Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Urodzenie dziecka po rozwodzie – to może Cię zaskoczyć

Urodzenie dziecka po rozwodzie – to może Cię zaskoczyć

Urodzenie dziecka po rozwodzie to zagadnienie, które nurtuje wielu rodziców. Co bowiem z ojcostwem w takim przypadku? Jeśli dziecko urodziło się do 300 dni od daty uprawomocnienia wyroku dotyczącego rozwodu, ma miejsce domniemanie ojcostwa – ojcem prawnym jest wtedy były mąż matki.

urodzenie dziecka po rozwodzie, dziecko urodzone po rozwodzie, ojcostwo po rozwodzie

Urodzenie dziecka po rozwodzie – kto jest ojcem prawnym?

Twoja była żona właśnie urodziła dziecko i wiesz, że ma nowego partnera? Jeśli od Waszego rozwodu nie minęło 300 dni, to właśnie Ty zostaniesz uznany za ojca prawnego! A może jesteś właśnie ojcem biologicznym dziecka?

Polskie prawo przewiduje tzw. domniemanie ojcostwa. Polega ono na tym, że za ojca prawnego dziecka uznaje się męża (byłego męża) kobiety – jeśli dziecko urodziło się w trakcie trwania małżeństwa lub do 300 dni od jego ustania czy unieważnienia. Czas ten liczy się od dnia uprawomocnienia wyroku.

To może Cię zainteresować: Domniemanie ojcostwa dziecka małżeńskiego [infografika]

Co zrobić? Konieczne zaprzeczenie domniemanego ojcostwa

Aby w takim przypadku ojciec biologiczny mógł zostać uznany za ojca prawnego, konieczne jest zaprzeczenie ojcostwa domniemanego. Pozew może złożyć matka w terminie do 6 miesięcy od dnia narodzin dziecka, mężczyzna w terminie do 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o narodzinach, pełnoletnie dziecko (do ukończenia 21 lat) lub prokurator (bezterminowo).

Dopiero kiedy ojcostwo zostanie zaprzeczone, możliwe będzie dobrowolne uznanie ojcostwa lub sądowe ustalenie ojcostwa.

Test DNA – najpewniejszy dowód dla sądu

Wynik genetycznego testu na ojcostwo to dla sądu dowód rozstrzygający. Rezultat zawsze jednoznacznie wyklucza lub potwierdza ojcostwo. Z tego powodu jest wykorzystywany nie tylko dla własnej wiedzy i dla uzyskania spokoju na zawsze, ale też w tego typu sprawach (i innych, np. o alimenty czy spadek).

W tym przypadku wykorzystuje się sądowy test na ojcostwo, który wymaga wykorzystania ustalonej procedury (m.in. pobranie próbek w placówce przy świadkach, sprawdzenie tożsamości uczestników badania). Prywatny test ojcostwa może być dowodem wstępnym.

Sprawdź: Badanie ojcostwa do sądu – na czym polega?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 17/10/2017, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium