Jak zaprzeczyć ojcostwo - przebieg całej procedury
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Prawo > Jak zaprzeczyć ojcostwo?

Jak zaprzeczyć ojcostwo?

Jak zaprzeczyć ojcostwo

Aby zaprzeczyć ojcostwo, należy złożyć pozew o zaprzeczanie ojcostwa do Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego, a następnie udowodnić swoje racje, przedstawiając stosowne dowody, np. wynik testu DNA. Pozew złożyć może po pierwsze ojciec prawny (mąż lub były mąż matki) w terminie do 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o narodzinach dziecka. Prawo do tego ma także matka – musi to zrobić do 6 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Pozew o zaprzeczenie ojcostwa wnieść mogą również dziecko w terminie 3 lat od uzyskania pełnoletności oraz prokurator w terminie dowolnym. Terminy te są nieprzekraczalne.

Jak zaprzeczyć ojcostwo – wynik testu DNA najlepszym dowodem dla sądu

Mężczyzna pozywa dziecko i matkę (jeśli żyje), kobieta – dziecko i mężczyznę (jeśli żyje), dziecko – mężczyznę i kobietę (jeśli żyje). Warto pamiętać o tym, że po śmierci dziecka nie ma możliwości wniesienia pozwu o zaprzeczenie ojcostwa. Przed wniesieniem pozwu należy uiścić opłatę w wysokości 200 złotych, którą płaci osoba pozywająca. Jeśli nie będzie ona wniesiona, sąd nie rozpocznie żadnych działań. Do pozwu trzeba dołączyć również odpis dla prokuratora.

Podczas sprawy o zaprzeczenie ojcostwa należy wykazać, że ojciec prawny nie jest ojcem biologicznym za pomocą dowodów. Najpewniejszy to wynik sądowego testu DNA na ojcostwo, który zawsze jest jednoznaczny i wiarygodny dla sądu.


Zobacz też:

zaprzeczenie ojcostwa, ustalenie ojcostwa, sądowe ustalenie ojcostwa, ile kosztuje test na ojcostwo do sądu, jakie są koszty ustalenia ojcostwa, domniemanie ojcostwa, jaka jest cena ustalenia ojcostwa, badania na ojcostwo, jak uznać dziecko, jak ustalić ojcostwo, jak zaprzeczyć ojcostwo, ustalenie ojcostwa na podstawie grupy krwi, domniemanie ojcostwa, ustalenie ojcostwa prawo, ustalenie ojcostwa metody

Jak zaprzeczyć ojcostwo?
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Dowiedz się więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.