Pewność wyniku i najwyższej jakości analiz? Tylko w akredytowanym i certyfikowanym laboratorium – z Twojej perspektywy to proste. Jednak laboratorium, które przystępuje do procesu akredytacji, musi spełnić wiele różnych wymagań. Co tak naprawdę oznacza akredytacja PCA dla pewności testu na ojcostwo?
Tego dowiesz się z artykułu:
- Dlaczego wyniki badań w akredytowanym laboratorium są pewne?
- Jaki jest cel wdrożenia akredytacji PCA?
- Na czym polega akredytacja PCA?
- Dlaczego warto robić test na ojcostwo w akredytowanym laboratorium?
Spis treści
Dlaczego wyniki badań w akredytowanym laboratorium są pewne?
Gdy laboratorium przystępuje do akredytacji, jego pracy przygląda się zespół niezależnych specjalistów, przed którymi realia laboratoryjne nie mają żadnych tajemnic. Sprawdzają oni tak naprawdę wszystko, co może mieć wpływ na pewność wyniku: metodę badawczą, dokumentację, oprogramowanie komputerowe, sprzęt, pomieszczenia laboratorium czy kompetencje laborantów. Zanim zlecisz test na ojcostwo, upewnij się więc, że laboratorium posiada właśnie akredytację PCA.
To może Cię zainteresować: Dlaczego wybierać badania DNA z akredytacją?
Jaki jest cel wdrożenia akredytacji PCA?
Cel to przede wszystkim wdrożenie międzynarodowych standardów pracy w danym laboratorium.
Co ważne: decyzja ramowa Rady Unii Europejskiej z dnia 30 listopada 2013 roku mówi, że organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości (sądy, policja) mogą wykorzystać tylko badania, które zostały wykonane w akredytowanym laboratorium.
Dlaczego? Uzyskanie akredytacji PCA jest oficjalnym potwierdzeniem najwyższej jakości, rzetelności i bezstronności wykonywanych badań. Powoduje ponadto, że wyniki są honorowane również w innych państwach Unii Europejskiej.
Na czym polega akredytacja PCA?
Niezależna komisja sprawdza i ocenia całą pracę laboratorium. Jednak nie kończy się na uzyskaniu akredytacji raz – kontrola przeprowadzana jest co roku. Wtedy specjaliści sprawdzają, czy laboratorium nadal stosuje założenia normy EN ISO/IEC 17025.
Jej wdrażanie trwa średnio ponad rok. Ten czas jest dla laboratorium momentem, kiedy konieczne jest zdefiniowanie na nowo stosowanych procedur. Niezbędne jest także dokładne opisanie, co dany podmiot robi, aby zapewnić klientowi jednoznaczny wynik i jak badanie wygląda krok po kroku od samego początku, do samego końca.
- Sprawdzenie metody i sprzętu
Ocenie komisji podlegają jakość aparatury, poprawność metody badawczej i pomiaru. To walidacja, która pokazuje, czy metoda badawcza stosowana przy testach na ojcostwo jest właściwa. Metoda musi spełnić wiele kryteriów, m.in. odpowiedniej czułości, być możliwa do odtworzenia i umożliwiać uzyskanie poprawnego profilu DNA.
- Program zapewnienia jakości badań
Niektóre punkty są narzucone przez normę, a inne wynikają z decyzji laboratorium. Do obowiązków należą m.in. uczestnictwo w międzylaboratoryjnych badaniach biegłości, zachowanie sterylnych warunków i sprawdzenie stanu wykorzystywanego sprzętu.
W czasie najważniejszych etapów badania wprowadzany jest też drugi pracownik, który kontroluje pracę kolegi. Program zapewnienia jakości badań może obejmować też ustalenie profili genetycznych pracowników czy powtórną analizę, jeśli wynik wykluczy ojcostwo, a także szkolenia pracowników.
Ciekawy artykuł u partnera: Błędny wynik badania DNA – prawdziwe historie ku przestrodze…
Dlaczego warto robić test na ojcostwo w akredytowanym laboratorium?
Czy dla laboratorium akredytacja PCA zgodna z normą EN ISO/IEC 17025 to tylko kolejny sposób na wzmocnienie pozycji na rynku? Nic bardziej mylnego! Chociaż jej uzyskanie rzeczywiście podnosi rangę danego podmiotu, najbardziej zyskuje pacjent. Akredytacja PCA jest po prostu gwarancją pewnego wyniku testu na ojcostwo – jej posiadanie powinno być koronnym argumentem przemawiającym za wyborem laboratorium.
zdjęcie: pl.123rf.com/Dmytro Zinkevych