Badanie ojcostwa do sądu – na czym polega? Sprawdź
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Sądowy test na ojcostwo > Badanie ojcostwa do sądu – na czym polega?

Badanie ojcostwa do sądu – na czym polega?

Badanie ojcostwa możesz wykonać do celów sądowych – wówczas jest ono dla sądu najpewniejszym dowodem. Warto jednak wiedzieć, że taki test wykonuje się z wykorzystaniem ustalonej procedury. Na czym ona polega i dlaczego jest tak ważna dla sądu?

badanie ojcostwa

Badanie ojcostwa do celów sądowych – procedura

Sądowe badanie na ojcostwo może być zlecone prywatnie lub przez sąd. Wykorzystuje się specjalną procedurę, która obejmuje przede wszystkim sprawdzenie tożsamości badanych przed pobraniem próbek. Próbki – krew lub wymazy z policzka – pobiera się w obecności świadków, w placówce (a nie samodzielnie w domu).

Co więcej, bada się także matkę i ustala macierzyństwo. Do wyniku zostaje dołączona ekspertyza biegłego sądowego (eksperta ds. ustalania ojcostwa i pokrewieństwa). To wszystko jest istotne, ponieważ sąd musi mieć pewność, że przebadano właściwe osoby. Wynik takiego testu może być pełnowartościowym, rozstrzygającym dowodem dla sądu.

Badanie ojcostwa do celów prywatnych

Jeśli wynik jest Ci potrzebny wyłącznie dla własnej wiedzy, żeby zyskać spokój i zaplanować przyszłość lub dobrowolnie uznać dziecko, możesz zdecydować się na prywatne badanie DNA na ojcostwo. Taki test możesz wykonać nawet anonimowo i z wykorzystaniem dowolnych próbek. Jakich?

Do badania nadają się między innymi używane przedmioty codziennego użytku, np. maszynka do golenia, gryzaczek, smoczek, szczoteczka do zębów, podpaska, prezerwatywa, chusteczka ze śladami wydzieliny, słomka z napoju czy sztućce. Na przedmiocie wykorzystanym do badania musi znajdować się jednak materiał genetyczny badanej osoby.

Badanie ojcostwa – wynik zawsze jest pewny

Bez względu na to, czy wykonujesz sądowe czy prywatne badanie ojcostwa, rezultat zawsze gwarantuje Ci jednoznaczne wykluczenie albo potwierdzenie ojcostwa. Dzieje się tak, ponieważ w badaniu ustala się profile genetyczne badanych. Są one nazywane genetycznymi odciskami palca, ponieważ każdy z nas ma taki unikatowy profil.

Ustalenie profili, a później porównanie ich ze sobą, umożliwia sprawdzenie ojcostwa. Co ważne, analizowane fragmenty DNA nie zmieniają się, więc badanie na ojcostwo wystarczy wykonać raz w życiu. Analizie podlegają aż 24 markery genetyczne.

Badanie ojcostwa do sądu – na czym polega?
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Dowiedz się więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.