Zaprzeczenie ojcostwa przez ojca. Prawo Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Zaprzeczenie ojcostwa przez ojca

Zaprzeczenie ojcostwa przez ojca

zaprzeczenie ojcostwa przez ojca

Zaprzeczenie ojcostwa przez ojca

Czasami mężczyzna uznany prawnie za ojca dziecka nie jest jego ojcem biologicznym. Dzieje się tak ze względu na domniemanie ojcostwa. Jeśli chce on doprowadzić do zaprzeczenia ojcostwa na gruncie prawnym, musi udowodnić swoją rację w sądzie, wnosząc pozew w ciągu 6 miesięcy od dnia, którego dowiedział się o narodzinach dziecka. Przepisy regulowane są przed Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

Zaprzeczenie ojcostwa przez ojca – procedury

Mężczyzna musi wnieść pozew o zaprzeczenie ojcostwa do Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego odpowiedniego dla swojego miejsca zamieszkania. Jeśli nie mieszka on w Polsce, powinno być to ostatnie miejsce jego pobytu w Polsce. Konieczne jest wytoczenie powództwa przeciwko dziecku i matce (jeśli żyje). Niemożliwe jest natomiast zaprzeczenie ojcostwa przez ojca dziecka, które nie żyje. Do pozwu należy dołączyć kopię dla prokuratora. Koszt wstępnej opłaty w tej sprawie wynosi 200 złotych. Tę opłatę oraz wszystkie inne związane z postępowaniem musi uiścić osoba wnosząca pozew, czyli w tym przypadku – mężczyzna.

Zaprzeczenie ojcostwa przez ojca – dowody

Mężczyzna, który wnosi o zaprzeczenie ojcostwa ma obowiązek udowodnienia tego, że nie jest ojcem biologicznym dziecka, np. poprzez przedstawienie wyników badania DNA na ojcostwo. Jeśli dowody będą niewystarczające, powództwo zostanie oddalone, a więc sytuacja prawna mężczyzny się nie zmieni. Dowody muszą być dozwolone przez prawo i legalne. Oprócz testu DNA na ojcostwo, którego wynik zawsze jest pewny, jednoznaczny i najbardziej wiarygodny, mężczyzna może przedstawić np. zeznania świadków, dokumenty, wyniki badań antropologicznych.


Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 08/07/2016, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Prawo, Ustalenie ojcostwa, Zaprzeczenie ojcostwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium