Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Zaprzeczenie ojcostwa – opłata

Zaprzeczenie ojcostwa – opłata

Zaprzeczenie ojcostwa opłata

Zaprzeczenie ojcostwa opłata

Opłata za wniesienie pozwu o zaprzeczenie ojcostwa wynosi 200 złotych, jednak należy liczyć się również z możliwością wystąpienia innych kosztów, np. sądowego testu DNA. Musi być ona wniesiona przed złożeniem pozwu przez osobę, która chce zaprzeczyć ojcostwo (mężczyznę, matkę lub dziecko).

z tych próbek zrobisz test na ojcostwo

Zaprzeczenie ojcostwa – opłata wstępna od strony formalnej

Wstępna opłata sądowa za rozpoczęcie czynności w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa to 200 złotych (jest to opłata stała zapisana w ustawie), które musi być opłacone przed wniesieniem pozwu. W przeciwnym razie sąd wezwie do uiszczenia opłaty w terminie 7 dni. Jeśli pieniądze nie zostaną wpłacone, sąd nie rozpocznie żadnych działań, zwróci pozew.

Opłatę należy uiścić: na konto bankowe sądu właściwego (załączając do pozwu kopię potwierdzenia przelewu), w kasie sądu właściwego lub za pomocą naklejenia znaków sądowych na pozew.

Zaprzeczenie ojcostwa – inne opłaty

W toku postępowania o zaprzeczenie ojcostwa mogą pojawić się inne opłaty dodatkowe związane z różnymi czynnościami sądowymi, np. koszt badania DNA na ojcostwo, koszt tłumaczy przysięgłych, dodatkowych biegłych czy kuratora, który reprezentuje prawa dziecka.

Zaprzeczenie ojcostwa – kto wnosi opłaty?

Opłatę 200 złotych przy wniesieniu pozwu pokrywa osoba, która dany pozew wnosi i chce zaprzeczyć ojcostwo. To samo dotyczy innych kosztów postępowania, co zapisane jest w Kodeksie postępowania cywilnego. Jeśli jakieś czynności sądowe związane są z dodatkowymi kosztami, strona wnosząca o ich podjęcie musi wpłacić zaliczkę. Jeśli tego nie zrobi w ustalonym terminie, dana czynność zostanie pominięta.

W uzasadnionych przypadkach, np. przy złej sytuacji materialnej osoby wnoszącej pozew, sąd może zwolnić tę osobę z pokrywania kosztów. Konieczne jest jednak wtedy wykazanie złej sytuacji materialnej i złożenie odpowiedniego formularza.


Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 08/07/2016, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Prawo, Ustalenie ojcostwa, Zaprzeczenie ojcostwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium