Uznanie ojcostwa przed porodem? To możliwe, ale... Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Uznanie ojcostwa przed porodem? To możliwe, ale…

Uznanie ojcostwa przed porodem? To możliwe, ale…

uznanie ojcostwa przed porodem, uznanie ojcostwa w ciąży

Chcesz uznać dziecko, jeszcze zanim pojawi się na świecie? To jak najbardziej możliwe, ale pamiętaj: decyzja o uznaniu ojcostwa niesie ze sobą poważne konsekwencje… Płacenie alimentów, udział w wychowywaniu dziecka – to tylko niektóre z nich. Jeśli zdecydujesz się na uznanie ojcostwa przed porodem, musisz mieć więc całkowitą pewność, że to właściwa decyzja!

 

Spis treści:

Jakie konsekwencje ma uznanie ojcostwa w ciąży?

Zgodnie z art. 75 §1. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: „Można uznać ojcostwo przed urodzeniem się dziecka już poczętego”.

W takiej sytuacji po narodzinach dziecka zostaniesz wpisany do jego aktu urodzenia jako jego ojciec prawny – będziesz miał więc prawa rodzicielskie i wszystkie obowiązki ojca, w tym finansowe.

Co jednak w momencie, gdy uznasz ojcostwo w ciąży, a potem okaże się… że to jednak nie Ty jesteś ojcem?

  • Jeśli umrzesz przed narodzinami dziecka – gdy się urodzi, będzie po Tobie dziedziczyło.
  • Nie otrzymasz z powrotem środków finansowych czy alimentów wpłaconych na rzecz dziecka (również w ciąży).
  • Przywiążesz się do dziecka – z każdym dniem będzie Ci po prostu trudniej zerwać z nim kontakt.
  • Dziecko może mieć problem ze zrozumieniem sytuacji – poczuje się odrzucone. Z tego powodu lepiej rozwiązać sprawę tak szybko, jak to możliwe.

Na czym polega uznanie ojcostwa przed porodem?

uznanie ojcostwa przed porodem, uznanie ojcostwa w ciążyUznanie ojcostwa przed porodem polega na dobrowolnym oświadczeniu mężczyzny, że jest ojcem danego dziecka poczętego. Aby rzeczywiście doszło do uznania dziecka, w ciągu trzech miesięcy oświadczenie musi zostać potwierdzone przez matkę.

Warto ponadto pamiętać, że uznanie ojcostwa dotyczy tylko dzieci urodzonych poza małżeństwem – które nie mają ojca prawnego. Przykładowo: gdy dziecko przyjdzie na świat w małżeństwie albo w czasie 300 dni np. od rozwodu – ojcem będzie (były) mąż matki. I to bez względu na to, czy utrzymują jakiekolwiek kontakty.

Jak uznać dziecko przed porodem?

To bardzo proste. Wystarczy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego (w określonych przypadkach też np. konsulatu) – możecie przyjść razem z matką dziecka lub stawić się w urzędzie osobno. Tam zostaną złożone oświadczenia, a urzędnik poinformuje o skutkach uznania ojcostwa.

Do urzędu przynosi się: dokumenty tożsamości, zaświadczenie o stanie cywilnym matki dziecka i zaświadczenie lekarskie o ciąży. Dane na temat dziecka (np. jakie nazwisko będzie nosiło po porodzie) przekazuje się ustnie.

Czy to na pewno moje dziecko?

Masz takie wątpliwości, a mimo tego chcesz uznać ojcostwo przed porodem? Być może chcesz walczyć o swój związek, kierują Tobą emocje… W przypadku tak ważnej decyzji nie warto kierować się jednak takimi pobudkami.

Niepewność będzie w Tobie rosła z każdym dniem i nie minie, jak za pociągnięciem czarodziejskiej różdżki, gdy dziecko pojawi się na świecie. Teraz jest najlepszy moment, aby rozwiać jakiekolwiek wątpliwości.

To może Cię zainteresować: Zasądzenie alimentów? Najpierw sprawdź, czy to w ogóle Twoje dziecko!

W jaki sposób zyskać pewność co do ojcostwa?

Najpewniejszy sposób to test na ojcostwo. I chociaż mało osób o tym wie – pewne badanie zrobisz już od 8 tygodnia ciąży! A jeśli nie chcesz robić testu przed porodem, możesz wykonać go po narodzinach dziecka z dowolnych próbek (np. chusteczka, smoczek), już od drugiej doby życia.

Na uznanie ojcostwa i rejestrację dziecka w USC wciąż będzie czas, a Ty zyskasz tak ważną dla Ciebie pewność i podejmiesz odpowiednią decyzję.

A jeśli wahasz się z powodu ceny testu na ojcostwo, pomyśl – zastanów się, czym jest jednorazowy wydatek wobec nawet 24 lat dziecka?


uznanie ojcostwa przed porodem, uznanie ojcostwa w ciąży


zdjęcie: LuckyBusiness Photo Studio/Depositphotos.com

5/5 - (5 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 13/02/2019, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Prawo

1 komentarz

  • Awatar dla Wdzięczny Wdzięczny says:

    Dziękuję za ten artykuł, przeczytałem go jakiś czas temu i tak we mnie siedziała ta wątpliwość co do ojcostwa… Chciałem uznać mimo wszystko, ale no nie mogłem bez badania DNA! I dobrze bo okazało się że nie jestem ojcem… Ale bym się wkopał.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium