Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Jak zaprzeczyć ojcostwo?

Jak zaprzeczyć ojcostwo?

Jak zaprzeczyć ojcostwo

Jak zaprzeczyć ojcostwo, gdy ojciec prawny nie jest ojcem biologicznym? Aby to zrobić, należy złożyć pozew o zaprzeczanie ojcostwa do Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego, a następnie udowodnić swoje racje, przedstawiając stosowne dowody, np. wynik testu DNA.

Jak zaprzeczyć ojcostwo – kto może złożyć pozew i jakie są terminy?

Pozew złożyć może po pierwsze ojciec prawny (mąż lub były mąż matki) w terminie do 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o narodzinach dziecka. Prawo do tego ma także matka – musi to zrobić do 6 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Pozew o zaprzeczenie ojcostwa wnieść może również dziecko w terminie 3 lat od uzyskania pełnoletności.

Jak zaprzeczyć ojcostwo, gdy te terminy minęły? Pozew może złożyć również prokurator w terminie dowolnym. Może on to zrobić jednak tylko w sytuacji, gdy wymagają tego ochrona interesu publicznego lub dobro dziecka. Konieczne jest więc złożenie wniosku z argumentacją i dowodami, że taki pozew jest stosowny.

Jak zaprzeczyć ojcostwo – kogo pozwać i kto wnosi opłaty?

Mężczyzna pozywa dziecko i matkę (jeśli żyje), kobieta – dziecko i mężczyznę (jeśli żyje), dziecko – mężczyznę (jeśli nie żyje, przeciwko kuratorowi) i kobietę (jeśli żyje). Warto pamiętać o tym, że po śmierci dziecka nie ma możliwości wniesienia pozwu o zaprzeczenie ojcostwa.

Jak zaprzeczyć ojcostwo? Przed wniesieniem pozwu należy uiścić opłatę w wysokości 200 złotych, którą płaci osoba pozywająca. Jeśli nie będzie ona wniesiona, sąd nie rozpocznie żadnych działań. Do pozwu trzeba dołączyć również odpis dla prokuratora.

Jak zaprzeczyć ojcostwo? Wynik testu DNA najlepszym dowodem dla sądu

Podczas sprawy o zaprzeczenie ojcostwa należy wykazać, że ojciec prawny nie jest ojcem biologicznym za pomocą dowodów. Najpewniejszy to wynik sądowego testu DNA na ojcostwo, który zawsze jest jednoznaczny i wiarygodny dla sądu.

Test na ojcostwo do celów sądowych można wykonać bez zlecenia z sądu lub na jego skierowanie. Wynik jest przydatny również wtedy, gdy terminy minęły i konieczne jest napisanie wniosku do prokuratora.


Zobacz też:

zaprzeczenie ojcostwa, ustalenie ojcostwa, sądowe ustalenie ojcostwa, ile kosztuje test na ojcostwo do sądu, jakie są koszty ustalenia ojcostwa, domniemanie ojcostwa, jaka jest cena ustalenia ojcostwa, badania na ojcostwo, jak uznać dziecko, jak ustalić ojcostwo, jak zaprzeczyć ojcostwo, ustalenie ojcostwa na podstawie grupy krwi, domniemanie ojcostwa, ustalenie ojcostwa prawo, ustalenie ojcostwa metody

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 03/08/2016, Data aktualizacji: 03/11/2020

Wpisany w:: Prawo, Zaprzeczenie ojcostwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium