Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Koniec małżeństwa? Czyli kiedy separacja, a kiedy rozwód?

Koniec małżeństwa? Czyli kiedy separacja, a kiedy rozwód?

Na naszym blogu publikowaliśmy już artykuł dotyczący separacji. Jak jednak instytucja ta wygląda w odniesieniu do rozwodu? Co jest bardziej korzystne? Kiedy separacja, a kiedy rozwód – staramy się odpowiedzieć na to pytanie w niniejszym tekście.

kiedy separacja a kiedy rozwód

Tego dowiesz się z artykułu:

Koniec małżeństwa? Czyli co powoduje że rozważamy nad tym kiedy separacja a kiedy rozwód?

Kiedy separacja, a kiedy rozwód – czym różnią się od siebie rozwód i separacja?

Koniec małżeństwa? Czyli co powoduje że rozważamy nad tym kiedy separacja a kiedy rozwód?

Według Polskiego prawa rozwód to definitywne ustanie małżeństwa. Następuje on na skutek zupełnego i trwałego rozkładu pożycia. W przypadku separacji rozkład ten jest zupełny, ale nie jest trwały. Oznacza to, że małżonkowie z pewnych powodów żyją osobno, ale nie chcą decydować się na rozwód. Może być to spowodowane m.in. chęcią odbudowy związku [1].

Sam fakt, że stoimy przed dylematem 🤔 czy się rozwodzić czy odseparować od drugiego partnera pokazuje, że sytuacja jest już bardzo trudna. W większości przypadków związek nie jest już do odratowania 💔, aczkolwiek nie dzieje się tak w każdym przypadku. Wiele zależy od samych osób zainteresowanych 👩‍🦰👨 – istotne są tu powody dla których znalazły się one w tym miejscu, a także ich motywacji i determinacji w walce o uniknięcie zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Kiedy separacja, a kiedy rozwód – czym różnią się od siebie rozwód i separacja?

Separacja i rozwód to dwie oddzielne instytucje prawa rodzinnego 🧑‍⚖. W obu przypadkach konieczne jest uzyskanie orzeczenia Sądu Okręgowego. Wystąpić o nie może każdy z małżonków. W trakcie rozprawy ustalone zostanie, który małżonek 👥 ponosi winę za rozkład pożycia. Zarówno w przypadku rozwodu, jak i separacji Sąd może wydać orzeczenie bez wskazania winnego małżonka. Jest to możliwe ✅ po zgodnym żądaniu obu stron [2].

W przypadku separacji i rozwodu sposób postępowania ze wspólnym majątkiem jest taki sam. Z dniem uzyskania orzeczenia sądu ustaje 🙅‍♂️ wspólność majątkowa. Małżonkowie przestają także po sobie dziedziczyć w przypadku śmierci ⚱ jednego z nich [3].

Separacja i rozwód wydają się być dość podobnymi instytucjami. W rzeczywistości znacznie się one różnią. Oto najważniejsze różnice ⚠:

  • Odwracalność – separacja jest odwracalna. Dla wielu osób jest to pewnego rodzaju “przerwa w związku”, która może pomóc im pokonać problemy małżeńskie. Z kolei rozwód to definitywny i nieodwracalny koniec małżeństwa ❌.
  • Obowiązek pomocy 🆘 – w trakcie separacji kobieta i mężczyzna wciąż są małżeństwem, dlatego mają obowiązek wzajemnej pomocy. Wraz z rozwodem zostaje on zniesiony.
  • Zmiana nazwiska – w trakcie separacji małżonek nie może powrócić do nazwiska, które nosił przed ślubem. Jest to możliwe dopiero po rozwodzie [2], [3].

Źródła:

  1. https://www.tokarczykipartnerzy.pl/blog/rozwod-a-separacja
  2. https://paulinachebel.pl/separacja-czy-rozwod-podobienstwa-i-roznice/
  3. https://www.infor.pl/prawo/rozwody/separacja/4685679,Rozwod-czy-separacja-na-co-sie-zdecydowac.html

 

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 23/12/2022

Wpisany w:: Prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium