Ile kosztują badania DNA na ojcostwo? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: porady > Ile kosztują badania DNA na ojcostwo?

Ile kosztują badania DNA na ojcostwo?

To ile kosztuje badanie DNA zależy od wielu zmiennych. Badań genetycznych jest sporo i dotyczą one różnych kwestii. Mamy do czynienia m.in. z badaniami w kierunku alergii, testami nowotworowymi, badaniami na ojcostwo, badaniami po poronieniach lub w kierunku niepłodności. W tym artykule uwagę poświęcimy jednak testom na ojcostwo. Zatem ile kosztują badania DNA na ojcostwo? Co wpływa na to, ile kosztują testy na ojcostwo? Dowiedz się więcej!

ile kosztują badania DNA na ojcostwo, ile kosztują testy na ojcostwo, ile kosztuje badanie DNA

Z tego artykułu dowiesz się:

Ile kosztują badania DNA na ojcostwo – jaki rodzaj testu chcesz wykonać?

Ile kosztują testy na ojcostwo – na co zwrócić uwagę?

Ile kosztuje badanie DNA – gdzie zlecić test na ojcostwo?

Ile kosztują badania DNA na ojcostwo – jaki rodzaj testu chcesz wykonać?

Wbrew pozorom istnieje wiele rodzajów badań na ojcostwo. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku, laboratoria na podstawie wywiadu przeprowadzonego z Pacjentem 👨‍🦳 zazwyczaj dobierają dla niego jak najlepiej dopasowane badanie.

Nieliczne laboratoria w Polsce wykonują testy na ojcostwo w ciąży 🤰. Dzieje się tak ze względu na skomplikowane procedury i koszty z jakim wiąże się całe badanie. W testDNA wykonasz badanie ojcostwa już na etapie ciąży. Dostępne są badania od 8 i 15 tygodnia ciąży. Badanie od 8 tygodnia ciąży polega na wyizolowaniu DNA dziecka z krwi 🩸 matki, natomiast test dostępny od 15 tygodnia ciąży opiera się na pobraniu płynu owodniowego. Ile kosztują badania DNA na ojcostwo w ciąży? Koszt badania od 8 tygodnia ciąży wynosi 6977zł. Badanie przeprowadzone na podstawie płynu owodniowego 💉 kosztuje od 2047zł do 2847zł. Różnica w cenie 💰 dotyczy takich kwestii jak grupa krwi Pacjentki, a także miasto, w którym dochodzi do pobrania płynu do badania.

Najczęściej wybieranym testem na ojcostwo jest test dla wiedzy własnej 🧠. Badanie realizowane jest w dwojaki sposób – na podstawie wymazów z policzka lub mikrośladów. Badanie ojcostwa dla wiedzy własnej zrealizujesz już od 600zł. Warto jednak wziąć pod uwagę, iż bardzo często zdarza się, że tak niska cena nie jest ceną ostateczną – wiele laboratoriów oferując badania w takiej cenie stosuje dodatkowe opłaty – np. za ponowne pobranie próbek, czy przetłumaczenie wyniku na język polski. Warto wziąć pod uwagę, że test na ojcostwo to badanie wykonywane raz w życiu, a co za tym idzie – dobrze byłoby gdyby było wykonane rzetelnie. Ile kosztują badania DNA na ojcostwo dla wiedzy własnej? W doświadczonych laboratoriach jest to koszt rzędu 1200-1500zł.

Innym wariantem są testy na ojcostwo z pełną procedurą sądową. Technicznie ujmując badanie to nie różni się praktycznie niczym od zwykłych testów na ojcostwo. Zatem ile kosztują badania DNA na ojcostwo z pełną procedurą sądową? Test na ojcostwo dla sądu wykonasz w cenie 1500-2000zł. W badaniu ojcostwa, które realizowane jest na potrzeby rozprawy sądowej dodatkowo otrzymuje się szereg ważnych dokumentów, które wzmacniają wartość dowodową testu. Wynik testu z procedurą sądową niejednokrotnie brany jest pod uwagę jako dowód rozstrzygający w sprawie.  Dodatkowo w ramach badania ojcostwa z procedurą sądową Pacjenci otrzymują ekspertyzę biegłego sądowego. Ponadto w momencie pobierania próbek sporządzany jest protokół, w którym pielęgniarka na podstawie dokumentów tożsamości weryfikuje, kto bierze udział w badaniu.

Ile kosztują testy na ojcostwo – na co zwrócić uwagę?

Poza rodzajem badania, które chcemy wykonać wpływ na to, ile kosztują testy na ojcostwo mają również kwestie związane z jakością i zakresem oferty laboratorium.

Ile kosztują badania DNA na ojcostwo? Zwróć uwagę na:

– certyfikaty i akredytacje 💯💯 (np. akredytacja PCA, certyfikaty Gednap, ISFG);

– zakres badania 🔬 – na jakiej liczbie markerów DNA odbywa się badanie (dostępne są badania na 16, 20, 24, a nawet 34 markerach! – najlepiej by było to badanie na minimum 24 markerach);

– jak długo laboratorium działa na rynku i jaką ma opinię;

czy dostępna jest gwarancja na próbki;

– jaki jest czas oczekiwania na wynik ⏱;

czy można przeprowadzić badanie w placówce medycznej 🧑‍⚕ w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania;

– czy laboratorium wykonuje analizy dla sądów.

To jedynie część czynników, które mają wpływ na to, ile kosztują testy na ojcostwo 💸. Warto jednak o nich pamiętać, decydując się na zlecenie testu na ojcostwo.

Ile kosztuje badanie DNA – gdzie zlecić test na ojcostwo?

Badanie ojcostwa wykonywane jest raz w życiu i ma ono za zadanie dostarczenie bardzo istotnych informacji. Dobrze aby to badanie wykonane zostało w wyspecjalizowanym laboratorium, dzięki czemu unikniesz stresu i otrzymasz pewny wynik zgodny z rekomendacjami międzynarodowymi 📈. Cena 💵 nie powinna być najważniejszy kryterium, wykonując badanie ojcostwa. Ile kosztuje badanie DNA? Przede wszystkim sprawdź zakres oferty i wyróżniki danego laboratorium 📄! Pozwoli to na wybranie właściwej placówki 🏥, w której wykonasz test na ojcostwo.

 

To może Cię zainteresować: Jak zrobić domowy test na ojcostwo?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 05/01/2022, Data aktualizacji: 19/01/2022

Wpisany w:: porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium