Jak wybrać laboratorium genetyczne? 10 najważniejszych wskazówek. Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Aktualności > Jak wybrać laboratorium genetyczne? 10 najważniejszych wskazówek

Jak wybrać laboratorium genetyczne? 10 najważniejszych wskazówek

Jeśli chcesz zrobić test na ojcostwo, na pewno szukasz jak najlepszego laboratorium. Ważne są przecież nie tylko cena, ale też jakość analizy i przede wszystkim pewność wyniku. Jak wybrać laboratorium genetyczne, żeby wiedzieć, że zrealizuje Twoje badanie w sposób rzetelny?

jak wybrać laboratorium genetyczne

Oto 10 najważniejszych wskazówek!

1. Akredytacja PCA

Akredytacja PCA – Polskiego Centrum Akredytacji – to oficjalne potwierdzenie, że laboratorium ma kompetencje do realizacji badań. To również gwarancja, że placówka działa w sposób bezstronny i niezależny. Chcesz wykorzystać wynik badania na ojcostwo w sądzie? Akredytacja powinna być dla Ciebie szczególnie ważna!
Zgodnie z Decyzją Ramową Rady Unii Europejskiej (weszła w życie 30.11.2013 roku), aby wynik mógł zostać wykorzystany przez sąd czy policję, laboratorium realizujące musi mieć akredytację zgodną z normą PN-EN ISO/IEC 17025.
Tu sprawdzisz, czy laboratorium posiada akredytację: https://www.pca.gov.pl/akredytowane-podmioty/akredytacje-aktywne/laboratoria-badawcze/

2. Badanie 24 markerów DNA

Tylko analiza 24 markerów DNA zapewnia jednoznaczny wynik nawet wtedy, gdy w teście na ojcostwo nie bierze udziału matka. Jeśli więc zastanawiasz się nad testem prywatnym, w którym uczestniczyć będą tylko ojciec i dziecko – analiza 16 markerów DNA może być niewystarczająca.

3. Potwierdzenie ojcostwa z prawdopodobieństwem 99,9999%

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii tylko takie lub wyższe prawdopodobieństwo pozwala postawić pewny i jednoznaczny wynik testu na ojcostwo [1]. To prawdopodobieństwo graniczące z pewnością.

Przeczytaj: Bezpieczna i spokojna rodzina? Zrób pewny test na ojcostwo.

4. Otrzymane certyfikaty

Uzyskanie certyfikatu jest możliwe po przystąpieniu do zewnętrznego programu kontroli jakości i spełnieniu wielu różnych wymagań. Dobrze, aby laboratorium posiadało przede wszystkim certyfikat Gednap (rozpoznawany na całym świecie) oraz certyfikat ISFG (przyznawany nielicznym placówkom). Pamiętaj, że certyfikaty muszą być aktualne!

5. Profile genetyczne na wyniku

Jeśli na wyniku znajdują się profile genetyczne – nazywane „genetycznymi odciskami palca” –badanych osób, możesz mieć pewność, że analiza została przeprowadzona. Profile to zestawy analizowanych markerów DNA. Na podstawie ich porównania laboratorium uzyskało wynik testu.

6. Referencje z sądów i opinie klientów

Jak wybrać laboratorium genetyczne? Dobrze sprawdzić, czy ma referencje z sądów, prokuratury i od różnych ekspertów, a także przejrzeć opinie klientów. Jeśli placówka może pochwalić się referencjami i pozytywnymi opiniami (zwykle dostępne są na stronie internetowej), świadczy to nie tylko o wysokiej jakości analiz, ale też obsługi klienta.

próbki do testu na ojcostwo

7. Gwarancja na próbki

Przed zleceniem badania sprawdź, czy próbki objęte są gwarancją. Warto mieć pewność, czy jeśli Twoja próbka nie będzie nadawała się do realizacji testu (np. z powodu degradacji DNA), będziesz mógł bezpłatnie przekazać kolejną. Niektóre laboratoria analizują próbki do skutku bez żadnych dopłat, a inne – wymagają pokrycia dodatkowych kosztów.

Zobacz też: Oznaki zdrady u kobiet – czy ONA jest wierna?

8. Możliwość wykonania badania z każdej próbki

Być może chcesz zrealizować test na ojcostwo na podstawie wymazu z policzka, ale jeśli nie – sprawdź, czy laboratorium przeanalizuje każdą próbkę. Maszynka do golenia, włosy, szczoteczka do zębów, nadgryzione ciastko – to tylko niektóre z możliwych próbek. Ten punkt łączy się z punktem numer 7. Dlaczego? Jeśli laboratorium daje gwarancje na próbki, a dodatkowo analizuje też te mikrośladowe – możesz mieć pewność co do pewności analiz.

9. Obecność stacjonarnych punktów pobrań

Jeśli laboratorium oferuje realizacją badania w placówce, można mieć pewność, że rzeczywiście istnieje. Niektóre laboratoria mają takich placówek nawet kilkadziesiąt czy kilkaset!

10. Brak ukrytych kosztów

Zanim zlecisz badanie na ojcostwo, sprawdź, czy nie będą czekały Cię opłaty dodatkowe. Jakie? Na przykład za kuriera odbierającego próbki, analizę 24 markerów DNA czy badanie dodatkowej próbki. Często te najtańsze testy mają niską cenę podstawową, jednak ukryte opłaty powodują, że całkowity koszt badania okazuje się wysoki.

Pobierz darmowy poradnik i poznaj najważniejsze wskazówki!

⇓⇓⇓

POBIERZPORADNIK- NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE LABORATORIUM?

 

 

testynaojcostwo

Artykuł powstał we współpracy z www.testynaojcostwo.pl

[1] W. Achrem, P. Wolańska-Nowak, I. Sołtyszewski, Opinia biegłego z zakresu badań genetycznych, „Prawo i Prokuratura” 2015, 10.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 09/02/2018, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Aktualności, Laboratorium genetyczne, porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium