Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Zaprzeczenie ojcostwa po latach

Zaprzeczenie ojcostwa po latach

Zaprzeczenie ojcostwa po latach

Zaprzeczenie ojcostwa po latach

Zaprzeczenie ojcostwa po latach może nastąpić, jeśli ojciec dopiero wtedy dowiedział się o narodzinach dziecka, a także przez prokuratora, który może złożyć pozew w dowolnym terminie. Wniesienie pozwu o zaprzeczenie ojcostwa przez matkę, prawnego ojca oraz dziecko może mieć miejsce w terminach nieprzekraczalnych, po których staje się ono niemożliwe.

 

Zaprzeczenie ojcostwa po latach przez ojca

Prawny ojciec może wnieść pozew o zaprzeczenie ojcostwa do 6 miesięcy po tym, kiedy dowiedział się o narodzinach dziecka, natomiast matka – do 6 miesięcy po narodzinach dziecka. Jeśli ojciec dowiedział się o narodzinach po kilku latach, ma 6 miesięcy od tego dnia. Jeśli natomiast o narodzinach wie on już od dawna, natomiast po latach stwierdza, że istnieje możliwość, że nie jest ojcem biologicznym, nie może już wnieść pozwu. Termin jest bowiem nieprzekraczalny i wiążący, a spóźnienie (nawet o jeden dzień) wyklucza możliwość zaprzeczenia ojcostwa przez ojca oraz matkę.

Zaprzeczenie ojcostwa po latach przez prokuratora

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, zaprzeczenie ojcostwa przez prokuratora może nastąpić w terminie dowolnym, ale nie po śmierci dziecka. Jeśli więc matka lub mężczyzna chcą zaprzeczyć ojcostwo po latach, jednak ich terminy już minęły, mogą wnieść pismo (wniosek) do prokuratora, aby to on wytoczył pozew. Prokurator jednak nigdy nie stoi po żadnej stronie, a jego zadaniem jest jedynie dbanie o to, by stan prawny był jak najbardziej zgodny ze stanem faktycznym. Pozywa on matkę, prawnego ojca oraz dziecko – nie ma znaczenia, kto wniósł pismo.

Zaprzeczenie ojcostwa po latach – pismo do prokuratora

W piśmie do prokuratora należy przedstawić argumenty, które przemawiają za tym, że wszczęcie postępowania jest zasadne. Powinny być to argumenty zgodne z zadaniami prokuratury i dbające o interes dziecka, nie ojca czy matki. Konieczne jest przedstawienie dowodów, że mężczyzna to nie biologiczny ojciec dziecka. Najlepiej do wniosku złożyć wynik testu DNA na ojcostwo.

 

Zaprzeczenie ojcostwa po latach


Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 15/07/2016, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Prawo, Zaprzeczenie ojcostwa

2komentarze

  • Awatar dla Hantel Hantel pisze:

    Oczywiście ze nawet po 6 miesiacach mozna zaprzeczyc ojcostwa. Moj znajomy tak zrobil. Pomogla mu kancelaria Legaleo. Oczywiscie musialy byc rozprawy sadowe, ale sie dalo. Lepiej wybrac sie na pare rozpraw niz potem cale zycie placic alimenty na nie swoje dziecko.

  • Awatar dla Agnieszka Agnieszka pisze:

    . Dzień dobry . W seperacji z byłym mężem byłam od 2016 r. W 2019 urodziłam dziecko. Mieszkamy w uk i tutaj prawo jest takie że jeżeli mąż nie uznaje dzieckai z mocy prawa nie ma do niego żadnych zobowiązań ani praw. Występując o paszport dla 3 dziecka w uk dokonana została transkrypcja brytyjskiego aktu urodzenia i według polskiego prawa były już mąż został wpisany do aktu urodzenia jako ojciec. Nie mam w Polsce adresu zameldowania jak i były mąż nie ma. Gdzie i jakie zaprzeczenie ojcostwa bądź pozbawienie praw rodzicielskich mogę złożyć. Sąd w uk kompletnie nie interweniuje w takich sprawach bo tu przepisy są zupełnie inne, według których jestem jedynym prawnym opiekunem dziecka. Chcę wyrobić dziecku polski paszport a bez zgody byłego męża nie jest to możliwe. Nie mam z nim kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium