Test ojcostwa - jak zrobić, rodzaje testów i pewność wyniku - Pewnytato.pl Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Testy na ojcostwo > Test ojcostwa – jak zrobić, rodzaje testów i pewność wyniku

Test ojcostwa – jak zrobić, rodzaje testów i pewność wyniku

test ojcostwa Test ojcostwa to najpewniejsza metoda sprawdzenia, czy badany mężczyzna jest ojcem badanego dziecka. Można wykonać go jeszcze w ciąży lub po narodzinach, za każdym razem mając gwarancję jednoznacznego wyniku.

Do testu ojcostwa można pobrać różne próbki z materiałem genetycznym, np. wymazy z policzka, używaną szczoteczkę do zębów czy krew

Test ojcostwa – jak się go wykonuje?

Pierwszym krokiem jest pobranie próbek od wszystkich uczestników testu. Zależnie od jego rodzaju wykorzystuje się: wymazy z policzka, krew, płyn owodniowy albo mikroślady (np. chusteczkę higieniczną ze śladami wydzieliny czy zużytą gumę do żucia).

Drugi krok to izolacja DNA i ustalenie profili genetycznych, czyli tzw. „genetycznych odcisków palca”. Dla każdego taki profil jest unikatowy i odziedziczony po połowie po rodzicach.

Trzeci krok polega na porównaniu ustalonych profili DNA i określeniu pokrewieństwa. W ten sposób można jednoznacznie wykluczyć albo potwierdzić ojcostwo.

Rodzaje testów ojcostwa

Zależnie od sytuacji, można wybrać prywatne badanie w ciąży albo prywatne lub sądowe badanie po narodzinach dziecka.
Pierwszy z testów może zostać zrealizowany już po 10. tygodniu ciąży (gdy próbka dziecka zostaje wyizolowana z krwi matki) lub po 15. tygodniu ciąży (pobranie próbki w czasie badań prenatalnych).

Prywatny test ojcostwa po urodzeniu dziecka może być wykonany anonimowo, z dowolnych próbek. Co więcej, mogą one zostać pobrane w domu.

Test ojcostwa do celów sądowych wymaga natomiast zachowania specjalnej procedury formalnej, która polega m.in. na pobraniu próbek (krew lub wymazy z policzka) w placówce i dołączeniu ekspertyzy do rezultatu.

Jaka jest pewność wyniku testu ojcostwa?

Bez względu na to, z jakiej próbki się korzysta i jaki rodzaj testu zostanie wybrany, wynik zawsze jednoznacznie wyklucza albo potwierdza ojcostwo. Jak to możliwe? Analizowane w badaniu fragmenty DNA są niezmienne przez całe życie i takie same w każdej próbce materiału genetycznego pobranej od danej osoby. Dzięki temu test ojcostwa wystarczy wykonać raz, co zapewnia spokój i pewność na całe życie.


Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 19/04/2017, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Testy na ojcostwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium