Ustalenie ojcostwa na podstawie grupy krwi Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Ustalenie ojcostwa > Ustalenie ojcostwa na podstawie grupy krwi

Ustalenie ojcostwa na podstawie grupy krwi

Ustalenie ojcostwa na podstawie grupy krwi

Po złożeniu pozwu o sądowe ustalenie ojcostwa, osoba wnosząca musi udowodnić swoje racje dowodami. Porównanie grup krwi mężczyzny i dziecka nie jest traktowane przez sąd jako dowód wystarczający, ponieważ nie jest on pewny. Ustalanie ojcostwa przeprowadza się na podstawie jednoznacznych wyników badania DNA na ojcostwo.

Ustalenie ojcostwa na podstawie grupy krwi – brak pewności

Ustalenie ojcostwa na podstawie grupy krwi nie jest możliwe w sposób pewny, ponieważ korzystając z porównania grup krwi można jedynie wykluczyć wstępnie ojcostwo, natomiast nie da się go potwierdzić. Ma to związek z tym, że grupy krwi są tylko 4 (A, B, AB i 0), więc nie są one unikalne dla każdego człowieka, nie mogą być jego wyróżnikiem. Chociaż grupa krwi dziedziczona jest po rodzicach, wiele osób ma tę samą, a niektóre kombinacje grup krwi rodziców sprawiają, że dziecko może mieć jeden ze wszystkich wariantów. Co więcej, grupa krwi dziecka ostatecznie znana jest dopiero po ukończeniu przez nie 2. roku życia.

Ustalenie ojcostwa na podstawie grupy krwi – test DNA daje pewność

Ustalenie ojcostwa w sądzie następuje wyłącznie po przedstawieniu dowodów pewnych. Takim dowodem jest wynik badania ojcostwa, który w sposób jednoznaczny wyklucza lub potwierdza ojcostwo. Bazuje on bowiem na ustaleniu i porównaniu profili DNA („genetycznych odcisków palca”) dziecka, mężczyzny i matki, które dla każdego są charakterystyczne. Porównanie to pozwala znaleźć cechy wspólne, które świadczą o pokrewieństwie.REKLAMA


Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 14/07/2016, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Ustalenie ojcostwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium