Wykluczenie ojcostwa - pewnytato.pl Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Wykluczenie ojcostwa

Wykluczenie ojcostwa

Wykluczenie ojcostwa

Pewne wykluczenie ojcostwa jest możliwe tylko na podstawie testu DNA. Może on zostać wykonany w ciąży lub po narodzinach dziecka oraz prywatnie lub w procedurze sądowej. W zależności od testu pobierane są różne próbki DNA, jednak niezależnie od ich rodzaju wynik zawsze jednoznacznie wyklucza lub potwierdza ojcostwo.

Wykluczenie ojcostwa – rodzaje testów DNA

Aby wykluczyć ojcostwo, można skorzystać z testu prywatnego, w ciąży lub sądowego. Test prywatny po narodzinach dziecka może być realizowany anonimowo, pobiera się do niego dowolne próbki i można zrobić to w domu, przesyłając je później do laboratorium. Wynik testu prywatnego może być wstępnym dowodem w sprawie sądowej. Test w ciąży może być wykonany już od 8 tygodnia, co umożliwia uzyskanie pewności jeszcze przed urodzeniem dziecka. Przy teście do celów sądowych obowiązuje natomiast konkretna procedura – próbki pobierane są w placówce w obecności świadków, badani muszą wylegitymować się dokumentami tożsamości, a do wyniku dodawana jest dodatkowo ekspertyza eksperta ds. ustalania ojcostwa i pokrewieństwa (pełni on rolę biegłego sądowego). Ten typ testu może być wykonany tylko po urodzeniu dziecka i jest dowodem rozstrzygającym w sądzie.

Wykluczenie ojcostwa – na czym polega test?

Niezależnie od rodzaju badania oraz pobranych próbek, test na wykluczenie ojcostwa zawsze wygląda tak samo i zawsze daje równie pewny wynik. Po pobraniu próbek od osób badanych specjalista izoluje ich DNA oraz ustala profile genetyczne. Profile te to tzw. „genetyczne odciski palca” – są unikalne dla każdego i dziedziczone w połowie po matce i w połowie po ojcu. Porównując profile DNA można jednoznacznie stwierdzić, czy dane osoby są spokrewnione. Dzięki temu możliwe jest całkowicie pewne wykluczenie ojcostwa albo jego potwierdzenie.

Wykluczenie ojcostwa – pobieranie próbek

Sposób i rodzaj próbek do testu zależy od rodzaju badania. W teście prywatnym mogą to być dowolne elementy z materiałem genetycznym badanych, np. używany smoczek, zużyta guma do żucia czy włosy z cebulkami. Przy testach na ojcostwo w ciąży próbkami od dziecka są fragment kosmówki lub płynu owodniowego, a od mężczyzny i matki – dowolne próbki. Można wykonać test, w którym analizuje się DNA dziecka pobrane z krwi matki. Wtedy krew matki jest próbką zarówno od dziecka, jak i od kobiety. Od mężczyzny pobiera się wtedy wymaz z wewnętrznej strony policzka. Przy teście sądowym pobranymi próbkami mogą być wymazy z policzka lub krew.


Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 16/11/2016, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Badania DNA, Testy na ojcostwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium