Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Zaprzeczenie ojcostwa terminy – kiedy możesz złożyć pozew?

Zaprzeczenie ojcostwa terminy – kiedy możesz złożyć pozew?

Na złożenie pozwu o zaprzeczenie ojcostwa ojciec ma 6 miesięcy od dnia, kiedy dowiedział się o narodzinach dziecka. Matka może zrobić to w ciągu 6 miesięcy od daty narodzin dziecka, a pełnoletnie dziecko – od 18 do 21 roku życia. Bezterminowo złożyć pozew może jedynie prokurator. Co jeszcze warto wiedzieć?

zaprzeczenie ojcostwa terminy

Zaprzeczenie ojcostwa terminy – są nieprzekraczalne

Jeśli chcesz złożyć pozew o zaprzeczenie ojcostwa, musisz pamiętać, żeby nie przekraczać terminu ustalonego w ustawie (Kodeks rodzinny i opiekuńczy). Masz na to 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedziałeś się o przyjściu dziecka na świat.

Zaprzeczenie ojcostwa wykorzystuje się wtedy, gdy ojciec domniemany nie jest ojcem biologicznym. Co to jest domniemanie ojcostwa? Jeśli dziecko przyszło na świat w małżeństwie lub do 300 dni od jego ustania, przyjmuje się, że ojcem jest mąż (były mąż) matki.

Gdzie złożyć pozew o zaprzeczenie ojcostwa?

Pozew o zaprzeczenie ojcostwa powinieneś złożyć do Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego odpowiedniego dla swojego miejsca zamieszkania. Gdy nie mieszkasz w Polsce, chodzi o sąd właściwy dla ostatniego miejsca zamieszkania w naszym kraju. Powództwo wytacza się przeciwko dziecku i – jeśli żyje – matce.

Zaprzeczenie ojcostwa terminy – co zrobić, gdy minęły?

Właśnie dowiedziałeś się, że nie jesteś biologicznym ojcem dziecka, tymczasem termin na złożenie pozwu już minął? Jeśli nie złożyłeś go w terminie 6 miesięcy od dnia, kiedy dowiedziałeś się o narodzinach dziecka, możesz złożyć pismo do prokuratury o zaprzeczenie ojcostwa przez prokuratora. Powinieneś przedstawić w nim argumenty, że nie jesteś ojcem biologicznym dziecka.

Prokurator nie będzie jednak reprezentował Ciebie – działa bowiem samodzielnie i ma na celu ochronę praworządności.

Zaprzeczenie ojcostwa – najpewniejszy dowód to wynik testu DNA

Jeśli to Ty wnosisz pozew o zaprzeczenie badaniu ojcostwa, musisz udowodnić, że nie jesteś ojcem biologicznym. Dla sądu najpewniejszy dowód to wynik testu na ojcostwo. Takie badanie zawsze jednoznaczne wskazuje, czy jesteś ojcem badanego dziecka.

Gdy chcesz złożyć pismo do prokuratury, także w tym przypadku warto wykonać taki test genetyczny. Jego rezultat będzie dla prokuratora najważniejszym argumentem.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 11/10/2017, Data aktualizacji: 14/11/2018

Wpisany w:: Prawo, Zaprzeczenie ojcostwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium