Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania ojcostwa – na co zwrócić uwagę przy wyborze laboratorium?

Badania ojcostwa – na co zwrócić uwagę przy wyborze laboratorium?

Badania ojcostwa wykonujesz raz w życiu. Wybór odpowiedniej placówki jest więc kluczowy, by już niedługo cieszyć się pewnym i jednoznacznym wynikiem. Na co zwrócić uwagę, wybierając laboratorium i jakie elementy są najważniejsze?

badania ojcostwa

Badania ojcostwa – 34 markery DNA

Analiza 34 markerów DNA pozwala wydać pewny wynik nawet wtedy, gdy badani to tylko dziecko i domniemany ojciec – i to nawet w nietypowej sytuacji, np. gdy u dziecka wystąpiła mutacja (której nie da się przewidzieć). Dzięki temu można wydać wynik zgodny z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii – potwierdzający ojcostwo z prawdopodobieństwem minimum 99,9999%. Analiza mniejszej liczby markerów przy badaniu tylko dziecka i ojca może dać niższe prawdopodobieństwo, a wtedy do badania ojcostwa trzeba włączyć matkę.

Badania ojcostwa – akredytacja PCA i certyfikaty

Akredytacja Polskiego Centrum Akredytacji jest potwierdzeniem jakości realizowanych badań ojcostwa. Ważne, aby laboratorium brało również udział w programach biegłości i niezależnych kontrolach międzylaboratoryjnych. Certyfikaty takie jak GEDNAP czy ISFG są tego dowodem.

Badania ojcostwa – brak ukrytych kosztów

Przy wyborze placówki zwracasz uwagę na cenę, ale warto sprawdzić, co tak naprawdę jest w niej zawarte. Dobrze wybrać laboratorium, które nie ma żadnych ukrytych kosztów – np. za dosłanie dodatkowej próbki, profile genetyczne na wyniku (dowód z badania ojcostwa) czy wynik po polsku. Niska cena to często cena początkowa.

Badania ojcostwa – badanie z każdej próbki

Smoczek, gryzaczek, chrupka kukurydziana, inhalator… To tylko niektóre próbki, które możesz przekazać do doświadczonego laboratorium.

Data publikacji: 23/10/2018, Data aktualizacji: 04/02/2021

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium