Internetowe wyszukiwarki pełne są zapytań „parenting co to znaczy”, „czym jest parenting” itp. Parenting to termin, który ostatnio wślizgnął się do powszechnego użycia. Usłyszeć możemy o jego różnych rodzajach, takich jak attachment parenting czy slow parenting. Ale co właściwie oznacza to słowo? Sprawdź poniżej!
Tego dowiesz się z artykułu:
▶ Parenting – jakie są metody?
Spis treści
Parenting – co to znaczy?
Parenting z angielskiego oznacza po prostu rodzicielstwo 👪. Pojęcie to nie ma w sobie żadnego drugiego dna. Jest to po prostu inne określenie na bycie mamą czy bycie tatą. Używanie słowa parenting jest aktualnie bardzo modne, dlatego często możemy na nie natrafić w internecie 💻, telewizji 📺 czy prasie 🗞.
Parenting – jakie są metody
O parentingu mówi się głównie w kontekście różnych rodzicielskich metod 🧰. Najpopularniejsze z nich to:
- Attachment parenting, czyli rodzicielstwo bliskości ❤ – jest to styl wychowania opierający się na dawaniu dziecku bliskości, wzajemnym szacunku oraz poszanowaniu potrzeb dziecka i rodzica. Mama i tata w tym przypadku rozumieją potrzeby swojego dziecka i stawiają mu granice stosowne do wieku. Duży nacisk kładzie się na spędzanie wspólnego czasu oraz komunikowanie swoich emocji, co sprzyja budowaniu silnej więzi emocjonalnej z dzieckiem [1].
- Slow parenting – w dużym skrócie jest to wychowanie bez presji i pośpiechu. Rodzice nie przeładowują grafiku zajęć swojej pociechy, nie porównują ich z innymi dzieciakami, dają im dużo swobody. Dzieci wychowywane w duchu slow parentingu mają prawo popełniać błędy ❌ i nie mają “wiszących” nad głowami rodziców mówiących im, co mają robić [2].
- Playful parenting, czyli rodzicielstwo przez zabawę 🧸🪁 – ten styl wychowania wykorzystuje zabawę nie tylko do spędzania czasu, ale także wzmacniania pewności siebie dziecka, poznawania siebie, wyrażania swoich emocji i wzmacniania relacji z rodzicem [3].
- Mindful parenting, czyli rodzicielstwo uważności – w skrócie jest to włączenie uwagi w kontaktach z dzieckiem. Rodzic w niemal każdej sytuacji powinien zadać sobie pytanie ⚠ “co tu jest naprawdę ważne?” ⚠. Powinien od dawać dziecku poczucie, że w każdej sytuacji zostanie wysłuchane i zaakceptowane [4].
Wszystkie wymienione trendy są niezwykle pozytywne. Każdy z nich jest na swój sposób wyjątkowy i może przynieść dziecku 👶 wiele korzyści. W parentingu niestety pojawiają się także szkodliwe metody 👎, takie jak:
- Sharenting – nadmierne udostępnianie zdjęć 📷 czy filmików swojego dziecka w internecie
- Troll parenting – udostępnianie w sieci treści kompromitujących dziecko
- Helicopter parenting 🚁 – jest to nadopiekuńcze rodzicielstwo, w którym rodzice wyręczają dzieci w większości czynności, rozwiązują za nie problemy i ciągle je kontrolują [5], [6].
Źródła:
- https://www.smyk.com/porady/czym-jest-rodzicielstwo-bliskosci-na-czym-polega-rodzicielstwo-bliskosci,219.html
- https://www.mjakmama24.pl/dziecko/wychowanie/slow-parenting-co-za-moda-aa-Cjdo-sjXH-Anqm.html
- https://pzwl.pl/Rodzicielstwo-przez-zabawe,4620265,p.html
- https://dzieciorka.pl/mindfull-parenting/
- https://dziecisawazne.pl/sharenting-oversharenting-i-troll-parenting-czyli-niebezpieczne-zachowania-rodzicow-w-sieci/
- https://psychomedic.pl/czym-jest-helicopter-parenting/
To również może Cię zainteresować: Test na rodzicielstwo – kiedy i jak wykonać badanie