Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Jak uznać dziecko pozamałżeńskie?

Jak uznać dziecko pozamałżeńskie?

Jak uznać dziecko pozamałżeńskie

Jak uznać dziecko (a właściwie uznać ojcostwo)? Aby uznać dziecko pozamałżeńskie, konieczne jest złożenie właściwego oświadczenia przez ojca i potwierdzenie go przez matkę. Gdzie i kiedy złożyć takie oświadczenie? Co zrobić, jeśli kobieta wciąż ma męża, który nie jest ojcem? Sprawdź!

Jak uznać dziecko pozamałżeńskie i gdzie złożyć wniosek?

Jeśli dziecko nie urodziło się w małżeństwie, mężczyzna, od którego ono pochodzi, może uznać ojcostwo. Jak uznać dziecko pozamałżeńskie? W takiej sytuacji mężczyzna składa oświadczenie przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. Można to też uczynić przede sądem opiekuńczym lub przed konsulem (jeśli para przebywa za granicą).

Oświadczenie muszą złożyć zarówno mężczyzna, jak i matka – mogą zrobić to jednocześnie lub nie. Matka musi jednak dopełnić formalności nie później niż 3 miesiące od zrobienia tego przez mężczyznę. Mężczyzna deklaruje, że jest ojcem dziecka. Matka ten stan rzeczy potwierdza. Wymagane dokumenty przy sporządzaniu aktu to dowody tożsamości, akt urodzenia kobiety (kiedy jest panną), dokumenty potwierdzające rozwód, separację lub śmierć byłego męża.

Pamiętaj! W Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym mówi się tak naprawdę o uznaniu ojcostwa, nie uznaniu dziecka.

Jak uznać dziecko jeszcze przed narodzeniem?

Uznanie ojcostwa może nastąpić jeszcze zanim dziecko pojawi się na świecie. Jak zatem uznać dziecko nienarodzone? Wszystko wygląda tak samo jak w przypadku uznania ojcostwa po narodzinach.

Jeśli mężczyzna chce uznać dziecko przed narodzeniem, konieczne jest jednak również przyniesienie zaświadczenia lekarskiego o ciąży. Można uznać dziecko pozamałżeńskie przed jego narodzeniem lub po, jednak nie później niż po ukończeniu przez nie 18. roku życia.

Jak uznać dziecko pozamałżeńskie, gdy matka dziecka ma męża?

Jeśli matka dziecka jest mężatką lub gdy jej małżeństwo nie ustało lub nie zostało unieważnione mniej niż 300 dni przed narodzeniem dziecka – za ojca prawnego uznaje się jej (byłego) męża. Działa bowiem zasada domniemania ojcostwa. Nie ma znaczenia, czy para utrzymuje ze sobą jakikolwiek kontakt.

Co zrobić i jak uznać dziecko pozamałżeńskie w takiej sytuacji? Najpierw konieczne jest zaprzeczenie ojcostwa. Dopiero później można podjąć dalsze kroki.


Zobacz też:

Aktualizacja: 18 października 2018 r.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 01/08/2016, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Prawo, uznanie dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium