Badania na ojcostwo dla sądu – jak zrobić, kiedy przydaje się wynik? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Sądowy test na ojcostwo > Badania na ojcostwo dla sądu – jak zrobić, kiedy przydaje się wynik?

Badania na ojcostwo dla sądu – jak zrobić, kiedy przydaje się wynik?

Do zrobienia sądowego badania na ojcostwo nie potrzeba skierowania z sądu. Wystarczy zgłosić się do wybranego laboratorium genetycznego i poinformować osobę przyjmującą zamówienie, że chcemy wykonać Testy na ojcostwo do celów sądowych. Takie badanie różni się od testu prywatnego tym, że zostaje w nim zachowana ściśle określona (formalna) procedura. Z naszego artykuły dowiesz się, jak wyglądają sądowe badania na ojcostwo i do czego przydatny jest wynik.

 

badania na ojcostwo dla sądu

Sądowe badania na ojcostwo zawsze odbywają się w placówce medycznej…

…i w obecności świadków, w tym lekarza lub diagnosty laboratoryjnego. Materiał DNA, w postaci wymazu z policzka, pobiera się na specjalne patyczki, zwane wymazówkami. Sprawdzana jest też tożsamość badanych, dlatego na pobranie należy przyjść z aktualnymi dokumentami tożsamości. Wszystko po to, aby sąd nie miał żadnych wątpliwości, do kogo należał pobrany materiał DNA.

Sądowe badania na ojcostwo wymagają też uczestnictwa trzech osób. Oprócz domniemanego ojca i dziecka bierze w nim udział również matka dziecka (chyba, że matka zmarła lub nie można ustalić miejsca jej pobytu). Na koniec ekspert, pełniący funkcję biegłego sądowego, wystawia opinię, która wraz z wynikiem stanowi pełnowartościowy dowód dla sądu.

Oczywiście sądowe badania na ojcostwo można wykonać również na skierowanie z sądu!

Zobacz też: Test DNA na ojcostwo – poznaj 6 najważniejszych faktów o badaniu

Wynik badania na ojcostwo można wykorzystać w wielu sprawach…

W tym w sprawach o:

Czy sądowe badania na ojcostwo są pewniejsze od badań prywatnych?

Nie. Oba badania są tak samo pewne. Sądowe badania na ojcostwo wymagają formalnej procedury, ponieważ sąd musi mieć pewność, że pobrana próbka należała do konkretnej osoby. Test prywatny potwierdza jednak ojcostwo z równie wysokim prawdopodobieństwem, co badanie sądowe, czyli na poziomie ponad 99,9999% i wyklucza je na 100%.

Tak wysoka wiarygodność wyników bierze się stąd, że każdy człowiek posiada unikalne DNA. W trakcie badania na ojcostwo porównywane są markery genetyczne dziecka – odziedziczone w połowie po matce, w połowie po ojcu. Warto dodać, że DNA jest identyczne w każdej komórce ciała – dlatego w prywatnych testach na ojcostwo oprócz wymazu z policzka wykorzystuje się również włosy z cebulkami, szczoteczki o zębów, maszynki do golenia i wiele innych przedmiotów należących do badanej osoby. Żeby zrobić prywatny test na ojcostwo nie trzeba też przychodzić do placówki. Wszystkie materiały można pobrać w domu przy pomocy zakupionego np. przez stronę www zestawu, a potem odesłać je do laboratorium.

Warto przeczytać: Badania ojcostwa – wszystko, co chciałbyś o nich wiedzieć

5/5 - (1 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 20/05/2018, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Sądowy test na ojcostwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium