Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Jak złożyć wniosek o zabezpieczenie alimentów?

Jak złożyć wniosek o zabezpieczenie alimentów?

Długotrwałe postępowanie sądowe w sprawie alimentów potrafi przysporzyć wiele stresu. Zastanawiasz się, jak długo będziecie jeszcze musieli czekać na pieniądze, kiedy Twoje dziecko potrzebuje ich już teraz? Nie musisz się o to martwić, bo należy mu się finansowe zabezpieczenie, czyli tzw. zabezpieczenie alimentów. Wystarczy złożyć w sądzie odpowiedni wniosek. Jak złożyć wniosek o zabezpieczenie alimentów?

Tego dowiesz się z artykułu:
• Co to jest zabezpieczenie alimentów?
• Jak złożyć wniosek o zabezpieczenie alimentów?
• Zażalenie na postanowienie o zabezpieczenie alimentów

Co to jest zabezpieczenie alimentów?

Zastanawiasz się, co to jest zabezpieczenie alimentów? Zabezpieczenie alimentów zobowiązuje pozwaną osobę do wypłaty pieniędzy na dziecko – jednorazowo lub okresowo, określonej przez sąd kwoty. Postępowanie takie jest zgodne z art. 753 Kodeksu postępowania cywilnego.
Najczęściej zobowiązanie wypłacane jest okresowo, co miesiąc w określonym terminie, np. do danego dnia miesiąca.

W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest zobowiązanie pozwanego do wypłaty jednorazowej sumy pieniędzy. Mogą to być przypadki takie, jak uzasadnione leczenie dziecka lub wyjazd strony za granicę, w przypadku którego nie będzie możliwe wypłacanie pieniędzy okresowo.

Poczytaj więcej: Co to jest zabezpieczenie alimentów?

Jak złożyć wniosek o zabezpieczenie alimentów?

Wniosek bez problemu złożysz już w momencie zakładania sprawy sądowej lub podczas jej trwania. Możesz to zrobić, składając pisemny wniosek (bądź ustnie) do protokołu. Złożenie takiego wniosku nic nie kosztuje. Sąd na rozpatrzenie go ma 7 dni.

Co musi znaleźć się we wniosku?

• Wskazana kwota,
• Sposób wypłaty świadczenia (np. na konto bankowe rodzica dziecka, który będzie się nim opiekować),
• Uprawdopodobnienie istnienia roszczenia (wskazanie wydatków na dziecko lub kwota uzyskiwanych zarobków).

W przypadku starania się o zabezpieczenie alimentów musisz liczyć się jednak z tym, że sąd może przyznać świadczenie w kwocie niższej niż ta, o którą wnioskujesz. Sąd wydaje postanowienie na posiedzeniu niejawnym – dane postanowienia wraz z uzasadnieniem zostaną dostarczone w tym wypadku listownie.

Jeśli postanowienie zostanie wydane inną drogą – na rozprawie – uzasadnienie zostanie sporządzone tylko z wniosku strony. Na złożenie takiego wniosku strona ma 7 dni.

Zażalenie na postanowienie o zabezpieczenie alimentów

Kiedy sąd rozpatrzy wniosek, jedna i druga strona otrzymuje postanowienie w sprawie o zabezpieczenie alimentów.
Osoba, którą sąd zobowiąże do płacenia świadczenia ma możliwość złożenia zażalenia na postanowienie o zabezpieczenie alimentów. Przewidziane zostało na to 7 dni od momentu doręczenia postanowienia.

Wykonalność postanowienia nie zostaje wstrzymana nawet w wypadku złożenia takiego wniosku przez osobę zobowiązaną do płacenia zabezpieczenia. Po niewypłaceniu świadczenia może zostać wszczęta egzekucja komornicza wobec osoby, która zobowiązana jest do wypłacenia kwoty w związku z postanowieniem o zabezpieczeniu alimentów.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 23/06/2021, Data aktualizacji: 29/06/2021

Wpisany w:: Prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium