w takiej sytuacji. Nie bój się więc okazać słabości i przyznać się do winy [2].

Źródła:

  1. https://mariolakurczynska.pl/jak-byc-dobrym-rodzicem/
  2. https://kobieta.onet.pl/jak-byc-dobrym-rodzicem-wsparcie-wychowanie-empatia/bzrw9mz

To również może Cię zainteresować: Parenting – co oznacza ten popularny termin?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 18/04/2023

Wpisany w:: Dziecko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium