Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa

Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa

Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa

Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa

Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa może nastąpić wtedy, kiedy mężczyzna, który uznał dziecko, nie jest jego biologicznym ojcem. Ojciec prawny oraz matka mogą złożyć pozew do 6. miesięcy od dnia, którego dowiedzieli się o tym fakcie. Pozew może złożyć również dziecko od 18. do 21. roku życia.

Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa – procedury

Pozew o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa należy wnieść do Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego właściwego miejscu zamieszkania osoby pozwanej. Jeśli uznanie nastąpiło przed narodzeniem dziecka, termin 6 miesięcy obowiązuje dopiero po jego narodzinach.

Mężczyzna powinien pozwać dziecko oraz matkę albo jedynie dziecko, jeśli matka nie żyje. Matka pozywa natomiast dziecko oraz prawnego ojca (jeśli żyje). Pozwane dziecko nie może być pełnoletnie. Jeśli to dziecko chce wnieść powództwo, musi zrobić to przeciwko matce (jeśli żyje) oraz ojcu prawnemu. Jeśli mężczyzna zmarł, w jego imieniu występuje kurator ustanowiony przez sąd i to przeciwko niemu dziecko musi wnieść pozew.

Wnosząc powództwo, należy uiścić opłatę w wysokości 200 złotych – można wpłacić ją na konto sądu właściwego, nakleić na pozew znaki opłaty sądowej lub wpłacić pieniądze bezpośrednio w kasie.

Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa – dowody

Aby udowodnić swoje racje, osoba wnosząca pozew musi przedstawić w sądzie dowody, np. wyniki testu DNA na ojcostwo. Wynik takiego testu jest zawsze pewny i jednoznaczny, a więc wiarygodny dla sądu. Istnieje możliwość posłużenia się także innymi materiałami dowodowymi, m.in. zeznaniami świadków, opiniami biegłych czy dokumentami. Kobieta lub mężczyzna muszą przede wszystkim udowodnić, że dziecko nie pochodzi od ojca prawnego. Konieczne jest także wykazanie, że od dnia, w którym osoba wnosząca pozew dowiedziała się o tym fakcie, nie minęło 6 miesięcy.


Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 15/07/2016

Wpisany w:: Prawo, Ustalenie ojcostwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium