Pewne ojcostwo - analiza grup krwi czy badanie DNA na ojcostwo Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Aktualności > Pewne ojcostwo – analiza grup krwi czy badanie DNA

Pewne ojcostwo – analiza grup krwi czy badanie DNA

Pewne ojcostwo - analiza grup krwi

Wpis sponsorowany

 

Pewne ojcostwo – analiza grup krwi czy badanie DNA

 

 

Pewne ojcostwo - analiza grup krwi

Badanie DNA na ojcostwo jest obecnie najbardziej precyzyjną metodą ustalania pokrewieństwa między osobami. Pozwala jednoznacznie je wykluczyć lub potwierdzić. Analiza grup krwi dostarcza natomiast jedynie wstępnej informacji na temat ojcostwa. Nigdy nie da nam takiej pewności, jaką dają testy DNA.

 

 

Analiza grup krwi – dlaczego jest mniej doskonała niż badanie DNA na ojcostwo

 

Zanim nastała epoka badań genetycznych, jedyną dostępną metodą ustalania ojcostwa była analiza grup krwi, zwana metodą serologiczną. O ile pozwalała ona wykluczyć ojcostwo (tylko orientacyjnie!), o tyle z  jego potwierdzeniem był już większy problem. Bo choć grupa krwi jest cechą dziedziczną (przekazywaną po rodzicach), to jednak nie unikalną. Grup krwi w układzie AB0 jest bowiem tylko 4, zaś ludzi  na świecie miliardy. Logiczne więc, że wiele osób dzieli tę samą grupę krwi. Ponadto grupy krwi rodziców mogą stworzyć taką kombinację, że ich przyszłe potomstwo będzie mogło mieć wszystkie 4 z istniejących grup krwi. Stanie się tak np. wtedy, gdy jeden z rodziców będzie miał grupę A, a drugi B. W takiej sytuacji możliwe grupy krwi u dziecka to A, B, AB i 0. Zawsze należy wziąć również pod uwagę możliwość pomyłki przy oznaczaniu takiej grupy krwi oraz fakt, że robi się to dość późno, bo dopiero po ukończeniu przez dziecko 2 roku życia.

 

Podsumowując, przy ustalaniu ojcostwo na podstawie grup krwi nie uzyskamy zbyt miarodajnych wyników. Właśnie dlatego jest to metoda, o której mówi się dziś jedynie w kontekście ciekawostki historycznej, całkowicie zastąpionej już przez badanie DNA na ojcostwo.

 

Badanie DNA na ojcostwo – co sprawia, że jest tak precyzyjne

 

Badanie DNA na ojcostwo jednoznacznie potwierdza lub wyklucza istnienie pokrewieństwa pomiędzy badanymi osobami – najczęściej między ojcem a dzieckiem. Precyzja z jaką to robi jest możliwa dzięki temu, że materiał genetyczny jest nie tylko przekazywany przez rodziców, ale też niepowtarzalny. Oznacza to, że każdy człowiek ma inny profil genetyczny. Zawiera on jednak elementy występujące zarówno u dziecka, jak i jego biologicznych rodziców. Porównując profil genetyczny dziecka z profilem genetycznym potencjalnego ojca (lub dziecka, ojca i matki) można więc stwierdzić czy są ze sobą spokrewnieni czy nie. Badanie DNA na ojcostwo, w przeciwieństwie do analizy grup krwi dostarcza więc informacji pewnej i jednoznacznej. Ale co to właściwie oznacza?

 

Pewne badanie DNA na ojcostwo powinno potwierdzać ojcostwo na ponad 99,9999%

 

Wykluczenie powinno z kolei być zawsze 100%. Tylko taki wynik jest uznawany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sadowej i Kryminologii za pewny. Nie wszystkie laboratoria genetyczne potrafią jednak ustalić ojcostwo z tak wysokim prawdopodobieństwem. Pewność wyniku zależy bowiem od wielu czynników. Jednym z nich jest ilość badanych markerów, czyli miejsc na DNA, które łącznie tworzą wspomniany wyżej profil genetyczny. Jeśli jedynymi uczestnikami testu na ojcostwo jest ojciec i dziecko, to powinien się on opierać na postawie analizy aż 24 markerów DNA. Analizując ich mniej laboratorium może uzyskać wynik, który nie będzie spełniał wymogów Polskiego Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii, tj. potwierdzi ojcostwo z niższym prawdopodobieństwem.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 19/09/2016, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium