Jak wygląda wynik testu na ojcostwo? - Dowiedz się! Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Jak wygląda wynik testu na ojcostwo?

Jak wygląda wynik testu na ojcostwo?

Wynik testu na ojcostwo

Wpis sponsorowany

logo_testDNA Wynik testu DNA na ojcostwo jednoznacznie potwierdza lub wyklucza biologiczne ojcostwo. Rezultat badania obejmuje profile genetyczne badanych osób i wynik analizy statystycznej. 

Wynik badania ojcostwa – jakie zawiera informacje?

Wynik testu na ojcostwo przeprowadzanego w laboratorium testDNA zawiera:

  • profile genetyczne badanych osób,
  • wynik analizy statystycznej,
  • słowną interpretację,
  • podpisy i pieczątki osób wykonujących i zatwierdzających badanie.

Jeżeli badanie jest realizowane z danymi, wynik zawiera też dane osobowe dziecka, domniemanego ojca i matki (jeśli brała udział w badaniu). W przypadku testu anonimowego osoby badane opisane są jako “Dziecko”, “Domniemany ojciec” i “Matka”. Na wyniku badania znajduje się również opis metody wykonania testu, stwierdzający na przykład, skąd pochodził materiał genetyczny.

Czym są profile genetyczne na wyniku testu na ojcostwo?

W teście na ojcostwo ustala się profile genetyczne badanych osób, które są unikalne dla każdego człowieka. Ich porównanie pozwala określić stopień pokrewieństwa między uczestnikami badania. Profil składa się z markerów czyli odcinków DNA, które ostatecznie na wyniku badania zestawione są w tabeli i opisane dwoma liczbami (wynika to z tego, że połowę DNA dziedziczymy po biologicznym ojcu, połowę po matce). Profile genetyczne na wyniku testu na ojcostwa są bardzo ważne – stanowią dowód rzetelnie przeprowadzonej analizy DNA.

Wynik testu na ojcostwa – analiza 24 markerów DNA

W testDNA analizujemy aż 24 markery DNA, co pozwala uzyskać wynik 1000 razy bardziej dokładny w porównaniu do analizy standardowego zestawu 16 markerów. Ma to szczególne znaczenie, gdy w badaniu biorą udział tylko dwie osoby – dziecko i ojciec. Zmniejsza to prawdopodobieństwo uzyskania wyniku wstępnie niejednoznacznego, konieczności włączenia matki do badania i wydłużenia czasu analizy.

Obecnie oferta obejmuje analizę nawet 34 markerów DNA – a to najszerszy zakres na rynku.

Wynik testu na ojcostwo potwierdzający czy wykluczający?

Jeśli we wszystkich 24 markerach DNA jedna z dwóch liczb powtarza się zarówno u dziecka, jak i u mężczyzny, można ustalić ojcostwo i potwierdzić je w sposób jednoznaczny. Następuje stwierdzenie zgodności między profilami genetycznymi badanych osób. Jeśli natomiast w minimum czterech markerach brakuje wspólnej liczby, ojcostwo wyklucza się na 100%.


Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 10/06/2016, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Badania DNA, Testy na ojcostwo, Wpis sponsorowany

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium