Potwierdzenie ojcostwa. Jak pewnie ustalić ojcostwo? Pewnytato.pl Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Badania DNA > Potwierdzenie ojcostwa

Potwierdzenie ojcostwa

Potwierdzenie ojcostwa

Potwierdzenie ojcostwa

Jedyną pewną metodą potwierdzenia ojcostwa jest test DNA. Jego wynik pozwala jasno i jednoznacznie stwierdzić, czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka. Test może zostać wykonany jeszcze w ciąży lub po narodzinach dziecka. Ten po narodzinach zlecić można prywatnie lub do celów sądowych – by ustalić ojcostwo w sądzie.

Potwierdzenie ojcostwa – test DNA to zawsze pewny wynik

Przy wykonywaniu testu DNA na ojcostwo na podstawie 24 markerów DNA wynik jest zawsze pewny i jednoznaczny – nawet wtedy, kiedy bada się wyłącznie dziecko i mężczyznę. Obecnie test wykonasz nawet na 34 markerach DNA, a to najszerszy zakres na rynku.

Takie badanie polega na pobraniu próbek materiału genetycznego (np. wymazów z policzka, zużytej szczoteczki do zębów, używanego smoczka) i ustaleniu profili genetycznych osób badanych. Profile są unikatowe dla każdego człowieka (wyjątkiem są bliźnięta jednojajowe) i dziedziczone po rodzicach, dlatego ich porównanie umożliwia jednoznaczne potwierdzenie ojcostwa lub jego wykluczenie.

Potwierdzenie ojcostwa – rodzaje testów DNA

Potwierdzić ojcostwo można już w ciąży – profil DNA jest unikatowy już od życia płodowego i później nie zmienia się. Próbkę DNA dziecka pobiera się wtedy z krwi matki lub z fragmentów kosmówki albo płynu owodniowego. Wyniki takiego testu to wiarygodne potwierdzenie ojcostwa. Po narodzinach dziecka test DNA można zlecić do celów prywatnych (wtedy próbki pobrać można w domu, a do badania wystarczą próbki pobrane od dziecka i ojca) lub do celów sądowych. Test sądowy wymaga specjalnej procedury pobierania próbek i dołączenia ekspertyzy.

Potwierdzenie ojcostwa – jak ustalić ojcostwo?

Prawnym ojcem dziecka zostać można poprzez domniemanie ojcostwa, jego dobrowolne uznanie lub ustalenie ojcostwa w sądzie. Domniemanym ojcem dziecka jest zawsze mąż matki (także wtedy, gdy dziecko urodziło się do 300 dni od ustania ich małżeństwa). Uznanie to natomiast dobrowolne zaświadczenie, że jest się ojcem, przedstawione w Urzędzie Stanu Cywilnego, przed konsulem lub w sądzie opiekuńczym. Musi ono zostać potwierdzone przez matkę. Jeśli nie ma możliwości uznania dziecka i jeśli nie ma ono ojca domniemanego, mężczyzna, matka lub pełnoletnie dziecko wnoszą pozew o ustalenie ojcostwa.

Jeśli mężczyzna waha się przed uznaniem dziecka lub gdy chce wnieść pozew do sądu, najlepiej wykonać test DNA na ojcostwo. Ten realizowany w procedurze sądowej jest dla sędziego najpewniejszym dowodem w sprawie. Można go zlecić bez skierowania z sądu. Z kolei wynik prywatnego testu DNA może być dowodem wstępnym.


Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 10/10/2016, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Badania DNA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *