Jak w ciąży dowieść kto jest ojcem dziecka? Test na ojcostwo w ciąży Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Ustalenie ojcostwa w ciąży > Jak w ciąży dowieść kto jest ojcem dziecka?

Jak w ciąży dowieść kto jest ojcem dziecka?

31 maja 2016

Jak w ciąży dowieść kto jest ojcem dziecka

 

Badanie DNA na ojcostwo można wykonać już od 8 tygodnia ciąży. Takie testy są coraz bardziej popularne ponieważ są w pełni dostępne i łatwe do przeprowadzenia, a dają przyszłym rodzicom spokój i pozwalają odzyskać stabilizację. Na potwierdzeniu ojcostwa jeszcze w trakcie ciąży zyska przede wszystkim jednak dziecko.

Dla dziecka ustalenie tego, kto jest jego ojcem zanim przyjdzie na świat ma kluczowe znaczenie. Przede wszystkim dlatego, że przyszły ojciec mając pewność swojej biologicznej więzi z malcem potrafi otoczyć go lepszą opieką i od początku jego życia buduje z nim więź. Dziecko bardzo potrzebuje wsparcia swoich rodziców szczególnie w pierwszych miesiącach swojego życia, kiedy wszystko jest dla niego nowe i nieznane. To właśnie wtedy ojciec odgrywa bardzo istotną rolę.

Jak ustalić ojcostwo w ciąży?

Ustalenie ojcostwa w trakcie trwania ciąży jest dość proste. Pacjenci mogą to zrobić albo w trakcie badań prenatalnych – wtedy oprócz informacji, kto jest ojcem dziecka możliwe jest również wykluczenie najczęstszych wad genetycznych takich jak np. zespół Downa. To daje im podwójny spokój. Z jednej strony rozwiewają swoje wątpliwości, z drugiej dowiadują się, że dziecko jest zdrowe (badanie wyklucza najczęstsze choroby genetyczne).

Jest jeszcze inna możliwość, kiedy badanie ojcostwa odbywa się na podstawie analizy próbki krwi pobranej od matki i wymazu z policzka od ojca. Z próbki krwi matki izolowane jest następnie DNA jej samej oraz płodu. Jest to możliwe dzięki bardzo nowoczesnej metodzie sekwencjonowania DNA zwanej Sekwencjonowaniem Nowej Generacji (w skrócie NGS). To badanie z punktu widzenia samych pacjentów przypomina zwykłą morfologię.

Dwie metody ta sama pewność

Bez względu na to, którą metodą zdecydują się Państwo ustalić ojcostwo uzyskany wynik jest pewny i jednoznaczny. Oznacza to, że przyszli rodzice mogą spokojnie planować swoją przyszłość  w oparciu o uzyskany rezultat. Wynik badania wykonane przed narodzinami dziecka jest tak samo pewny jak tego, wykonanego już po przyjściu dziecka na świat.

Badanie jak każde inne

Dziś nikogo już nie powinny dziwić testy na ojcostwo wykonywane jeszcze w trakcie ciąży. To zupełnie normalne, że są sytuacje, w których są one po prostu niezbędne lub bardzo potrzebne. To badanie jak każde inne, a z punktu widzenia przyszłych rodziców i ich rodzin niezwykle ważne. Unormowanie sytuacji spornego ojcostwa jeszcze przed narodzinami dziecka pozwala na jego uznanie w trakcie ciąży, skraca również czas potrzebny na dopełnienie wszelkich formalności po przyjściu malca na świat i przede wszystkim daje spokój i pozwala odzyskać poczucie bezpieczeństwa.


Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 31/05/2016, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Ustalenie ojcostwa w ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium