Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Ustalenie ojcostwa > Jakie są koszty ustalenia ojcostwa? Ile kosztuje ustalenie ojcostwa?

Jakie są koszty ustalenia ojcostwa? Ile kosztuje ustalenie ojcostwa?

Jakie są koszty ustalenia ojcostwa

 

To jakie są koszty ustalenie ojcostwa zależy od rodzaju testu (w ciąży, sądowy lub prywatny), liczby osób badanych, czasu oczekiwania na wynik i innych czynników. Badanie ojcostwa to koszt rzędu 600-2500 złotych – po narodzinach dziecka i 2000-7000 złotych – w ciąży. Dowiedz się ile kosztuje ustalenie ojcostwa.

Jakie są koszty ustalenia ojcostwa do celów prywatnych?

Ustalenie ojcostwa do celów prywatnych może wynosić od ok. 600 złotych do ok. 2500 złotych. To ile kosztuje ustalenie ojcostwa wynika z oferty danego laboratorium, liczby badanych osób (mężczyzna + dziecko albo mężczyzna + dziecko + matka), miejsca i sposobu pobierania próbek (w domu, w placówce), a także ich rodzaju. Mogą to być wymazy z policzka lub mikroślady, np. zużyta chusteczka higieniczna czy włosy z cebulkami.

To jakie są koszty ustalenia ojcostwa może się również zmieniać w zależności od tego, jak długo czeka się na jego wynik. Realizacja badania może trwać kilkanaście dni, ale niektóre laboratoria oferują testy na ojcostwo w trybie ekspresowym – w ich przypadku na wynik czeka się tylko 24-48 godzin.

Jakie są koszty ustalenia ojcostwaPorównując koszty tego ile kosztuje ustalenie ojcostwa do celów prywatnych, warto sprawdzić także, ile markerów analizuje dane laboratorium. Analiza 24 markerów DNA gwarantuje pewny wynik testu nawet wtedy, kiedy odbywa się on bez matki, a tylko z użyciem próbek dziecka i mężczyzny. Obecnie jeszcze większą pewność dają badania na 34 markerach DNA (najszerszy zakres na rynku).

W wielu laboratoriach oferowane są także dodatkowe opcje wpływające na koszt testów. Są to m.in. wyniki w obcych językach, gwarancja na próbki i gwarancja stałej ceny czy dodatkowe porady ekspertów.

Ile kosztuje ustalenie ojcostwa do celów sądowych

W przypadku tego ile kosztuje ustalenie ojcostwa do celów sądowych, to jest to koszt ok. 1400-1800 zł. Jest to związane z koniecznością zachowania konkretnych procedur w czasie wykonywania analizy i pobierania próbek od osób badanych. Do testu do celów sądowych konieczne jest również dołączenie specjalnej ekspertyzy, którą wystawia ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa, pełniący funkcję biegłego sądowego.

W przypadku tego typu badań DNA różnice w kosztach nie są tak wysokie, jednak nie ma możliwości wykonania go za kilkaset złotych. To jakie są koszty ustalenia ojcostwa do celów sądowych wynikają z czasu oczekiwania na wynik (można wykonać test ekspresowy – oczekiwanie na wynik to 48 godzin), a także dodatkowych np. porad prawnych.

Jakie są koszty ustalenia ojcostwa w ciąży?

Koszty ustalania ojcostwa w ciąży wahają się między 2000-7000 złotych. To ile kosztuje ustalenie ojcostwa w ciąży zależy od sposobu pobierania próbek DNA dziecka do testu. Jeśli wykonywane jest to podczas badań prenatalnych (amniopunkcja lub biopsja kosmówki), koszt wynosi ok. 2000-2500 złotych. DNA dziecka pobiera się z płynu owodniowego od 15. tygodnia ciąży. Ta metoda umożliwia dodatkowe badanie pod kątem wad genetycznych, np. zespołu Downa. Druga metoda pobierania próbek to wyizolowanie DNA dziecka z krwi matki – koszt takiego testu to ok. 7000 złotych. Może on być wykonany po 8. tygodniu ciąży, kiedy w krwiobiegu matki znajduje się wystarczająco dużo materiału genetycznego dziecka.


Zobacz też:

3.2/5 - (5 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 19/08/2016, Data aktualizacji: 15/09/2020

Wpisany w:: Ustalenie ojcostwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium