Zaprzeczenie ojcostwa po latach - prawo Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Prawo > Zaprzeczenie ojcostwa po latach

Zaprzeczenie ojcostwa po latach

Zaprzeczenie ojcostwa po latach

Zaprzeczenie ojcostwa po latach

Zaprzeczenie ojcostwa po latach może nastąpić, jeśli ojciec dopiero wtedy dowiedział się o narodzinach dziecka, a także przez prokuratora, który może złożyć pozew w dowolnym terminie. Wniesienie pozwu o zaprzeczenie ojcostwa przez matkę, prawnego ojca oraz dziecko może mieć miejsce w terminach nieprzekraczalnych, po których staje się ono niemożliwe.

 

Zaprzeczenie ojcostwa po latach przez ojca

Prawny ojciec może wnieść pozew o zaprzeczenie ojcostwa do 6 miesięcy po tym, kiedy dowiedział się o narodzinach dziecka, natomiast matka – do 6 miesięcy po narodzinach dziecka. Jeśli ojciec dowiedział się o narodzinach po kilku latach, ma 6 miesięcy od tego dnia. Jeśli natomiast o narodzinach wie on już od dawna, natomiast po latach stwierdza, że istnieje możliwość, że nie jest ojcem biologicznym, nie może już wnieść pozwu. Termin jest bowiem nieprzekraczalny i wiążący, a spóźnienie (nawet o jeden dzień) wyklucza możliwość zaprzeczenia ojcostwa przez ojca oraz matkę.

Zaprzeczenie ojcostwa po latach przez prokuratora

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, zaprzeczenie ojcostwa przez prokuratora może nastąpić w terminie dowolnym, ale nie po śmierci dziecka. Jeśli więc matka lub mężczyzna chcą zaprzeczyć ojcostwo po latach, jednak ich terminy już minęły, mogą wnieść pismo (wniosek) do prokuratora, aby to on wytoczył pozew. Prokurator jednak nigdy nie stoi po żadnej stronie, a jego zadaniem jest jedynie dbanie o to, by stan prawny był jak najbardziej zgodny ze stanem faktycznym. Pozywa on matkę, prawnego ojca oraz dziecko – nie ma znaczenia, kto wniósł pismo.

Zaprzeczenie ojcostwa po latach – pismo do prokuratora

W piśmie do prokuratora należy przedstawić argumenty, które przemawiają za tym, że wszczęcie postępowania jest zasadne. Powinny być to argumenty zgodne z zadaniami prokuratury i dbające o interes dziecka, nie ojca czy matki. Konieczne jest przedstawienie dowodów, że mężczyzna to nie biologiczny ojciec dziecka. Najlepiej do wniosku złożyć wynik testu DNA na ojcostwo.

 

Zaprzeczenie ojcostwa po latach


Zobacz też:

Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 15/07/2016, Data aktualizacji: 31/03/2020

Wpisany w:: Prawo, Zaprzeczenie ojcostwa

Tagi: ,

1 komentarz

  • Awatar dla Hantel Hantel pisze:

    Oczywiście ze nawet po 6 miesiacach mozna zaprzeczyc ojcostwa. Moj znajomy tak zrobil. Pomogla mu kancelaria Legaleo. Oczywiscie musialy byc rozprawy sadowe, ale sie dalo. Lepiej wybrac sie na pare rozpraw niz potem cale zycie placic alimenty na nie swoje dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium