Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Profil genetyczny. Co to jest i co oznacza na wyniku testu ojcostwa?

Profil genetyczny. Co to jest i co oznacza na wyniku testu ojcostwa?

profil genetyczny

Profil genetyczny to zestaw określonych odcinków DNA (markerów genetycznych). Jest unikalny dla każdego człowieka, dlatego nazywa się go także „genetycznym odciskiem palca”. Jedynie bliźnięta jednojajowe mają taki sam profil genetyczny. Kiedy wykorzystuje się profil DNA i co jeszcze warto wiedzieć? Sprawdź!

Tego dowiesz się z artykułu:

Kiedy wykorzystuje się profil genetyczny?

Badania ojcostwa i pokrewieństwa

Między profilami genetycznymi spokrewnionych ze sobą osób można znaleźć podobieństwa, ponieważ w połowie dziedziczony jest on po biologicznej matce i w połowie po biologicznym ojcu. Dzięki temu można porównać profile i ustalić pokrewieństwo biologiczne, np. ojcostwo i macierzyństwo.

Profile genetyczne zapisuje się na wyniku testy na ojcostwo za pomocą tzw. markerów DNA, czyli odcinków DNA opisanych liczbami. Każdy marker ma przyporządkowane dwie liczby. Wynika to z tego, że połowę DNA dziedziczymy po matce, a połowę po ojcu. Jedna z tych liczb „pochodzi” więc od matki, a druga od ojca. Porównanie tych profili pozwala więc jednoznacznie sprawdzić (potwierdzić lub wykluczyć) ojcostwo i macierzyństwo.

Identyfikacja osobnicza

Profile genetyczne ustala i wykorzystuje się w wielu sprawach, np. przy zaginięciach, zbrodniach czy wypadkach. Na podstawie materiału genetycznego znalezionego w danym miejscu można jednoznacznie ustalić tożsamość ofiary czy sprawcy. Bardzo często profile wykorzystuje więc policja czy prokuratura.

Dlaczego wynik testu na ojcostwo musi zawierać profile genetyczne?

To przede wszystkim dowód ze zrealizowanego testu. Taki ustalony profil można ponadto wykorzystać do innego badania w przyszłości (np. w celu sprawdzenia ojcostwa w stosunku do innego dziecka). Profil genetyczny na przykładowym wyniku testu na ojcostwo zobaczysz tutaj >>

Tylko wtedy można mieć pewność, że badanie rzeczywiście zostało wykonane. Warto więc dopytać w laboratorium, czy na rezultacie znajdują się właśnie profile DNA. Powinien to być podstawowy element każdego wyniku takiego badania genetycznego.

Czym jest profil genetyczny? [FILM]

Inne artykuły na temat profilu genetycznego i testów na ojcostwo:


POBIERZ DARMOWY PORADNIK W PDF i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze laboratorium genetycznego. To naprawdę bardzo ważne, ponieważ test na ojcostwo wykonujesz tylko raz w życiu!

profil genetyczny


5/5 - (3 votes)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 08/03/2021, Data aktualizacji: 23/04/2021

Wpisany w:: Badania DNA, definicja, Ustalenie ojcostwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium