Zaprzeczenie ojcostwa po uznaniu dziecka Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Zaprzeczenie ojcostwa po uznaniu dziecka

Zaprzeczenie ojcostwa po uznaniu dziecka

Zaprzeczenie ojcostwa po uznaniu dziecka

Czy możliwe jest zaprzeczenie ojcostwa po uznaniu dziecka?

Zaprzeczenie ojcostwa po uznaniu dziecka nie jest możliwe. Jeśli mężczyzna dowie się, że nie jest biologicznym ojcem, może jednak w terminie do 6 miesięcy od tej daty złożyć pozew o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa. Pozew taki złożyć może także kobieta oraz pełnoletnie dziecko (do 21. roku życia).

Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa – procedury

Pozew o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa wnosi się do sądu rejonowego właściwego miejscu zamieszkania pozwanego. W tym przypadku mężczyzna pozywa dziecko oraz matkę (jeśli żyje), matka dziecko oraz ojca prawnego (jeśli żyje), natomiast dziecko – mężczyznę i kobietę (jeśli żyje). Jeśli mężczyzna nie żyje, dziecko wnosi pozew przeciwko ustanowionemu kuratorowi. Ani mężczyzna ani kobieta nie mogą wnieść pozwu o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa wtedy, kiedy dziecko jest już pełnoletnie lub gdy nie żyje.

Osoba wnosząca pozew musi wnieść wstępną opłatę w wysokości 200 złotych. Po wygraniu procesu przestają obowiązywać wszystkie ustalenia, które wynikały z pokrewieństwa, m.in. władza rodzicielska.

Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa – dowody

Osoba, która wniosła pozew, musi udowodnić swoje racje, przedstawiając np. wyniki badań DNA na ojcostwo. Test DNA daje wynik zawsze pewny i jednoznaczny, więc jest najbardziej wiarygodnym dowodem dla sądu. Można przedstawić jednak także inne, dodatkowe, m.in. dokumenty czy zeznania świadków. Mężczyzna musi również wykazać, że nie minęło 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko nie pochodzi od niego.


Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 14/07/2016, Data aktualizacji: 12/09/2019

Wpisany w:: Prawo, Zaprzeczenie ojcostwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium