Jak przebiega ustalenie ojcostwa? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Testy na ojcostwo > Jak przebiega ustalenie ojcostwa?

Jak przebiega ustalenie ojcostwa?

Testy DNA na ojcostwo

Kiedy zadecydujesz już, gdzie chcesz przeprowadzić badanie DNA na ojcostwo, następnym krokiem jest zamówienie zestawu testowego. Firma, której zlecisz wykonanie badania na ustalenie ojcostwa prześle Ci sterylny, specjalistyczny, ale zarazem prosty w użyciu zestaw „wymazówek”.

Przy wyborze usługodawcy należy zwrócić uwagę na to, co zawiera ów zestaw. Profesjonalne firmy oprócz sterylnych elementów do pobrania wymazu z błony śluzowej policzka przesyłają także instrukcję obsługi oraz komplet potrzebnych dokumentów. Następnie przy pomocy zestawu testowego należy pobrać materiał genetyczny do badania na ojcostwo od dziecka i domniemanego ojca lub od dziecka, matki i domniemanego ojca. Po wykonaniu tych czynności należy wypełnić załączone dokumenty i przesłać zestaw na podany przez usługodawcę adres.

Czy wiesz co dzieje się z Twoim materiałem genetycznym w laboratorium?

Po przesłaniu próbek do laboratorium specjaliści z dziedziny genetyki analizują je. Analiza ta składa się z kilku etapów:

  1. Pierwszym z nich jest Ekstrakcja DNA. Jej celem jest otrzymanie z pobranego materiału czystego DNA. Próbka poddawana jest działaniu odczynników, które rozpuszczają błony komórkowe i uwalniają DNA.
  2. Następnie przy udziale specjalnych filtrów jest ono oddzielane od pozostałych elementów komórki, które unoszą się w preparacie.
  3. Po tym etapie następuje amplifikacja, czyli namnożenie. Przy wykorzystaniu metody PCR otrzymane wcześniej fragmenty DNA są powielane. Umożliwia to przeprowadzenie dokładnej analizy za pomocą technik komputerowych. Przy obecnym poziomie zautomatyzowania w przeciągu 30 minut możliwe jest namnożenie odcinków DNA do liczby biliona kopii.
  4. Kolejnym etapem jest sekwencjonowanie DNA, czyli inaczej dokonywanie charakterystyki namnożonego wcześniej materiału genetycznego. Odbywa się to za sprawą urządzenia zwanego sekwenatorem, który przy pomocy lasera odczytuje analizowane DNA a następnie przesyła te dane do komputera, gdzie są one poddawane dalszej analizie.
  5. Ostatni etap to analiza statystyczna wyników. Specjalny program komputerowy dokonuje analizy prawdopodobieństwa.

Po podsumowaniu i weryfikacji wyniku, zostanie on wraz z krótkim objaśnieniem przesłany do Ciebie pocztą.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania pisz na : pytanie@pewnytato.pl

Zobacz film: Kiedy test ojcostwa jest pewny?

 

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 12/10/2015, Data aktualizacji: 20/11/2020

Wpisany w:: Testy na ojcostwo

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium