Jakie znaczenie w procesie ustalania ojcostwa mają mikroślady? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Po nitce do kłębka, czyli jakie znaczenie w procesie ustalania ojcostwa mają mikroślady

Po nitce do kłębka, czyli jakie znaczenie w procesie ustalania ojcostwa mają mikroślady

Mikroślady

Czy wiesz, że możliwe jest ustalenie ojcostwa przy pomocy materiału źródłowego innego niż wymaz z wewnętrznej strony policzka. Co więcej nie musisz mieć nawet kontaktu fizycznego z osobą, od której chcesz pobrać materiał genetyczny. Niemożliwe? A jednak!

Co to są mikroślady?

Kiedy mówię „mikroślady” oczyma wyobraźni widzę kadr z filmu, w którym detektyw uparcie przeszukuje miejsce zbrodni w poszukiwaniu czegoś, co pozostawił po sobie sprawca. Czasem znajdzie ślady szminki na kieliszku, innym razem niedopałek papierosa pod dywanem. To wystarczy do tego, aby móc go zidentyfikować. Czy ty też tak to widzisz? Czy wiesz, że ten filmowy obraz ma bardzo wiele wspólnego z rzeczywistością?

Obecnie mikroślady wykorzystywane są nie tylko w kryminalistyce. Swoje zastosowanie znajdują także podczas ustalania ojcostwa. Jeśli z jakiś przyczyn niemożliwe jest pobranie potrzebnego do testu materiału genetycznego w standardowy sposób, to z pomocą przychodzą właśnie mikroślady, czyli materiał niestandardowy. Może nim być na przykład guma do żucia, szczoteczka do zębów, zużyta chusteczka higieniczna, filtr z papierosa lub smoczek.

Ustalenie ojcostwa przy pomocy niestandardowego materiału genetycznego nie powinno kojarzyć się tylko z usługą detektywistyczną. Wiele ludzi korzysta z tej innowacji, chociażby w przypadku, gdy jedna z osób potrzebnych do testu na ojcostwo przebywa w odległym miejscu (np. za granicą). W takich sytuacjach ustalenie ojcostwa za pomocą mikrośladów jest jedynym sposobem na szybkie i wygodne poznanie prawdy.

co to są mikroślady

REKLAMA

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania pisz na : pytanie@pewnytato.pl

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 10/10/2015, Data aktualizacji: 20/11/2020

Wpisany w:: Badania DNA, Mikroślady, Testy na ojcostwo

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium