Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Ciekawostki > Parenting – co oznacza ten popularny termin?

Parenting – co oznacza ten popularny termin?

Internetowe wyszukiwarki pełne są zapytań „parenting co to znaczy”, „czym jest parenting” itp. Parenting to termin, który ostatnio wślizgnął się do powszechnego użycia. Usłyszeć możemy o jego różnych rodzajach, takich jak attachment parenting czy slow parenting. Ale co właściwie oznacza to słowo? Sprawdź poniżej!

parenting, parenting co to znaczy

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Parenting – co to znaczy?

▶ Parenting – jakie są metody?

Parenting – co to znaczy?

Parenting z angielskiego oznacza po prostu rodzicielstwo 👪. Pojęcie to nie ma w sobie żadnego drugiego dna. Jest to po prostu inne określenie na bycie mamą czy bycie tatą. Używanie słowa parenting jest aktualnie bardzo modne, dlatego często możemy na nie natrafić w internecie 💻, telewizji 📺 czy prasie 🗞.

Parenting – jakie są metody

O parentingu mówi się głównie w kontekście różnych rodzicielskich metod 🧰. Najpopularniejsze z nich to:

 • Attachment parenting, czyli rodzicielstwo bliskości ❤ – jest to styl wychowania opierający się na dawaniu dziecku bliskości, wzajemnym szacunku oraz poszanowaniu potrzeb dziecka i rodzica. Mama i tata w tym przypadku rozumieją potrzeby swojego dziecka i stawiają mu granice stosowne do wieku. Duży nacisk kładzie się na spędzanie wspólnego czasu oraz komunikowanie swoich emocji, co sprzyja budowaniu silnej więzi emocjonalnej z dzieckiem [1].
 • Slow parenting – w dużym skrócie jest to wychowanie bez presji i pośpiechu. Rodzice nie przeładowują grafiku zajęć swojej pociechy, nie porównują ich z innymi dzieciakami, dają im dużo swobody. Dzieci wychowywane w duchu slow parentingu mają prawo popełniać błędy ❌ i nie mają “wiszących” nad głowami rodziców mówiących im, co mają robić [2].
 • Playful parenting, czyli rodzicielstwo przez zabawę 🧸🪁 – ten styl wychowania wykorzystuje zabawę nie tylko do spędzania czasu, ale także wzmacniania pewności siebie dziecka, poznawania siebie, wyrażania swoich emocji i wzmacniania relacji z rodzicem [3].
 • Mindful parenting, czyli rodzicielstwo uważności – w skrócie jest to włączenie uwagi w kontaktach z dzieckiem. Rodzic w niemal każdej sytuacji powinien zadać sobie pytanie ⚠ “co tu jest naprawdę ważne?” ⚠. Powinien od dawać dziecku poczucie, że w każdej sytuacji zostanie wysłuchane i zaakceptowane [4].

Wszystkie wymienione trendy są niezwykle pozytywne. Każdy z nich jest na swój sposób wyjątkowy i może przynieść dziecku 👶 wiele korzyści. W parentingu niestety pojawiają się także szkodliwe metody 👎, takie jak:

 • Sharenting – nadmierne udostępnianie zdjęć 📷 czy filmików swojego dziecka w internecie
 • Troll parenting – udostępnianie w sieci treści kompromitujących dziecko
 • Helicopter parenting 🚁 – jest to nadopiekuńcze rodzicielstwo, w którym rodzice wyręczają dzieci w większości czynności, rozwiązują za nie problemy i ciągle je kontrolują [5], [6].

Źródła:

 1. https://www.smyk.com/porady/czym-jest-rodzicielstwo-bliskosci-na-czym-polega-rodzicielstwo-bliskosci,219.html
 2. https://www.mjakmama24.pl/dziecko/wychowanie/slow-parenting-co-za-moda-aa-Cjdo-sjXH-Anqm.html
 3. https://pzwl.pl/Rodzicielstwo-przez-zabawe,4620265,p.html
 4. https://dzieciorka.pl/mindfull-parenting/
 5. https://dziecisawazne.pl/sharenting-oversharenting-i-troll-parenting-czyli-niebezpieczne-zachowania-rodzicow-w-sieci/
 6. https://psychomedic.pl/czym-jest-helicopter-parenting/

To również może Cię zainteresować: Test na rodzicielstwo – kiedy i jak wykonać badanie

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 22/03/2023

Wpisany w:: Ciekawostki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium