Jakie są koszty ustalenia ojcostwa? Ile kosztuje ustalenie ojcostwa
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Ustalenie ojcostwa > Jakie są koszty ustalenia ojcostwa?

Jakie są koszty ustalenia ojcostwa?

Jakie są koszty ustalenia ojcostwa

 

Koszty ustalenia ojcostwa zależą od rodzaju testu (w ciąży, sądowy lub prywatny), liczby osób badanych, czasu oczekiwania na wynik i innych czynników. Badanie ojcostwa to koszt rzędu 600-2500 złotych – po narodzinach dziecka i 2000-6000 złotych – w ciąży.

Jakie są koszty ustalenia ojcostwa do celów prywatnych

Koszty ustalenia ojcostwa do celów prywatnych mogą wynosić od ok. 600 złotych do ok. 2500 złotych. Te rozbieżności wynikają z oferty danego laboratorium, liczby badanych osób (mężczyzna + dziecko albo mężczyzna + dziecko + matka), miejsca i sposobu pobierania próbek (w domu, w placówce), a także ich rodzaju. Mogą to być wymazy z policzka lub mikroślady, np. zużyta chusteczka higieniczna czy włosy z cebulkami.

Koszt takiego testu może się również zmieniać w zależności od tego, jak długo czeka się na jego wynik. Realizacja badania może trwać kilkanaście dni, ale niektóre laboratoria oferują testy na ojcostwo w trybie ekspresowym – w ich przypadku na wynik czeka się tylko 24-48 godzin.

Porównując koszty ustalenia ojcostwa do celów prywatnych, warto sprawdzić także, ile markerów analizuje dane laboratorium. Analiza 24 markerów DNA gwarantuje pewny wynik testu nawet wtedy, kiedy odbywa się on bez matki, a tylko z użyciem próbek dziecka i mężczyzny.

W wielu laboratoriach oferowane są także dodatkowe opcje wpływające na koszt testów. Są to m.in. wyniki w obcych językach, gwarancja na próbki i gwarancja stałej ceny czy dodatkowe porady ekspertów.

Jakie są koszty ustalenia ojcostwa do celów sądowych

W przypadku ustalenia ojcostwa do celów sądowych, koszt to ok. 1400-1800 zł. Jest to związane z koniecznością zachowania konkretnych procedur w czasie wykonywania analizy i pobierania próbek od osób badanych. Do testu do celów sądowych konieczne jest również dołączenie specjalnej ekspertyzy, którą wystawia ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa, pełniący funkcję biegłego sądowego.

W przypadku tego typu badań DNA różnice w kosztach nie są tak wysokie, jednak nie ma możliwości wykonania go za kilkaset złotych. Rozbieżności w cenie ustalania ojcostwa do celów sądowych wynikają z czasu oczekiwania na wynik (można wykonać test ekspresowy – oczekiwanie na wynik to 48 godzin), a także dodatkowych np. porad prawnych.

Jakie są koszty ustalenia ojcostwa w ciąży

Koszty ustalania ojcostwa w ciąży wahają się między 2000-6000 złotych. Cena różni się w zależności od sposobu pobierania próbek DNA dziecka do testu. Jeśli wykonywane jest to podczas badań prenatalnych (amniopunkcja lub biopsja kosmówki), koszt wynosi ok. 2000-2500 złotych. DNA dziecka pobiera się z fragmentów kosmówki lub płynu owodniowego od 11. lub 15. tygodnia ciąży. Ta metoda umożliwia dodatkowe badanie pod kątem wad genetycznych, np. zespołu Downa. Druga metoda pobierania próbek to wyizolowanie DNA dziecka z krwi matki – koszt takiego testu to ok. 6000 złotych. Może on być wykonany po 10. tygodniu ciąży, kiedy w krwiobiegu matki znajduje się wystarczająco dużo materiału genetycznego dziecka.


Zobacz też:

Jakie są koszty ustalenia ojcostwa?
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Dowiedz się więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.