dlaczego warto ustalić ojcostwo? - ustalenie ojcostwa - pewnytato.pl Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Ustalenie ojcostwa > Dlaczego warto ustalić ojcostwo?

Dlaczego warto ustalić ojcostwo?

Niedawno dowiedziałeś się, że zostaniesz tatą. Słyszałeś też o testach na ojcostwo i teraz zastanawiasz się pewnie, dlaczego warto ustalić ojcostwo? Kobieta, z którą poszedłeś kilka razy do łóżka będzie matką Twojego dziecka, a przynajmniej tak Ci mówi. Nie masz jednak pewności, czy na pewno to Ty jesteś jego biologicznym ojcem. Nie byliście przecież w związku i nie planowaliście zakładania rodziny. Dla obojga z Was wiadomość o ciąży jest zaskoczeniem. Postanowiliście jednak, że ciążę utrzymacie, a Ty chciałbyś zaangażować się w wychowanie, tylko że… nie jesteś pewien pokrewieństwa łączącego Cię z dzieckiem. Dlatego najlepiej, abyś wykonał badania na ojcostwo. W tym artykule powiemy Ci dlaczego.

Dlaczego warto ustalić ojcostwo?

Zalet, które niesie ze sobą ustalenie ojcostwa jest wiele. Wśród tych najważniejszych należy wymienić pewność co do pokrewieństwa, możliwość stworzenia silniejszej więzi z partnerem, spokój, że wychowuje się własne dziecko czy wreszcie możliwość większego zaangażowania w to wychowanie.

Dodatkowo, jeśli badanie potwierdzi Twoje ojcostwo, będziesz mógł uznać dziecko i sprawować nad nim władzę rodzicielską. Będziesz też miał pełne prawo do nadania mu swojego nazwiska, czy po prostu spędzania z nim czasu. Dzięki temu zobaczysz jak dorasta, jak robi pierwszy krok, zdobywa nagrodę w szkolnym turnieju, przeżywa pierwszą miłość… Jeśli jednak test DNA na ojcostwo zaprzeczy waszemu pokrewieństwu, nie będziesz musiał płacić alimentów oraz nie będziesz miał żadnych innych obowiązków wynikających z bycia rodzicem.

dlaczego warto ustalić ojcostwo

Ustalenie ojcostwa jest proste!

Ustalić ojcostwo możesz na dwa sposoby – prywatnie lub poprzez sądowe ustalenie ojcostwa. Decydując się na pierwszy sposób, wystarczy, że zamówisz zestaw i pobierzesz próbki w domu lub umówisz się na pobranie do przychodni. Wynik tego badania nie jest jednak wiążący. Oznacza to, że jeśli zdecydujecie się na bardziej formalne załatwienie sprawy, to dla sądu będzie to dobra przesłanka do zlecenia badania w kierunku sądowego ustalenia ojcostwa. Aby to zrobić, konieczne jest wniesienie pozwu do Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego o ustalenie ojcostwa. Z takim pozwem możesz wystąpić Ty, matka dziecka lub ono samo. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy dziecko jest już dorosłą osobą. Wtedy wyłącznie ono może wyjść z powództwem. Jeśli dziecko nie żyje lub osiągnęło pełnoletność, nie może już tego zrobić nikt. Gdy dziecko, o które toczy się spór zostało już wcześniej uznane przez innego mężczyznę i to on jest wpisany w jego akcie urodzenia jako ojciec, najpierw powinieneś wnieść pozew o zaprzeczenie ojcostwa, a dopiero potem o ustalenie.

 

5/5 - (1 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 17/02/2017, Data aktualizacji: 20/11/2020

Wpisany w:: Ustalenie ojcostwa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium